تیم ملی فرانسه با غلبه بر کرواسی فاتح جام جهانی ۲۰۱۸ شد تا این دوره از رقابت ها نیز با تمامی تلخی ها و شیرینی هایش به پایان برسد.

به گزارش عصرتبریز، در پایان این رقابت ها برترین های جام به شرح زیر انتخاب شدند:

بهترین بازیکن: لوکا مودریچ از کرواسی

بهترین بازیکن جوان: کیلیان امباپه از فرانسه

بهترین دروازه بان: تیبو کورتووا از بلژیک

بهترین گلزن: هری کی از انگلستان

بهترین داور (از نظر امتیازی): علیرضا فغانی از ایران

تیم جوانمرد جام: تیم ملی فرانسه

جامی با حداقل ۰-۰ ممکن

در این جام به جز یک بازی در تمامی بازی ها شاهد به ثمر رسیدن گل بودیم که این یک رکورد بسیار قابل توجه و به یادماندنی به شمار می رود. به این ترتیب جام جهانی ۲۰۱۸ بعد از جام جهانی ۱۹۵۴ که هیچ تساوی بدون گلی در آن رقم نخورد؛ در رده دوم از این نظر قرار گرفت. تنها بازی بدون گل جام مربوط به بازی فرانسه و دانمارک در دور گروهی می شود.

بهترین سازندگان موقعیت گل

تریپر از تیم ملی انگلستان با ایجاد ۲۴ موقعیت گل بیشترین موقعیت گل را در بین بازیکنان حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ برای هم تیمی های ایجاد کرد. رده بندی برترین های این بخش به شرح زیر است:

تریپر ۲۴

دی بروین ۲۳

نیمار ۲۳

مودریچ ۱۸

هازارد ۱۵

کوتینیو ۱۳

هازارد، پر امتیازترین بازیکن جام

بی شک ادن هازارد در صورتی که تیمش فینالیست جام می شد، به راحتی می توانست عنوان بهترین بازیکن جام جهانی ۲۰۱۸ را به نام خود ثبت کند. او رکن اصلی موفقیت بزرگ و نوبرانه تاریخ فوتبال بلژیک بود. از نظر کسب امتیاز در بین تمامی بازیکنان جام جهانی از نگاه سایت معتبر هو اسکورد، هازارد پر امتیازترین بازیکن جام شناخته شد. میانگین امتیاز او در پایان مسابقات ۸.۵۳ از ۱۰ شد. بعد از او نیمار (۸.۲۵) و تریپین (۷.۸۳) در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند. جالب اینجاست که بهترین بازیکن جام یعنی مودریچ در این رتبه بندی در بین ۵ بازیکن برتر حضور ندارد.

فرانسه ۳۸ میلیون یورو گرفت

تیم ملی فرانسه با کسب عنوان قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۸ مبلغ ۳۸ میلیون یورو جایزه گرفت که این رقم نسبت به دوره قبل ۳ میلیون یورو افزایش یافته است. این در حالی است که فیفا به ازاری مراحل مختلف جوایز نقدی متنوعی برای تیم های شرکت کننده دارد. مجموع جوایز نقدی این دوره از مسابقات ۴۰۰ میلیون یورو برآورد شده است.

پر گل به خودی ترین جام تاریخ!

با به ثمر رسیدن ۱۲ گل به خودی در ۶۴ بازی جام بیست و یکم، این دوره از رقابت ها به پر گل به خودی ترین جام تاریخ بدل شد. جالب اینجاست که پیش از این در جام جهانی ۱۹۹۸ با به ثمر رسیدن ۶ گل، شاهد به ثمر رسیده شدن بیشترین گل به خودی در تاریخ جام های جهانی بودیم!

کین چگونه آقای گل جام جهانی شد؟

هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلستان با زدن ۶ گل کفش طلای جام جهانی ۲۰۱۸ را بدست آورد. کین تنها ۲ گل از این ۶ گل را از داخل محوطه جریمه به ثمر رساند. او ۳ گل از این ۶ گل را نیز از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند و دیگر گل این بازیکن نیز با ضربه سر به ثمر رسید.

هری کین در حالی با ۶ گل آقای گل جام شد که ۵ گل از این ۶ گل را در دو بازی ابتدایی انگلستان در مرحله گروهی و مقابل تونس و پاناما به ثمر رساند. او در مرحله حذفی مسابقات عملکرد خوبی در زمینه گلزنی نداشت و تنها یک گل در مرحله یک هشتم نهایی از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند. کین در بازی های حساسی چون بازی های مرحله یک چهارم نهایی و نیمه نهایی برای تیمش گلزنی نکرد. هر کین به اندازه تمام ۴ گلزن برتر دیگر جام جهانی پنالتی زده است. امباپه از فرانسه و شریچف از روسیه گلزنان برتر جام جهانی هستند که گل های خود را در جریان بازی به ثمر رسانده و هیچ گلی را از روی نقطه پنالتی به ثمر نرسانده اند.

شب ویژه دشان و واران پس از قهرمانی فرانسه

دیدیه دشان با قهرمان کردن تیم ملی فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ به عنوان سرمربی به سومین مربی تاریخ جام های جهانی تبدیل شد که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی فاتح این رقابت ها می شود. پیش از این ماریو زاگالو در برزیل و فرانس بکن بائر در آلمان چنین رکوردی را به دست آورده بودند.

رافائل واران، مدافع تیم ملی فرانسه نیز با قهرمانی تیمش در جام جهانی ۲۰۱۸ به جمع بازیکنانی پیوست که در یک سال هم فاتح جام جهانی شده اند و لیگ قهرمانان اروپا را فتح کرده اند. پیش از واران ۸ بازیکن دیگر نیز پیش از این موفق به کسب این موفقیت بزرگ شده بودند.

جام جهانی ۲۰۱۸ یا جام جهانی امباپه؟!

نوجوان ۱۹ ساله فرانسوی که در پی درخشش هایی که در بازی های خود در سال ۲۰۱۶ داشت در لیست ۵۰ بازیکن آینده دار و موفق سایت گل قرار گرفت در جام جهانی ۲۰۱۸ به قدری خوش درخشید که جایزه بهترین بازیکن جوان مسابقات را به خود اختصاص داد. امباپه با وجود سن پایین خود مرد بازی های حساس بود و برخلاف آقای گل جام جهانی که ۵ گل از ۶ گل خود را در دو بازی مرحله گروهی مقابل تونس و پاناما به ثمر رساند، در بازی های حساس مرحله حذفی با گل های خود فرانسه را تا قهرمانی در جام همراهی کرد. او در بازی حساس مقابل آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی دو گل زد و در دیدار فینال هم یکی از چهار گل تیمش را به ثمر رساند.

امباپه که پیش از این رکورد تیری آنری را شکسته و به عنوان جوان ترین بازیکن تیم ملی و لیگ فرانسه خود را مطرح کرده بود با گلزنی در دیدار فینال جام جهانی به دومین گلزن جوان تاریخ فینال جام های جهانی تبدیل شد. تنها بازیکنی که جوان تر از امباپه بوده و در فینال جام جهانی گلزنی کرده، پله افسانه ای است که ۶۰ سال پیش موفق به کسب این رکورد شد. در شرایطی که بسیاری از ستاره های فوتبال دنیا در جام جهانی بعدی به روزهای پایانی بازیگری شان خواهند رسید، امباپه تنها ۲۳ سال خواهد داشت! چه چیز بهتر از این برای بازیکنی که اولین جام جهانی خود را پیش از ۲۰ سالگی تجربه کرد آن هم چه تجربه ای! امباپه در این دوره از رقابت ها ۴ گل به ثمر رساند تا بازهم بعد از پله جوان ترین بازیکنی باشد که این تعداد گل را در یک دوره از جام به ثمر می رساند. پله در سن ۱۷ سالگی در جام جهانی ۱۹۵۸ ۶ گل به ثمر رسانده بود و بعد از ۶۰ سال، امباپه در سن ۱۹ سالگی ۴ گل برای فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ به ثمر رساند. جام جهانی ۲۰۱۸ برای بسیاری از ستاره ها تلخ و برای بسیاری دیگر شیرین بود. در این بین اما طعم جام برای امباپه خاص تر از همه ستاره ها بود. به جرات می توان با توجه به شرایط موجود جام جهانی ۲۰۱۸ را جام جهانی امباپه ای نامید که در ۱۹ سالگی به افتخاراتی دست یافته که ستاره های افسانه ای عصر حاضر همچون مسی و رونالدو از انجام آن ناکام ماندند.

مانزوکیچ، شکست خورده ای با دو رکورد سیاه و سفید

ماریو مانزوکیچ، با زدن یک گل برای تیم ملی کرواسی در فینال جام جهانی ۲۰۱۸ و نیز باز کردن دروازه تیم خودی در همین دیدار به اولین بازیکن تاریخ فینال جام جهانی تبدیل شد که دو گل به ثمر می رساند، البته یک گل برای تیم خودی و یک گل برای تیم حریف! او همچنین از این حیث به دومین بازیکن تاریخ جام نیز تبدیل شد چرا که در سال ارنی برندتس در بازی هلند مقابل ایتالیا در سال ۱۹۷۸ هم برای تیم خود گل زده بوده و هم برای تیم حریف!

مانزوکیچ در کنار دو رکورد نه چندان دلچسب بالا، یک رکورد خوب نیز در فینال جام جهانی ۲۰۱۸ به نام خود ثبت کرد. او پنجمین بازیکن تاریخ فوتبال دنیا تبدیل شد که هم در فینال جام جهانی و هم در فینال لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کرده است. پیش از این بازیکنان بزرگی چون فرانس پوشکاش، زولتان زیبور سوهای، گرد مولر و زین الدین زیدان موفق به کسب این رکورد شده بودند.

موناکو، طالع نحس مشترکِ بازندگان فینال جام های جهانی

تیم ملی کرواسی در حالی مقابل فرانسه در دیدار پایانی جام جهانی ۲۰۱۸ با نتیجه چهار بر دو باخت که سوباشیچ، دروازه بان باشگاه موناکو را درون دروازه خود داشت. این در حالی است که تیم ملی آرژانتین نیز در جام جهانی ۲۰۱۴ در حالی مغلوب آلمان در فینال شد که درون دروازه اش سرخیو رومرو، دروازه بان باشگاه موناکو را داشت!

در دو جام جهانی قبل تر یعنی ۲۰۱۰ و ۲۰۰۶ نیز تیم های هلند و فرانسه (استیکلنبرگ و بارتز) درون دروازه خود دروازه بانانی داشتند که سابقه بازی در باشگاه موناکو را داشتند! به این ترتیب باید باشگاه موناکو را طالع نحس مشترکِ بازندگان فینال جام های جهانی در ۴ دوره اخیر بنامیم چرا که هر تیمی در فینال این ۴ دوره ناکام بوده، دروازه بان اولش سابقه بازی در موناکو را داشته است!

انتهای پیام/