تقدیر امام جمعه اردبیل از مواضع اخیر رئیس‌جمهور/ عاملی: جمله روحانی غربی‎ها و مخصوصا آمریکا را آشفته کرد
تقدیر امام جمعه اردبیل از مواضع اخیر رئیس‌جمهور/ عاملی: جمله روحانی غربی‎ها و مخصوصا آمریکا را آشفته کرد

اردبیل - امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور کشورمان بجا گفتند که صادرات نفت در منطقه یا برای همه یا برای هیچکس، گفت: این جمله به شدت غربی‎ها و مخصوصا آمریکا را آشفته کرده است.

به گزارش عصرتبریز، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با قدردانی از نیروی انتظامی استان به خاطر کشف ۷۰ کیلوگرم مواد مخدر، اظهار کرد: از دستگاه قضایی تقاضامندیم تا با سوداگران مرگ، بی‌رحمانه و با سرعت و قاطعیت برخورد کند.

وی افزود: سپاه پاسداران یک مجموعه صرفا نظامی نیست بلکه طبق قانون اساسی با هدف حفظ و صیانت و دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش‌های انقلاب تأسیس شده است، به همین جهت طبق قانون اساسی هر کجا بحرانی نظام اسلامی را تهدید کند سپاه طبق وظیفه ذاتی موظف است آنجا حاضر و معضل را حل نماید.

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل گفت: قرارگاه عظیم سازندگی خاتم‌الاوصیاء توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از جنگ تحمیلی که یک قرارگاه علمی، عمرانی و صنعتی است تا بحال خدمات سرنوشت ساز برای کشور انجام داده و بحران‌های بزرگی را حل کرده است.

وی ادامه داد: اخیرا دو مورد از اقدامات بسیار حیاتی این قرارگاه را شاهد بودیم؛ اول اقدام تحسین برانگیز این قرارگاه در خصوص بحران آب شرب خرمشهر و آبادان بود بحرانی که مستمسک بزرگی برای معاندین و لشگر رسانه‌ای غرب شده بود تا این قرارگاه کار شش ماهه را در عرض دوهفته تمام و آب منطقه را تامین کند.

عاملی افزود: افتتاح فاز دوم پالایشگاه عظیم ستاره خلیج فارس نیز دومین اقدام ارزشمند قرارگاه عظیم سازندگی خاتم‌الاوصیاء بود، این پالایشگاه در خاورمیانه نظیر ندارد و توسط قرارگاه با دانش فنی بومی ساخته شده و شرکت‌های بزرگ مثل توتال را به حیرت واداشته است، ظرفیت این پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه در روز است.

وی بیان کرد: روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل، ۴ میلیون لیتر گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد با ظرفیت ذخیره سازی ۱۱ میلیون بشکه فرآورده نفتی از جمله قابلیت‌های پالایشگاه عظیم ستاره خلیج‌فارس است.

خطیب جمعه اردبیل گفت: فقط با اجرای فاز یک این پالایشگاه تا حال از خروج ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از کشور ممانعت شده است و بعد از اجرای فاز ۳، کشور ما قادر خواهد بود روزانه ۲۵ میلیون لیتر بنزین صادر کند.

وی عنوان کرد: این پالایشگاه از بخش عظیمی از خام فروشی جلوگیری خواهد گرد و اگر این پالایشگاه نبود، قطعا کشور ما در تامین ۸۰ میلیون لیتر بنزین مصرف روزانه به بحران می‌رسید.

عاملی اظهار کرد: آنچه در مورد قرارگاه مهم است اینکه این قرارگاه با دیون سنگین دولت به این قرارگاه کار می‌کند در حالی که هیچ پیمانکار خصوصی بدون پول قادر به کار نیست و این جواب کسانی است که می‌گویند قرارگاه دست بخش خصوصی را بسته است، قرارگاه منتظر می‌ماند وقتی هیچ بخش خصوصی بخاطر اوضاع مالی دولت حاضر به کار نمی‌شود، قرارگاه وارد شده و با همت جهادی کار را شروع می‌کند.

وی عنوان کرد: بدترین دشمن قرارگاه، آمریکا و اسرائیل است چون بارها نقشه آن‌ها را به‌هم زده و کشور را در عرصه‌های حساس به خودکفایی رسانده است. رسانه‌های غربی بدترین تبلیغ را بر علیه سپاه دارند تا ملت را به اصلی‌ترین ولی نعمتان خود بدبین بکنند و بیجا نیست که محکومیت سپاه تا قطعنامه‌های شورای امنیت رفته است.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: شناسایی نقطه ضعف دشمن در جنگ عظیم اقتصادی که بر علیه ما راه انداخته بسیار مهم است. یک نقطه ضعف بزرگ آن‌ها وابستگی اقتصاد و امنیت و صنعت آنها به نفت است. آمریکایی‌ها با صراحت می گویند «آمریکا تحمل هرچه را بکند، دو چیز را تحمل نخواهد کرد و تا حال هم نکرده؛ یکی اخلال در روند عرضه نفت است و دوم امنیت اسرائیل»

وی افزود: کشورهای صنعتی مخصوصا آمریکا به شدت وابسته به نفت هستند و تلاطم در قیمت نفت، به صورت روزانه قیمت بنزین را در این کشور بالاتر خواهد برد و بر قیمت محصولات صنعتی تاثیر مسقیم و عمیق خواهد گذاشت. این نقطه ضعف بسیار بزرگ برای آمریکاست.

نماینده ولی‌فقیه در استان اردبیل با اشاره به اینکه این هفته رئیس‌جمهور کشورمان بجا گفتند که صادرات نفت در منطقه یا برای همه یا برای هیچکس، توضیح داد: با صرف همین تهدید هنوز چیزی نشده ۱۰ دلار قیمت نفت بالا رفت. این جمله به شدت غربی‎ها و مخصوصا آمریکا را آشفته کرده است و فورا ارتش آمریکا اعلام کرد که علی رغم تهدیدهای جمهوری اسلامی، آبراه خلیج فارس را باز نگه می داریم.

عاملی اظهار داشت: ترامپ از هشدار ایران چنان دستپاچه شد که برای اقناع افکار عمومی فورا اعلام کرد با بن‌سلمان تماس گرفته و گفته دو میلیون بشکه نفت به تولیدات خود اضافه کند تا تحریم نفتی ایران اثری بر بازار و اقتصاد دنیا نگذارد و او قبول کرد.

وی افزود: ما می‌دانیم عربستان که روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند توان ۱۲ میلیون را ندارد. اگر هم داشته باشد گلوی خلیج فارس دست ایران است. ارتش آمریکا هم قادر به هیچ کاری در آنجا نیست چون بستن آنجا احتیاج به حضور فیزیکی نیروهای مسلح ندارد و این را ارتش آمریکا خوب می‌داند و از طرفی واهمه‌ای که ارتش آمریکا از نیروهای نظامی ما دارد از هیچ مجموعه نظامی ندارد.

عاملی در خاتمه افزود: دولت آمریکا خیالش به دوران مصدق رفته است که توانست با تحریم خرید نفت او را ساقط کند اما نمی‌داند که آن زمان، گذشته است؛ نه دولت فعلی ایران دولت مصدق است نه ملت ما در بصیرت و مقاومت مثل آن زمان هستند.

وی یادآور شد: ۶۵ سال پیش جناب دکتر مصدق به تسلّط انگلستان بر نفت اعتراض کرد و نهضت ملی شدن نفت را به راه انداخت و با کمک مرحوم آیت‌الله کاشانی نفت را ملی و از چنگ انگلستان بیرون آوردند. همان زمان آمریکا وارد شد و با همکاری انگلیس جلوی فروش نفت ایران را گرفتند و مرحوم دکتر مصدق نتوانست ذره‌ای نفت بفروشد و ساقط شد و با کودتای ۲۸ مرداد که توسط عوامل آمریکا و انگلیس صورت گرفت شاه دوباره برگشت و مدیریت نفت تا سال ۱۳۵۷ به دست آمریکا افتاد.

وی اظهار داشت: آیا ملت ایران در زمان مصدق جز استیفاء حق خود سخن دیگری داشت؟ آیا مطالبه‌ای جز اینکه می‌خواهد خود بر کشورش مسلط باشد داشت؟ و آیا در سال ۱۳۵۷ ملت ما غیر از اینکه می‌خواست خود سرنوشت خود را بنویسد مطالبه دیگری داشت؟

انتهای پیام/