اگر از حج درست بهره‌برداری میشد، جهان اسلام گرفتار مشکلات امروز نبود
اگر از حج درست بهره‌برداری میشد، جهان اسلام گرفتار مشکلات امروز نبود

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه حج یک فریضه جهان شمول است، گفت: اگر از حج درست بهره‌برداری میشد، جهان اسلام گرفتار مشکلات امروز نبود.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز با تبریک فرا رسیدن هفته حج و زیارت، اظهار کرد: مساله حج در بین عبادات از امتیازات ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند برای فرد و جامعه و در عرصه بین‌الملل تاثیرگذار باشد.

وی افزود: در مورد فرد مساله کاملا روشن است؛ حاجی که به مکه و فضای معنوی آن مشرف می‌شود با تمرین‌هایی که خداوند مقرر کرده است زمینه تغییرات روحی و اخلاقی در فرد ایجاد می‌شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه تمام حاجیان وقتی به میقات می‌رسند لباس‌های دوخته شده را از تن خارج می‌کنند، تصریح کرد: وقتی کسی چنین کاری می‌کند یعنی از هرگونه معصیت و نافرمانی خدا دور می‌شود و لباس احرام و اطاعت خدا را بر تن می‌کند و به خدا لبیک می‌گوید و سپس وارد مسجدالحرام می‌شود و با خدا بیعت می‌کند و تصمیم می‌گیرد از این پس خدا را محور زندگی خود کند و با همین نیت طواف می‌کند و نماز را پشت مقام ابراهیم می‌خواند تا ابراهیم بت‌شکن را برای خود اسوه و الگو قرار دهد.

وی اضافه کرد: تمام این مسائل ابعاد سازندگی دارد و به انسان رنگ و بوی الهی می‌دهد.

قاضی عسکر با بیان اینکه مکه بلد امن خداوند است، گفت: در مسجدالحرام تمامی انسان‌ها از هر رنگ و ملت باهم برابرند و هیچ امتیازی جهت برتری وجود ندارد و این دلیلی‌ست بر اینکه اسلام خواستار صلح بین‌المللی است.

وی اضافه کرد: اگر از حج درست بهره‌برداری میشد جهان اسلام گرفتار مشکلات امروز نبود چراکه هر سال در زمان و مکان معین مسلمانان جهان در یکجا جمع می‌شوند تا برای اقتصاد جهان اسلام، معضل فقر، بیکاری و ظلم فکر و چاره‌ کنند و اگر این اتفاق به درستی بیفتد، دیگر چشم جهانیان به سازمان ملل نخواهد بود.

 نماینده رهبر معظم انقلاب در امور حج تصریح کرد: دل بستن به سازمان ملل خطاست چراکه بهترین قدرت اجتماعی را خدا در حج قرار داده است.

وی افزود: اگر کشورهای اسلامی شیرهای نفت را بر روی جهان ببندد قدرت کشورهای اسلامی به جهانیان مسخص خواهد شد.

قاضی عسکر یادآوری کرد: حج حرکت و فریضه جهان شمول است و می‌تواند جامعه را اصلاح کرده و پیوند اخوت و برادری را میان جوامع اسلامی مستحکم کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که حجاج ایرانی که نمایندگان نظام اسلامی در این فریضه‌اند بتوانند نقش خود را در حج امسال به نحو احسن ایفا کنند.

انتهای پیام/