مشاور فرهنگی مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان‎شرقی گفت: موضوع فرهنگ سازی باید با باور و اعتقاد قلبی انجام گیرد؛ نه به صورت چماق به دست و اجبار برای افراد! چراکه کار فرهنگی زمانبر است.

به گزارش عصرتبریز، بنا بر قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی مکلف است رأساً و یا از طریق بخش غیردولتی نسبت به احداث مساجد و نمازخانه های بین راهی در مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی و نیز نگهداری آنها اقدام کند.

حجت الاسلام والمسلمین صمد خلیلی، مشاور فرهنگی مدیرکل راه و شهرسازی استان آذربایجان‎شرقی در گفتگو با خبرنگار عصر از وظایف اداره کل راه و شهرسازی استان در خصوص مساجد و نمازخانه های بین راهی می‎گوید.

نظارت عالیه بر نمازخانه های بین راهی توسط اداره کل راه و شهرسازی استان

به گفته خلیلی پس از انتزاع حوزه راهداری از ادارات کل راه و شهرسازی، فقظ نظارت عالیه بر نمازخانه های بین راهی توسط اداره راه و شهرسازی انجام می‎‎گیرد. وی در این باره می‎ گوید: «نظارت عالیه بر نمازخانه های بین راهی و مساجد شهرک ها در بخش فرهنگی اداره راه و شهرسازی انجام می‎گیرد و حدود ۴۰ نمازخانه بین راهی که زیر نظر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است در سطح استان وجود دارد و پیش از انتزاع حوزه راهداری از ادارات کل راه و شهرسازی، تماما نظارت این نمازخانه ها بر عهده ما بود اما اکنون فقط نظارت عالیه بر نمازخانه های بین راهی انجام می‎گیرد.»

وظایف مشاور فرهنگی در اداره راه و شهرسازی؟

خلیلی در ارتباط با وظایف مشاور فرهنگی، تصریح می‎کند: «فعالیت های رایج فرهنگی در سطح ادارات کشور اعم از امر به معروف و نهی از منکر، ایجاد ستاد نماز و تقسیر نهج البلاغه جز اهم وظایف مشاور فرهنگی در اداره کل راه و شهرسازی استان است. ناگفته نماند چندین سال است که در بین تمام دستگاه های اجرایی استان فعالیت های فرهنگی اداره راه و شهرسازی رتبه ممتاز کسب کرده به گونه‎ای که سال ۹۶ نیز در جمع ۷ اداره‎ای قرار داشتیم که شایسته تقدیر ویژه در موضوع نماز بودند. همچنین سال گذشته بنده در جایگاه مشاور فرهنگی مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‎شرقی بعنوان چهره فعال فرهنگی سال انتخاب شدم.»

ظاهر شهرها باید تبلوری از اسلام باشد

به عقیده وی، رعایت الزامات سبک سنتی و اسلامی در ساخت و ساز جز حقوق شهروندی محسوب می‎گردد و در این باره می‎ گوید: «با توجه به دستورالعمل دبیرخانه ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی مبنی بر راه اندازی ستاد های متناظر با ستاد مذکور در دستگاه های اجرایی، ساخت‎ و ساز با سبک اسلامی نی‍ز یکی از حقوق شهروندی محسوب می‎ گردد که فعالیت‎هایی در این زمینه در سطح استان صورت گرفته و با توجه به اینکه در یک مملکت اسلامی و دارای فرهنگ غنی ساکنیم، بایستی نقشه‎ها و نما ها بیشتر به سبک اسلامی تهیه شوند؛ در مسکن‎های مهر نیز که زیر نظر وزارت راه و شهرسازی ساخته شده‎اند بعضی مسائل و معضلات مربوط به این حوزه همچون جلوگیری از دید همسایه‎ها به خانه، مدنظر قرار گرفته است. همچنین کارگروهی در این زمینه در سطح کشور وجود دارد که به سطح استان‎ ها تسری پیدا کرده و موارد مربوط به ساخت‎ و ساز با سبک اسلامی را بررسی می کنند چراکه ظاهر شهرهایمان بالاخره باید تبلوری از اسلام باشند و به تبع آن در سطح استان آذربایجان شرقی نمی‎توان پروژه یا ساخت‎وسازی خلاف موازین اسلامی پیدا کرد.»

جبران کمبود فضای معنوی و فرهنگی در مسکن مهر با حضور فیزیکی روحانیون

خلیلی درخصوص فضای معنوی و فرهنگی مسکن های مهر سطح استان آذربایجان شرقی، به خبرنگار عصر می گوید: «با توجه به اینکه مسوولیت مسکن مهر تا زمان ساخت بر عهده وزارت بود و اکنون بهره‎برداری و تحویل داده شده‎اند در صورت درخواست فضا و زمین جهت احداث اماکن فرهنگی از سوی شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی همکاری‎ های لازم را انجام می‎دهد و ما آماده‎ همکاری در این زمینه هستیم. ناگفته نماند که در شهرک‎ها نیز در صورت تقاضای شهروندان نیز امکان واگذاری زمین جهت ساخت مساجد، حسینه‎ها و اماکن فرهنگی وجود دارد.»

وی ادامه می‎دهد: «در مسکن مهر شهر جدید سهند، تمهیداتی اندیشیده شده که در هر بلوک یک روحانی مستقر شود تا کارهای فرهنگی را بر عهده گیرند چراکه حضور فیزیکی یک روحانی بسیار تاثیرگذار است. در سطح استان نیز با همکاری مرکز خدمات حوزه‌ های علمیه استان آذربایجان شرقی حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ روحانی در مسکن‎های مهر و بین مردم سکونت دارند؛ که این آمار بیانگر اهمیت و ارزش کارهای فرهنگی در اداره کل راه و شهرسازی استان می‎باشد.»

خلیلی در مورد فعالیت های انجام گرفته از زمان تصدی پست مشاور فرهنگی توضیح می‎دهد: «در ابتدا همکاری چندانی از سوی کارکنان در پیشبرد امور فرهنگی وجود نداشت اما خوشبختانه در طول ۱۰ سال حضورم شرایط بهبود یافته است بطوریکه سال ۹۴ در نمازخانه های بین راهی کشور از لحاظ آمار حضور مسافران در نمازخانه ها و به تبع آن اقامه نماز و همچنین استراحت در این اماکن، حائز رتبه اول شدیم و حجت‎الاسلام قرائتی در اجلاس سراسری نماز بدلیل این موفقیت از استان آذربایجان‎شرقی تقدیر کرد.»

با کار فرهنگی می‎توان شغل ایجاد کرد

خلیلی معتقد با کار فرهنگی می‎توان اشتغالزایی نیز نمود، وی در این باره می‎گوید: «با توجه به اینکه در آزادراه ها دیگر امکان ساخت نمازخانه‎ای وجود ندارد تصمیم گرفتیم کانکس هایی جهت این امر اختصاص داده شود و حدود ۲۰ کانکس در آزادراه های استان برای نمازخانه های برادران و خواهران تعبیه شد که بعضی افراد نیز در کنار این کانکس ها فروشگاه هایی را برپا کرده‎اند؛ افرادی نیز متصدی نمازخانه ها شده‎اند که از این طریق به نوعی اشتعالزایی نیز انجام گرفته است.»

کار فرهنگی باید با باور قلبی عجین باشد نه چماق بر دست!

وی با بیان اینکه کسب خروجی مطلوب از کار فرهنگی زمانبر است، افزود: «بحث فرهنگ سازی در مجموعه اداره کل راه و شهرسازی استان از طریق ایجاد باور و اعتقاد قلبی انجام می‎گیرد؛ نه به صورت چماق به دست و اجبار برای افراد! چراکه کار فرهنگی زمانبر است و به نظر من در کنار آمار و ارقام موفقیت ها، اینکه سطح فرهنگ و اعتقادات در بین پرسنل رشد کرده و تعالی یافته، مهم و قابل توجه است. در همین راستا فاصله مردم و روحانیت را کم کرده‎ایم بطوریکه تمام کارکنان و ارباب رجوع با بنده احساس راحتی می‎کنند چراکه ما در بخش فرهنگی نه مسوول دفتری داریم و نه راننده‎ای! و شاخص ترین کار نیز همین کاهش فاصله بین مردم و روحانیت است. از جمله  مهمترین فعالیت های فرهنگی نیز می ‎توان به سرکشی منظم و ماهانه به تمام شعب اداره کل در سطح استان اشاره کرد بطوریکه همین چند روز پیش بمناسبت روز عفاف و حجاب با همکاری فرمانداری شهرستان کلبیر و حضور بانوان اداره راه و شهرسازی شهرستان کلیبر برنامه‎ای جهت تجلیل از بانوان فعال فرهنگی اجرا شد.»

انتهای پیام/