در صورت عدم صرفه‌جویی در مصرف، آذربایجان‌شرقی سال آینده با بحران جدی آب روبرو می‌شود/ کاهش پنجاه درصدی ذخایر آبی استان
در صورت عدم صرفه‌جویی در مصرف، آذربایجان‌شرقی سال آینده با بحران جدی آب روبرو می‌شود/ کاهش پنجاه درصدی ذخایر آبی استان

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در ارتقاء فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف آب، گفت: اگر صرفه‌جویی در مصرف آب را در خانه‌ها و ادارات جدی نگیریم سال آینده با بحران جدی آب روبرو خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به سفر آقای ولایتی به روسیه و ابلاغ پیام رهبر و رئیس جمهور به مقامات این کشور، اظهار کرد: سفر آقای ولایتی حاوی پیام مهمی بود و بر اساس نظر کارشناسان و تحلیلگران یک سفر تاریخی محسوب می‌شود.

وی افزود: قدرت منطقه‌ای ایران بعنوان بنیانی اساسی در جهت ایجاد ارتباط بین چند قدرت اساسی منطقه اعم از روسیه، چین، همد و ایران به شمار می‌آید و امیدواریم چنین سفرهایی که برای تقویت نظام اسلامی انجام می‌شود به خوبی بهره‌برداری شوند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی دیدار رهبر انقلاب با مسوولان نظام و فرمایشات ایشان درخصوص وضعیت اقتصادی کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی مساله‌ای است که مقام معظم رهبری در این دیدارها مرتب توصیه کرده‌اند و دیگر خواسته‌ی ایشان توجه مسوولان به درخواست‌های مردم است چراکه شکایت مردم از فساد و تبعیض مسوولان زیاد است و تمام مسوولان در سه قوه باید دست در دست هم داده و در جهت ریشه کن کردن فساد و فقر تلاش کنند.

وی اضافه کرد: وظیفه مردم برای مقابله با توطئه اقتصادی دشمن این است که توده های مردم نباید از مساله اسراف غافل شوند، زیاده‌روی و لخرجی نکنند و قطعا این مساله به نفع کشور و طبقات محروم جامعه خواهد بود.

آل‌هاشم ادامه داد: کسانی که دارای امکانات مالی هستند همچنین صاحبان نقدینگی باید پولشان را به سمت تولید هدایت کنند تا نقدینگی به کار افتد و چرخ زندگی مردم بر اساس تولید بچرخد.

وی خطاب به تجار و بازرگانان که مراودات مالی با خارج از کشور دارند، متذکر شد: تجار و بازرگانان مراقب باشند تا اجناسی را که در داخل تولید می‌شود را از خارج وارد نکنند در مقابل اگر محصولی در کشور وجود ندارد وارد کردن آن ایرادی ندارد.

خطیب جمعه تبریز با اشاره به لایحه‌ای که اخیرا در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب شده است، بیان کرد: روز گذشته لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به کشور یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی به رای گذاشته و تصویب شد؛ این لایحه تمام سرزمین‌های فلسطین اشغالی را کشوری برای صهیونیست‌ها اعلام کرده و فلسطینی‌ها را از تمام حقوق شهروندی محروم می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس این لایحه، زبان عربی از تمام مدارس حذف و ابری زبان رسمی سرزمین‌های اشغالی می‌شود؛ شهر قدس نیز پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام و توسعه شهر‌ک‌های یهودی‌نشین ارزش محسوب می‌گردد.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه طرح این لایحه موجب اعتراصات زیاد در داخل خود رژیم صهیونیستی شده، تصریح کرد: حتی نوع تصویب لایحه مذکور نشانه‌ای از عدم استقبال از آن در داخل رژیم اشغالگر قدس می‌باشد چراکه این لایحه با ۶۲ رای موافق در مقابل ۵۸ رای مخالف در پارلمان این رژیم منحوس به تصویب رسیده است.

وی اذعان داشت: تصویب این لایحه را باید در راستای طرح شیطانی موسوم به «معامله قرن» بدانیم که طبق آن قرار است تکلیف ۷۰ سال اشغالگری اسرائیل و مظلومیت مردم فلسطین را با به رسمیت بخشیدن رژیم صهیونیستی و این کشور جعلی توسط اعراب منطقه مشخص کنند. 

آل‌هاشم با بیان اینکه تعدادی از حکام سازشکار عرب منطقه تعیین‌کننده سرنوشت فلسطین نیستند، یادآور شد: قدس قبله اول مسلمانان است و فلسطینیان هرگز تن به سازش نخواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند این سیاست شیطانی موسوم به «معامله قرن» به یاری خداوند متعال هرگز محقق نخواهد شد.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه بحران حاد آب برای استان آذربایجان‌شرقی در سال آینده پیش‌بینی شده، گفت: سدهای علویان، ستارخان، سهند و نهند که تامین کننده آب شرب استان آذربایجان‌شرقی هستند با کاهش پنجاه درصدی آب مواجه هستند و این تهدیدی برای استان به شمار می‌رود.

وی متذکر شد: اگر صرفه‌جویی در مصرف آب را در خانه‌ها و ادارات جدی نگیریم سال آینده با بحران جدی روبرو خواهیم شد و در این راستا باید آب شرب را با دیگر مصارف جدا کنیم و مهمترین لازمه‌ی صرفه‌جویی آب، ارتقای فرهنگ مصرف آب در جامعه است که در ارتباط با این موضوع رسانه‌ها نقش مهمی دارند.

آل‌هاشم با اشاره به فرا رسیدن دهه کرامت، گفت: دفتر آستان قدس رضوی در استان آذربایجان‌شرقی برنامه‌ریزی کرده تا افرادی را که تاکنون موفق به زیارت حرم امام رضا(ع) نشده‌اند به مشهد مقدس راهی کند.

انتهای پیام/