با حضور استاندار آذربایجان شرقی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیرکل میراث فرهنگی استان «کاشی ماندگار» بر سردر کارگاه استاد پیشکسوت دست بافته‎های عشایری «حمید دواتی کاظم نیا» نصب شد.

به گزارش عصرتبریز، ظهر امروز (۲۳ تیرماه) استاندار آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از کارگاه دست بافته های عشایری «کاظم نیا» به پاس بیش از ربع قرن فعالیت مستمر در راستای احیای دست بافته های بومی و سنتی آذربایجان، از «کاشی ماندگار» این استاد و کارآفرین برجسته رونمایی کرد.

«کاشی ماندگار» به عنوان یک نماد ملی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران و با هدف شناسایی و معرفی محل سکونت و فعالیت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین، چهره های ماندگار، شاخص و تاثیر گذار در یک رشته فرهنگی و هنری نصب می شود.

گفتنی است، «حمید دواتی کاظم نیا» برای اولین بار بعد از عهد صفوی، چشم هنر دوستان فرش دستباف را به وجود فرش پولنزی روشن ساخت. وی با ایجاد کارگاه در منطقه مغان احیا بسیاری از سبک ها و شیوه های فراموش شده یا رو به فراموشی دست بافته های روستایی و عشایری منطقه آذربایجان، سنت فراموش شده جاجیم بافی و سوماک بافی، با پشم های دستچین و دست ریس، در مواردی نیز با ابریشم ناب و رنگرزی شده با رنگزاهای طبیعی را محقق ساخت و در طول ۳۰ سال فعالیت مستمر خود موفق به تولید محصولاتی ناب و منحصر بفرد شد.

انتهای پیام/