هدیه بزرگ تبریز ۲۰۱۸ به ورزش ایران
هدیه بزرگ تبریز ۲۰۱۸ به ورزش ایران

رویدادهای ورزشی که به مناسبت تبریز ۲۰۱۸ در شهر تبریز برگزار می شوند، یک نکته بسیار مثبت را در خود جای داده است که سال هاست ورزش ایران با آن دست و پنجه نرم می کند.

عصرتبریز، سعید عبدی: شهر تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ است. به همین مناسبت میزبانی رویدادهای ورزشی بین المللی در رشته های مختلف معمولا به تبریز واگذار می شود. در حالی که به میانه های راه رسیده ایم، چندین رویداد ورزشی بین المللی در شهر تبریز برگزار شده است. کیفیت میزبانی شهر تبریز در این رویدادها در حد قابل قبولی بوده است. در این میان البته نقدهای بسیاری نیز به نوع میزبانی و کلیات و جزئیات برگزاری مسابقات ورزشی بین المللی در شهر تبریز وجود دارد. هدف از نگارش این یادداشت اما چیز دیگری است. می خواهیم از هدیه بزرگی صحبت کنیم که رویداد تبریز ۲۰۱۸ به کل ورزش ایران پیشکش کرده است.

این هدیه همان چیزی است که سال هاست در ورزش ایران در مورد آن بحث می شود. معمولا بحث در مورد این موضوع نتیجه خاصی به همراه نداشته چرا که هیچ گاه با اجرایی شدن آن که می تواند موجب یافتن نقاط ضعف و قوت شود موافقت نشده است. از حضور بانوان در سالن های ورزشی و ورزشگاهها صحبت می کنیم. موضوعی که سالهاست بحث داغ ورزش ایران است. در برخی مقاطع به عنوان یک ممیزی خاص از این موضوع نام برده شده و هنوز هم خیلی ها آن را خط قرمزی غیر قابل عبور می دانند. شهر تبریز اما در ماه های اخیر در قالب میزبانی از چند رویداد ورزشی بین المللی، حضور بانوان در سالن های ورزشی را به طرزی موفق و حرفه ای اجرا کرد تا همگان متوجه این موضوع شوند که می شود رقابت های ورزشی را در حضور بانوان و خانواده ها انجام داد.

خیل عظیمی از بانوان ورزش دوست در کشورمان حضور دارند که برای تماشای بازی تیم های مورد علاقه شان لحظه شماری می کنند. متاسفانه طی سال های اخیر لحظه شماری این بانوان ورزش دوست موعود مشخصی نداشته است. هر روز خبرهایی در مورد موضوع یاد شده منتشر می شود. به دنبال انتشار هر خبر در این مورد، چند مقام مسئول نیز نظرات مثبت یا منفی خود را در مورد آن در اختیار رسانه ها قرار می دهند. ریسک اجرایی کردن این موضوع، اقدامی است که باید انجام شود تا مشکلات و مزایای آن به عینه دیده شده و در موردشان تصمیم گیری شود. تا زمانی که یک موضوع به حالت اجرایی در نیاید هیچ گاه نمی توان با قطعیت در مورد خوب یا بد بودن آن نظر دارد. در مورد حضور بانوان در ورزشگاهها و سالن های ورزشی متاسفانه شاهد رد و بدل شدن صحبت های بسیاری هستیم اما هیچ گاه به صورت جدی کسی قدمی برای عملی کردن آن برنداشته است. به صورت مقطعی شاهد اجرایی شدن نمادین این موضوع بوده ایم. اجرای نمادینی که از آن صحبت می کنیم، بیشتر از آن که دردی را دوا کند، مشکلات را چند برابر کرده است. بی شک ورزش ایران نیازمند نشان دادن سکوهای سالن و ورزشگاههایش با حضور مردان و زنان ورزش دوست نیست که بخواهیم با راه دادن تعداد خاصی از بانوان به ورزشگاه در واقع اقدام به نقاشی کردن سکوها کنیم. مقوله حضور بانوان در ورزشگاهها و سالن های ورزشی بایستی بصورت واقعی و بدون هیچ مانور و شوی تبلیغاتی انجام شود و هدف از آن تنها و تنها ایجاد شرایط مناسب برای حضور بانوان ورزش دوست در ورزشگاه و سالن های ورزشی باشد.

طی برگزاری مسابقات لیگ جهانی والیبال نشسته، والیبال قهرمانی نوجوانان آسیا و چند رویداد دیگر ورزشی در شهر تبریز که اشاره شد در راستای تبریز ۲۰۱۸ میزبانی شان به این شهر اعطا شده، شاهد اجرایی شدن واقعی موضوع بالا بودیم. در رویدادهای ورزشی که به آنها اشاره کردیم، هیچ حرکت نمادینی برای فرار از محرومیت و یا نیل به اهدافی خاص وجود نداشت. طی یک تصمیم قاطع و قابل تقدیر، مسئولان ورزشی و غیر ورزشی شهر تبریز با برگزاری بازی های بین المللی در رشته های مختلف با حضور بانوان و خانواده ها موافقت کردند. موافقت آنها بند و تبصره خاصی نداشت و شامل گروه خاصی نمی شد! هر خانواده ای که تمایل به حضور در ورزشگاه و سالن های ورزشی میزبان مسابقات اخیر را داشت می توانست بدون هیچ محدودیت جنسیتی در ورزشگاه و سالن محل برگزاری مسابقات حضور یابد. بانوان ورزش دوست به صورت انفرادی یا به همراه دوستان و خانواده هایشان همپای مردان ورزش دوست مسابقاتی چون کشتی، والیبال و والیبال نشسته را از نزدیک تماشا کردند. هیچ اتفاقی هم رخ نداد. جو سالن ها به قدری دوست داشتنی و زیبا شده بود که هیچ کس به خود اجازه انجام حرکتی ناپسند را نمی داد. کافی بود از داخل زمین نگاهی به سکوها بیاندازی تا در عین ناباوری جو موجود را با جو ورزشگاههای خارجی که دیدن شان همواره حسرت بانوان ورزش دوست داخلی را به دنبال دارد، یکسان ببینی. این طرح چندین و چند بار بدون وقفه و هیچ اختلالی اجرا و بازتاب رسانه ای گسترده آن به کل کشور و حتی دنیا مخابره شد تا همگان بدانند بانوان ایرانی نیز می توانند بدون هیچ مشکل و حاشیه ای در نقش تماشاگر و از نزدیک بازی های ورزشی را مشاهده کنند.

بی شک در تاریخ نامشخص دور یا نزدیکی که حضور بانوان در ورزشگاه و سالن های ورزشی به امری عادی تبدیل خواهد شد، از رویداد تبریز ۲۰۱۸ به عنوان سر آغاز این اتفاق بزرگ به نیکی یاد خواهند کرد. رویداد تبریز ۲۰۱۸ با تمامی کاستی ها و انتقادهایی که بر آن وارد است یک اتفاق بزرگ به دنبال داشت که از آن صحبت کردیم. هدیه بزرگی که تبریز ۲۰۱۸ به ورزش ایران داد این پیام را با خود داشت که دیگر زمان آن رسیده که بانوان و خانواده های ایرانی بدون هیچ مشکل و مانعی در ورزشگاه و سالن های ورزشی حضور پیدا کنند. بدون شک آثار مثبت این اتفاق بزرگ باعث خواهد شد تا بسیاری از دیدهای منفی و ترس های کاذب در مورد حضور بانوان در ورزشگاه ها و سالن های ورزشی از بین رفته و نگرشی مثبت و همراه با حمایت به این مقوله اعمال شود.

انتهای پیام/