بودجه‌ی کشور بوی نفت می‌دهد
بودجه‌ی کشور بوی نفت می‌دهد

مدیرکل امور مالیاتی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بودجه‌ی کشور بوی نفت می‌دهد، گفت: در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته هزینه‌های اداره کشور از محل درآمدهای مالیاتی و غیرنفتی تامین می‌شود.

به گزارش خبرنگار عصر، غلامرضا شریفی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز با اشاره به هفته مالیات که از ۱۶ لغایت ۲۳ تیرماه است و اهمیت امور مالیاتی در اداره کشور، اظهار کرد: امام علی(ع) در مورد امور مالیاتی یک حکومت به مالک می‌فرمانید «اصلاح حال دیگر مردم در اصلاح مالیات است».

وی در تعریف واژه مالیات، تصریح کرد: مالیات سهم مشارکت مردم در هزینه‌های جامعه است که از جمله مهمترین هزینه‌های جامعه مربوط به تامین امنیت جامعه است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی افزود: تکیه بودجه کشور، بر درآمدهای نفتی است و به تعبیری بودجه‌ی کشور بوی نفت می‌دهد اما در کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته هزینه‌های اداره کشور از محل درآمدهای مالیاتی و غیرنفتی تامین می‌شود و می‌توان به این نتیجه رسید که کشورهایی که نظام و الگوی مالیاتی مناسبی داشته باشند، اقتصاد شکوفایی خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه طبق فرموده مقام معظم رهبری، مالیات فریضه‌ای است که فرار از پرداخت آن جرم است، گفت: اگر کسی از پرداخت مالیات سر باز زند و فرار مالیاتی در جامعه افزایش یابد به دیگر افراد در جامعه فشار وارد می‌شود.

شریفی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در نامگذاری و انتخاب شعارِ سال به مسائل اقتصادی تاکید دارند، افزود: با عملی نمودن توصیه‌های رهبری و پیاده‌سازی نظام اقتصاد مقاومتی مدنظر ایشان، اقتصاد ما دیگر آسیب‌پذیر نخواهد بود و همانطور که بواسطه اعتبار خون شهدا، دنیا توان تهدید نظامی جمهوری اسلامی ایران را ندارد، قادر به تهدید اقتصاد کشور نخواهند بود.

وی اذعان داشت: متاسفانه دشمنان با علم به اینکه بودجه ما به نفت وابسته است با فشار اقتصادی درصدد وارد کردن فشار به نظام و مردم هستند که درصورت تامین بودجه از طریق منابع غیرنفتی از جمله درآمدهای مالیاتی، دیگر توان تهدید اقتصادی را نخواهند داشت. 

شریفی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی کشور سعی در بروزنمایی تسهیلات دریافت درآمدهای مالیاتی جهت تامین رفاه و آسایش مودیان مالیاتی دارد و در راستای تکریم ارباب رجوع، خدمات الکترونیکی دریافت مالیات را ایجاد و راه‌اندازی کرده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی تا ۳۱ تیرماه برای ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی خود فرصت دارند، تصریح کرد: برای این امر نیازی به مراجعه حضوری نیست چراکه زیرساخت های لازم بصورت الکترونیکی آماده و مهیا شده است و از محل سکونت یا کسب‌وکار، پیشخوان‌های دولت، باجه‌های پستی و یا کافی‌نت‌ها امکان پذیر است.

وی در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده، توضیح داد: در گذشته عوارضی از صاحبان کسب‌وکارها و تولیدی‌ها اخذ می‌شد و به تعبیری هر واحد تولیدی مجبور به پرداخت عوارض به چندین دستگاه و ارگان متفاوت بود؛ در جهت حل این معضل، قانون تجمیع عوارض تدوین شد تا مودیان مالیاتی و فعالان اقتصادی درگیر حساب و کتاب‌های بی‌شمار نشوند و سال ۸۷ نیز قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب و به دولت جهت اجرا ابلاغ شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اضافه کرد: ۱۶۵ کشور از طریق همین قانون حقوق حقه دولت‌هایشان را دریافت می‌کنند و از سال ۸۷ نیز این قانون در کشور ما بصورت پایلوت و آزمایشی اجرایی شده تا مشکلات موجود شناسایی شوند و این قانون برای دائمی شدن بایستی مجدداً در مجلس تصویب شود.

وی در پایان با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده در حال حاضر ۹ درصد است، خاطرنشان کرد: ۳ درصد از این میزان مربوط به عوارش شهرداری‌ها و دهیاری‌هاست که پس از وصول به حساب آن‌ها جهت هزینه در بخش‌های عمرانی و زیرساختی شهر و روستاها واریز می‌شود؛ ۱ درصد سهم سلامت است که به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ارتقاء و بهبود نظام سلامت و درمان کشور واریز می‌گردد و ۵ درصد هم مربوط به خزانه دولت است که به توسعه‌ی زیرساخت‌های استانی اختصاص می‌یابد.

انتهای پیام/