تعامل سازنده با جهان اساس سیاست خارجی ایران است
تعامل سازنده با جهان اساس سیاست خارجی ایران است

رئیس جمهور با بیان اینکه یکجانبه گرایی در دنیای امروز دیگر پاسخگو نیست، تاکید کرد: اساس سیاست ما همواره تعامل سازنده با جهان است.

به گزارش عصرتبریز، حسن روحانی در همایش مشترک تجاری ایران و سوئیس که با حضور «آلن برسه» رئیس جمهور سوئیس برگزار شد، اظهار داشت: سفر من به سوئیس بعنوان اولین کشور اروپایی در دولت دوازدهم است و در این اجلاس مصمم هستیم روابط دوستانه تجاری و اقتصادی خود را توسعه دهیم چراکه به نفع دو کشور است. هر دو کشور در چارچوب منافع مشترک دو ملت و در چارچوب قوانین بین المللی روابط خود را ادامه می دهیم.

وی افزود: این اجلاس برای این است که بگوییم یکجانبه گرایی در دنیای امروز در بخش سیاسی، امنیتی و اقتصادی پاسخگو نیست. در جهان امروز با توجه به تغییرات آب و هوایی، کمبود مواد اولیه و ناامنی های موجود در سطح جهان بهترین راه برای تامین منافع ملت ها، ارتباط نزدیک دولت ها و کشورها است که اساس سیاست ما نیز همواره تعامل سازنده با جهان است.

روحانی ادامه داد: در دوران مذاکرات هسته ای و بعد از توافق برجام به خوبی نشان دادیم به هر عهدی که می بندیم پایبند خواهیم بود و یکی از ویژگی های فرهنگ ایرانیان در طول تاریخ، وفای به عهد است. می خواهیم به دنیا اعلام کنیم که به قواعد بین المللی و از جمله تعهدات مهم در زمینه عدم اشاعه پایبند هستیم و به آن پایبند خواهیم ماند و به همکاری های خود با سازمان های بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران خواهان یک روابط عادلانه، قانونی، صلح آمیز، با ثبات با جهان است و در این زمینه نقش خود را ایفا خواهد کرد، گفت: روابط ایران و سوئیس در طول دهه های گذشته همواره نشانه اعتماد دو ملت متمدن و بزرگ در دوقاره آسیا و اروپا بوده و نه تنها سوئیس مورد اعتماد در روابط دو جانبه بوده بلکه اگر اختلافی با کشوری داشتیم، سوئیس یکی از بهترین انتخاب های ما برای بر دوش گرفتن روابط موقت و حفاظت از منافع ما بوده و این اعتماد همچنان ادامه دارد.

روحانی تصریح کرد: ایران کشوری است که از لحاظ ژئوپلیتیک در دنیا کم نظیر است و بزرگترین منابع گاز جهان را در اختیار دارد. ایران یکی از کشورهای بزرگ در ذخایر نفتی جهان است و جایگاهی دارد که می تواند آسیای مرکزی، قفقاز و شرق اروپا را به دریای عمان، اقیانوس هند، آسیا و افریقا متصل کند.

وی با بیان اینکه ایران در رده بیشترین تعداد مهندسان و در ردیف کشور پانزدهم دنیا در تولید علم است، اظهار داشت: ما برترین کشور منطقه خاورمیانه در پزشکی و داروسازی هستیم و در موضوع نانو جایگاه ششم دنیا را داریم و بیش از ۴ میلیون دانشجو در دانشگاه ها داریم. انرژی ارزان، نیروی کار تحصیل کرده، دانشگاه های معتبر، جایگاه جغرافیایی مهم و از همه بالاتر امن ترین کشور منطقه از جمله ویژگی های کشورمان است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ایران نه تنها خود امنیت دارد، بلکه یکی از بزرگترین مسئولیت های خود را ثبات و امنیت در سطح منطقه و سطح جهان می داند و امروز برخی از کشورهای همسایه ما امنیت و ثباتشان در سایه کمک های ایران است.

روحانی گفت: در طول دولت یازدهم و دوازدهم توانسته ایم رشد اقتصادی را از منفی ۷ درصد به ۴.۶ درصد برسانیم. در سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار شغل خالص جدید برای مردم مان به وجود آوردیم. کشوری هستیم که در زمینه کشاورزی و تولید مواد غذایی قدم های بزرگی را برای خودکفایی برداشته ایم.

وی با اشاره به جایگاه سوئیس بعنوان کشور علم، قانونگرایی و طرفدار صلح و ثبات، تصریح کرد: همیشه نام سوئیس را با ساعت دقیق سوئیسی مقایسه می کنیم. این به معنای دقت و ظرافت این مردم و توجه آنها به این اوقات و دقایق است. چون شما بهترین ساعت ها را می سازید پس بیش از دیگران ارزش وقت و زمان و ساعت و دقیقه را حس می کنید.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز ساعت همکاری است، امروز دقایق اعتماد به یکدیگر است و ثانیه های ارتباط مستحکم تر بین دو ملت ایران و سوئیس است. معتقدم ادامه همکاری های ما به نفع دوکشور است و به ضرر کشور دیگری قدم بر نخواهیم داشت.

روحانی با بیان اینکه برای اتحادیه اروپا و کشورهای مهمی چون سوئیس در این قاره اهمیت زیادی قائل هستیم، عنوان کرد: بازرگانان از سیاستمداران همواره پیشتازتر بوده اند؛ قبل از اینکه ما به فکر روابط سیاسی بین دوکشور باشیم. ایران مصمم به همکاری با کشورهای دوست از جمله سوئیس است و ما از شما بازرگانان، کارآفرینان و صنعتگران می خواهیم که روابط دو کشور را مستحکم کنید، مخصوصا روابطی که به داروی بیمار، تجهیزات پزشکی و غذا منتهی شود.

وی افزود: امروز هم دو دولت مصمم به ادامه روابط هستند، اما در این شرایط برخی کشورها فکر می کنند قوانین کشورشان فراسرزمینی است و فکر می کنند به خاطر برخی فشارهای اقتصادی، ملت های بزرگ حاضرند استقلالشان را در برابر دیگران بفروشند و فکر می کنند که حکمرانی برخی کشورها به معنای آن است دیگران در برابر آنها تسلیم باشند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز زمان و فرصتی است که ما باید به قوانین بین المللی احترام بگذاریم و یکجانبه‌گرایی را ترک کنیم و اصل برای ما منافع دو ملت و منطقه و جهان باشد.

روحانی در پایان برای ملت، دولت و رئیس جمهور سوئیس آرزوی موفقیت و سربلندی کرد.

انتهای پیام/