از روزهای رویایی در سلتیک تا محکومیت به ۲ سال حبس!
از روزهای رویایی در سلتیک تا محکومیت به ۲ سال حبس!

تراکتورسازی مهاجم ایرلندی که سابقه کسب عنوان آقای گلی لیگ برتر اسکاتلند را دارد را به خدمت گرفت.

به گزارش عصرتبریز، آنتونی استوکس، مهاجم ۲۹ ساله ایرلندی، پنجشنبه شب به عنوان دومین خرید خارجی تیم تراکتورسازی تبریز در لیگ هجدهم با این تیم قرارداد بست. تا چند ساعت پیش، شاید هیچ کدام از ما حتی نام استکوکس را هم نشنیده بودیم اما اینک همه کنجکاویم تا بدانیم این بازیکن جدید تراکتورسازی که قرار است ناجی خط حمله این تیم شود از کجا آمده و چه داستانی از بدو تولد تا به امروز داشته است. استکوکس برخلاف، فوریستر که روز گذشته به تراکتورسازی پیوست، هم داستان فوتبالی و هم داستان زندگی عجیب و هیجان انگیزی دارد. برای خواندن داستان زندگی این مهاجم ۲۹ ساله با ما همراه باشید:

متولد، پایتخت کشور ایرلند

آنتونی استکوکس در تاریخ ۲۵ جولای سال ۱۹۸۸ در شهر دوبلین، پایتخت کشور ایرلند به دنیا اومد. شهری که او در آن به دنیا آمد به عنوان پایتخت، مهمترین و پرجمعیت ترین شهر کشورش به شمار می رود. دوبلین طبق آخرین سرشماری ها، حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد و دین اکثر مردم آن مسیحی کاتولیک است. دوبلین از نظر رشد جمعیت مترقی است و تخمین زده می‌ شود که جمعیت آن تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲٫۱ میلیون نفر برسد. در شهر دوبلین مهاجران زیادی زندگی می کنند که اکثر آنها از کشورهای انگلستان، لهستان، لیتوانی، چین و نیجریه هستند. طبق آماری که در سال ۲۰۰۶ اعلام شد، ۱۸ درصد جمعیت این شهر را مهاجران تشکیل می دهند. یکی از نکات جالب توجه در مورد مردم شهر دوبلین این است که یش از ۵۰٪ جمعیت شهر زیر ۲۵ سال سن دارند. شهر دوبلین در سال ۲۰۱۱ فینال جام یوفا بین تیم های پورتو پرتغال و اس سی پراگ جمهوری چک را میزبانی کرد. این شهر به مدت ۳۸ سال است که در آخرین دوشنبه اکتبر هر سال میزبان مسابقات دوی ماراتن است.

فرزند خوانده عمو و عمه!

آنتونی استوکس در شرایطی در سال ۱۹۸۸ به دنیا آمد که مشکلات خانوادگی که پدر و مادرش با آن دست و پنجه نرم می کردند باعث شد تا خیلی زود از آنها جدا شود. او زمانی که تنها ۱۸ ماه داشت از پدر و مادرش جدا شد. عمو و عمه استوکس با توجه به شرایط موجود، او را به عنوان فرزند خوانده خود قبول کردند. مادر و پدر خوانده استوکس به خوبی او را در دوران کودکی مورد حمایت خود قرار دادند. استوکس با حمایت آنها در کالج ترنور، که قدیمی ترین کالج شهر دوبلین با قدمتی بیش از یک قرن است به تحصیل پرداخت و دوران تحصیلی بعدی اش را در مدرسه رومن کاتولیک شهر دوبلین پشت سر گذاشت. او علی رغم اینکه پیش از ۲ سالگی از داشتن پدر و مادر واقعی اش محروم شده بود اما با حمایت عمه و عمویش توانست همانند تمامی کودکان شهر زندگی خوب و تحصیل راحتی را تجربه کند.

آغاز قدرتمندانه داستان فوتبالی استوکس

آنتونی استوکس، از دوران کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشت و پس از اینکه دوران کودکی و نوجوانی اش را در مدارس فوتبال کشورش پشت سر گذاشت، در حالی که تنها ۱۵ سال داشت به تیم زیر ۱۸ ساله های آرسنال انگلستان ملحق شد. او در دورانی به تیم آرسنال پیوست که این تیم با داشتن ستاره هایی چون تیری آنری، روبرت پیرس، فردریک لیونگبرگ، سول کمپل و ینس لمان در فوتبال اروپا یکه تازی می کرد. چند ماه بعد و در جولای سال ۲۰۰۶ او با مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به تیم رزرو آرسنال ملحق شد. چند ماه بعد آرسنال این بازیکن را با همان مبلغ ۱۰۰ هزار یورو به تیم فالکریک در لیگ برتر اسکاتلند قرض داد. حضور در لیگ برتر اسکاتلند در سن ۱۸ سالگی، یک تجربه بزرگ برای استکوس بود. او به مدت ۴ ماه در فالکریک توپ زد. حاصل حضور وی در فالکریک، رویایی بود. او در ۱۶ بازی ۱۴ گل برای تیمش به ثمر رساند. چنین عملکرد قابل توجهی باعث شد تا یکی از بزرگترین اتفاقات دوران فوتبالی استوکس در بازگشت به آرسنال برایش رقم بخورد.

قرارداد ۳ میلیون یورویی در سن ۱۹ سالگی!

این عملکرد استثنایی باعث شد تا پس از بازگشت به آرسنال، استوکس با قرارداد قابل توجهی به مبلغ ۳ میلیون یورو به تیم ساندرلند ملحق شود. عقد چنین قراردادی برای یک بازیکن ۱۹ ساله، اتفاق بسیار خوبی به شمار می رفت. ساندرلند زمانی که استوکس را به خدمت گرفت در لیگ برتر فوتبال انگلستان حضور داشت. استوکس با پیوستن به ساندرلند این شانس را پیدا کرده بود که پیش از رسیدن به ۲۰ سالگی بازی در یکی از بهترین لیگ های فوتبال دنیا را تجربه کند. سال اول حضور در لیگ برتر برای استوکس چندان موفقیت آمیز نبود. او نتوانست عملکرد استثنایی خود در لباس فالکریک را در ساندرلند تکرار کند. حاصل کار او در فصل اول حضورش در ساندرلند ۲۰ بازی و تنها یک گل بود. فصل بعد با توجه به عملکرد نامطلوبی که در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بر جای گذاشته بود با قرادادی قرضی به تیم شفیلد یونایتد پیوست. او مدت کوتاهی را نیز به عنوان بازیکن قرضی در تیم کریستال پالاس گذراند اما این تیم نیز برای او خوش یمن نبود. عملکرد ضعیف در لیگ جزیره باعث شده بود تا قیمت این بازیکن که در ۱۹ سالگی با ۳ میلیون یورو به ساندرلند پیوسته بود به زیر هزار یورو تقلیل پیدا کند.

احیای دوباره در لیگ برتر اسکاتلند

باید لیگ برتر اسکاتلند را محلی برای احیای استوکس بنامیم. او پس از پشت سر گذاشتن دو فصل نه چندان موفق در لیگ جزیره بار دیگر به لیگ اسکاتلند پیوسته و پیراهن تیم هیبرنیان را به تن کرد. او در تمامی بازی های تیم جدیدش حضور داشت و موفق شد در ۳۶ بازی ۲۱ بار گلزنی کند. چنین عملکرد درخشانی باعث شد تا دومین نقطه عطف زندگی فوتبالی استروکس با دریافت یک پیشنهاد رویایی از تیم اول فوتبال اسکاتلند رقم بخورد.

دوران طلایی در تیم اول فوتبال اسکاتلند

در آگوست سال ۲۰۰۹، آنتونی استوکس با قراردادی به مبلغ ۱٫۵ میلیون یورو به تیم بزرگ سلتیک پیوست. نلی لنون، سرمربی وقت سلتیک اعتقاد کاملی به بازی استوکس داشت؛ این بازیکن در سال اول حضورش در سلتیک ۲۷ بار به میدان رفت و ۱۰ گل به ثمر رساند. استوکس ۵ فصل طلایی را در سلتیک تجربه کرد و اوج کار او در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بود که در ۳۳ بازی به میدان رفت و ۲۰ گل برای تیمش به ثمر رسانده و آقای گل لیگ برتر اسکاتلند شد. دوران طلایی استوکس با سلتیک تا سال ۲۰۱۶ ادامه داشت؛ او در ۵ فصل حضورش در سلتیک ۴ بار موفق شد قهرمانی در لیگ برتر اسکاتلند را تجربه کند (۲۰۱۲-۲۰۱۱، ۲۰۱۳-۲۰۱۲، ۲۰۱۴-۲۰۱۳، ۲۰۱۵-۲۰۱۴). قهرمانی در ۳ جام حذفی و فتح لیگ کاپ اسکاتلند از دیگر افتخارات استوکس در سلتیک بود.

پایان دوران اوج در ۲۷ سالگی؛ تراکتور سکوی پرتاپِ استوکس می شود؟

۲۷ سالگی را باید پایان دوران اوج استوکس بدانیم. او پس از ترک سلتیک در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۵ در تیم های هیبرنیان اسکاتلند، بلکبرن انگلستان و اسمایرنیس یونان توپ زد اما هیچ گاه موفق به تکرار روزهای اوجش در تیم اسکاتلندی نشد. او پس از دوران افولی که داشت تیم تراکتورسازی را به عنوان تیم آینده خود انتخاب کرده و روز گذشته با این تیم قرارداد امضا کرد. این اولین بار است که استوکس بازی در خارج از اروپا را تجربه می کند. باید دید که آیا این تغییر فاز بزرگ می تواند بار دیگر استوکس را متحول کرده و تراکتور به عنوان سکوی پرتاپ این بازیکن عمل کند؟

شکستن دندان های بدل الویس پریسلی و ۲ سال حبس تعلیقی!

در هشتم جولای سال ۲۰۱۳ اتفاقی برای آنتونی استوکس افتاد که زندگی شخصی اش را به شدت تحت الشعاع قرار داد. رسانه های معتبر دنیا نظیر گاردین، آیریش تایم، ایندیپندنت، بی بی سی و میرور در گزارش هایی مفصل این اتفاق را مورد بررسی قرار دادند. ۸ جولای ۲۰۱۳، آنتونی استاکس به یک متصدی پاره وقت پارکینگ با نام مستعار الویس پریسلی در یک کلوپ شبانه در دوبلین حمله و با سر ضربه ای به او وارد کرد. متعاقب این اتفاق، استاکس پذیرفت تا مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو به بردلی به دلیل شکستن بینی و دو دندان او در جریان نزاعی که بعدها در دادگاه به عنوان یک « حمله زننده و بزدلانه » توصیف شد، بپردازد. سپس بردلی در دادگاه عالی دابلین از استاکس به جرم ضربه جسمانی و روانی که به از کارافتادگی او منجر شد، شکایت کرد و مبلغ ۱۳۵۰۰ یورو برای مخارج بیمارستان در طول سه سال و نیم درخواست کرد. پزشکان همچنین علایم سرگیجه های شدید را نیز در بردلی تشخیص دادند. در جریان دادخواهی، استاکس به دلیل حمله گناهکار شناخته شد و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. او در مجموع به پرداخت ۲۵۰۰۰۰ یورو شد که ۱۵۰۰۰۰ یورو آن مربوط به خسارات عمومی، ۵۰۰۰۰ مربوط به خسارات شدید و ۳۲۰۰۰ مربوط به مخارج بیمارستان می شد محکوم شد.

انتشار بیش از ۲۴۰ عکس شخصی استوکس توسط هکرها

زندگی پر فراز و نشیب استوکس یک اتفاق عجیب دیگر را نیز در خود جای داده است. در آوریل سال ۲۰۱۷ گروهی از هکرهای ناشناس حساب کاربری آنتونی استوکس در iCloud (فضای ابری شرکت اپل) هک کردند. به موجب این اتفاق بیش از ۲۴۰ عکس شخصی از استوکس منتشر شد. بیشتر این عکس ها مربوط به استوکس و همسرش، الیت می شد. در این بین ۲۵ ویدیو نیز از این زوج هک شده بود. جالب اینجاست که یک سال پیش از این اتفاق نیز حساب کاربری همسر استوکس مورد حمله هکرها قرار گرفته بود!

دوران ملی کم فروغ

آنتونی استوکس علی رغم دارا بودن دوران باشگاهی پر هیجان، دوران ملی کم فروغی را تجربه کرده است. او ۱۰ بازی برای تیم ملی زیر ۲۱ ساله های ایرلند انجام داده و موفق به زدن ۴ گل شده است. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ او موفق به انجام تنها ۹ بازی ملی برای تیم بزرگسالان ایرلند شده که حاصل این ۹ بازی برای او بدون گل بوده است.

انتهای پیام/