تمهیدات پلیس فرودگاه برای زائران حج تمتع ۹۷/  آغاز پروازهای حج استان از ۱۸ مرداد/ نسخه پزشکی مجوز حمل داروهای ممنوعه نیست
تمهیدات پلیس فرودگاه برای زائران حج تمتع ۹۷/  آغاز پروازهای حج استان از ۱۸ مرداد/ نسخه پزشکی مجوز حمل داروهای ممنوعه نیست

فرمانده پلیس فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: حتی تجویز پزشک دلیلی بر اجازه انجام سفر حج با داروهای غیرمجاز نخواهد بود چراکه در آنسوی مرزها از ورود چنین موادی ممانعت می‌شود.

به گزارش خبرنگار عصر، سرهنگ پاسدار الله‌وردی خضرلو صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در آستانه سفرهای حج تمتع سال ۹۷ با اشاره به آغاز ایام سفر حج تمتع، اظهار کرد: پلیس فرودگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی نهایت سعی و تلاش خود را بمنظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر عملیات حج تمتع سال جاری با بکارگیری حداکثر توان انتظامی خود خواهد داشت.

وی افزود: بازرسی و بازدید پلیس فرودگاه‌ شاید باب میل و خوشایند عده‌ای از زائران نباشد اما در مقابل باید عواقب سوء عدم بازرسی در حین خروج از کشور را در نظر گرفت چراکه پلیس سعودی در آنسوی مرزها بسیار سختگیرانه عمل کرده و حتی درصورت کشف مواد ممنوعه به راحتی حکم اعدام برای زائران صادر می‌کنند.

آغاز پروازهای حج تمتع آذربایجان‌شرقی از ۱۸ مرداد

خضرلو در تشریح زمان آغاز عملیات حج تمتع سال جاری در استان، گفت: پروازهای رفت حج تمتع در آذربایجان‌شرقی از ۱۸ لغایت ۲۴ مردادماه انجام ‌خواهد گرفت.

اعزام ۴هزار و ۲۹۱ زائر به حج تمتع از استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل

فرمانده پلیس فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پرواز‌های حج استان اردبیل نیز از طریق فرودگاه شهید مدنی تبریز انجام می‌گیرد، ادامه داد: تعداد زائران اردبیلی که از طریق استان آذربایجان‌شرقی عازم سفر حج خواهند شد ۸۹۰ نفر است؛ ۳۴۰۱ تن نیز از آذربایجان‌شرقی اعزام به این سفر معنوی خواهند شد که در مجموع می‌توان گفت حدود ۴۲۹۱ نفر مسافر از فرودگاه شهید مدنی تبریز رهسپار حج تمتع می‌شوند.

وی اضافه کرد: بنا بر آمار ثبت شده، از میان حدود ۴هزار مسافری که عازم حج خواهند شد تعداد زنان حدود ۴۹ درصد و در مقابل مردان آمار ۵۱ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند؛ همچنین ۵۴ درصد از این تعداد بالای شصت سال هستند.

خضرلو با بیان اینکه آمار حجاج استان ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، بیان کرد: سال گذشته علی‌رغم تبلیغات و هجمه‌های موجود علیه سفر معنوی حج، خوشبختانه هیچگونه دستگیری در فرودگاه های عربستان صورت نگرفته و مورد خاصی نیز پیش نیامد.

انجام ۱۲ سورتی پرواز از فرودگاه شهید مدنی تبریز

وی اضافه کرد: در کل ۱۲ سورتی پرواز از طریق فرودگاه تبریز انجام خواهد شد که تمامی پروازها متعلق به شرکت هواپیمایی خود عربستان سعودی بوده که دو هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ و ۱۰ ایرباس ۳۳۰ هستند و از زائران محترم تقاضا داریم بمنظور بررسی‌های پیش از سفر، حداقل دو روز قبل از پرواز بارهای همراه خود را به فرودگاه ارسال کنند.

بازرسی بدنی با بادی اسکنر و بازدید بارها توسط سگ‌های مواد یاب

رئیس پلیس فرودگاه‌های استان درخصوص نحوه بررسی بار زائران، تشریح کرد: از طریق دستگاه‌های «ایکس ری» و «سگ‌های مواد یاب» بارهای همراه زائران بررسی خواهد شد که لازم بذکر است بنا به مسائل شرعی با پوشاندن ملافه بر روی بار و کیف‌های مسافران، سگ‌های مواد یاب توسط افراد آموزش دیده بکار گرفته خواهند شد؛ بدن مسافران نیز از طریق دستگاه «بادی اسکنر» بررسی می‌شود که این دستگاه قابلیت کشف و شناسایی هرگونه مواد بلع‌شده را نیز داراست.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه در حال حاضر نه دیپلمات و نه کنسولگری در عربستان داریم اگر فردی به خاطر حمل مواد مخدر، حتی موادی که قابل توزین نباشد دستگیر شود، تا موسم حج سال آینده در آنجا خواهد ماند.

ابطال ویزا زائران در صورت کشف مواد ممنوعه

خضرلو افزود: بنا به دستور مقام قضایی، پس از کشف هرگونه مواد مخدر و داروهای ممنوعه در وهله‌ی اول فرد خاطی از ادامه سفر محروم و وزیرای وی باطل شده و به تبع آن به مدت پنج سال پاسپورت فرد مذکور ابطال خواهد شد که در دفعات بعدی، امکان محرومیت فرد تا پانزده سال از سفر خارجی وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص نوع و اسامی داروهای ممنوع، گفت: آمپول پتیدین ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرم، آمپول مرفین ۱۰ میلی‌گرم، قرص متادون ۵ و ۲۰ میلی‌گرم، شربت متادون، قرص هیدرومرفین ۲ میلی‌گرم، قرص متیل فنیدات هیدروکلراید، قرص ترامادول ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرم، آمپول ترامادول ۵۰ میلی‌گرم، شربت اکسپکتورانت کدئین و قرص استامینوفن کدئین جزء داروهایی هستند که ورود آن‌ها به کشور عربستان ممنوع بوده و درصورت کشف توسط پلیس فرودگاه آذربایجان‌شرقی، پرونده قضایی تشکیل و به دادسرا معرفی صورت می‌گیرد.

خضرلو یادآور شد: حمل داروهای قلب و فشار خون و سرنگ‌های ویژه تزریق انسولین مانعی ندارد؛ لازم بذکر است که داروها نباید از ظرف اصلی و بسته‌بندی شده خارج و بصورت دستی و با ظروف غیر معمول حمل شوند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان تصریح کرد: حتی تجویز پزشک دلیلی بر صدور اجازه انجام سفر حج با داروهای غیرمجاز نخواهد بود چراکه در آنسوی مرزها از ورود چنین موادی ممانعت می‌شود.

وی با بیان اینکه حمل شیرین‌بیان ممنوع است، توضیح داد: بواسطه‌ی شباهت شیرین‌بیان به مواد مخدر حمل آن ممنوع بوده؛ حمل انواع مایعات همچون خاکشیر بصورت شربت ممنوع است چراکه احتمال جایگذاری هرگونه ماده مخدر در مایعات شربت‌مانند بصورت رقیق شده وجود دارد.

خضرلو در پاسخ به این سوال که به چه میزانی امکان حمل ارز برای زائران وجود دارد؟ گفت: مقدار پولی که هر زائر می‌تواند همراه داشته باشد ۲۵۰ درهم امارت ، ۵هزار  و ۵میلیون نیز پول ایرانی است؛ ۲۰۰ دلار آمریکا نیز ارز مسافری اختصاص داده شده به زائران می‌باشد که از طریق شعب بانک ملی در هنگام خروج از کشور قابل برداشت است.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: وسائل تیز و برنده از قبیل چاقو، تیغ موکت‌بری و غیره، انواع اسپری، مواد اسیدی از قبیل ترشیجات، سرکه و آبلیمو اشیاء ممنوعه‌ای هستند که زائران نباید همراه خود داخل هواپیما ببرند؛ اما حمل قیچی و اسپری‌های دارویی و خوشبوکننده در داخل کیف‌هایی که بخش بار هواپیما تحویل داده شوند ایرادی ندارد.

آغاز پروازهای بازگشت زائران از ۱۸ شهریور

وی با بیان اینکه زائران استان آذربایجان‌شرقی مدینه بعد هستند، یادآوری کرد: آغاز پروازهای برگشت از تاریخ ۱۸ شهریورماه بوده و تا ۲۴ همان ماه ادامه خواهد داشت.

فرمانده پلیس فرودگاهی آذربایجان‌شرقی ضمن تاکید بر اینکه زائران سه ساعت قبل پرواز حتما در فرودگاه حضور داشته باشند، متذکر شد: عدم پذیرش بار و‌ وسائل امانت از مسافران غریبه باید مورد توجه زائران ایرانی و مدیران کاروان‌ها قرار گیرد.

خضرلو در پایان با اشاره به حساسیت عربستان سعودی به زائران ایرانی خاطرنشان کرد: تلاش پلیس در جهت جلوگیری از گرفتار شدن هم‌وطنان در کشور عربستان است چراکه این کشور در صورت کشف هرگونه موردی اقدام به رسانه‌ای کردن و رنگ‌وبوی سیاسی دادن، پخش در شبکه‌های تلویزیونی بمنظور تخریب وجهه ایرانیان و شیعیان و همچنین زندانی‌نمودن طولانی مدت و یا حتی صدور حکم اعدام برای افراد می‌کند.

انتهای پیام/