مواضع اخیر رئیس‌جمهور در مقابل تهدیدات آمریکایی‌ها درست و شجاعانه بود
مواضع اخیر رئیس‌جمهور در مقابل تهدیدات آمریکایی‌ها درست و شجاعانه بود

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی گفت: در روزهای اخیر به دنبال تهدیدات مکرر مقامات آمریکایی، برخی مقامات کشور از جمله ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران مواضعی را اتخاذ کردند که مواضعی درست و شجاعانه بود.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به تهدیدات آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران، اظهار کرد: در روزهای اخیر به دنبال تهدیدات مکرر مقامات آمریکایی، برخی مقامات کشور از جمله ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران مواضعی را اتخاذ کردند که مواضعی درست و شجاعانه بود.

آمریکا در شرایطی نیست که صادرات نفت ایران را به صفر برساند

وی افزود: واقعیت این است که آمریکا در شرایطی قرار ندارد که بتواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند؛ اولاً وضعیت امروز از نظر حقوقی با سال‌های ۹۱ تا ۹۴ که تحریم‌های گسترده‌ای علیه کشورمان وضع شده بود، مشابه نیست زیرا قطعنامه‌های شورای امنیت لغو شده است.

خطیب جمعه تبریز ادامه داد: ثانیاً، متحدان اروپایی آمریکا با این کشور همراهی نمی‌کنند چراکه ارائه بسته پیشنهادی از سوی اروپا برای ماندن در برجام نشان‌دهنده‌ی عزم اتحادیه اروپا در مقابله با زیاده‌خواهی های آمریکاست؛ هرچند بقول مقام معظم رهبری این‌ها قابل اعتماد نیستند اما واقعیت این است که امروز آمریکا جایگاه خود را نزد متحدان غربی خود از دست داده است و نمی‌تواند اراده خود را به آنان تحمیل کند.

وی تصریح کرد: ثالثاً، جنگ تجاری گسترده آمریکا و اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه باعث شده قدرت‌های بین‌المللی نیز با آمریکا همراهی نکنند.

آل‌هاشم یادآوری کرد: رابعاً، در شرایط کنونی امکان به صفر رساندن صادرات نفت ایران وجود ندارد؛ در سال‌های ۹۱ تا ۹۴ که همه‌ی عوامل در اختیار آمریکا بود نتوانستند صادرات نفت ایران را به صفر رسانند و ایران حداقل روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد.

آمریکا دیگر اهرم‌های اعمال قدرت گذشته را ندارد

وی با بیان اینکه امروز هیچ یک از اهرم‌های قدرت گذشته در اختیار آمریکا نیست، گفت: به همین دلیل اتکای آمریکا به عملیات روانی علیه مردم ایران از طریق رجزخوانی و تهدید است.

آل‌هاشم گفت: رفتار دولتمردان آمریکا از روی ضعف و ناتوانی است و هدف اصلی آنان از تنش لفظی، تاثیرگذاری روی بازارهای داخلی ایران است؛ به همین دلیل مردم باید هوشیار و آگاه باشند و بدانند که آمریکا ناتوان‌تر از هر زمان دیگری در گذشته بوده و به‌دنبال تنش و التهاب در اوضاع اقتصادی کشور است.

وی ادامه داد: به فضل پروردگار و با هدایت‌های مقام معظم رهبری این‌بار هم دولتمردان آمریکا از ملت ایران سیلی خواهند خورد و توطئه آن‌ها ان‌شاالله نقش بر آب خواهد شد.

مردم انتظار مبارزه با مفاسد اقتصادی را دارند

امام جمعه تبریز در ادامه با اشاره به دستگیری تنی چند از مدیران وزارت صنعت در روزهای اخیر، اظهار داشت: روزهای گذشته قوه قضائیه اعلام کرد که تعدادی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت بخاطر اقدام به واردات غیرقانونی خودرو دستگیر شده‌اند که این اقدام در کنار اقدام دولت در تغییر بعضی مسوولان اجرایی از جمله رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اقدامی مثبت و جدی برای مقابله با سوءمدیریت محسوب می‌شود هرچند که چنین اقداماتی پیش از وقوع واقعه بایستی انجام می‌شد اما در هر صورت باید اقدام اخیر را مثبت ارزیابی کرد چراکه مردم از قوای سه گانه انتظار دارند تا با مفاسد اقتصادی، سوءمدیریت‌ها و سوءاستفاده‌ها هم در حوزه وضع قوانین و هم اجرا و هم حوزه قضایی عزم جدی و اقدامات قاطعانه داشته باشند.

حضور حداقلی بانوان آذربایجان‌شرقی در آمار اهدا خون

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مناسب‌های پیش رو و هفته اهدا خون، تصریح کرد: نیاز به خون یک نیاز دائمی و جهانی است بطوریکه هر سه ثانیه در جهان یک نفر به خون و انواع فرآورده‌های خونی نیاز پیدا می‌کند.

آل‌هاشم ادامه داد: در کشور ما سالانه بیش از ۲میلیون و پانصد هزار بار اهدا خون ثبت می‌شود که سهم استان آذربایجان‌شرقی بالغ بر ۱۰۰هزار اهدا خون است.

وی ادامه داد: حضور بانوان استان آذربایجان‌شرقی در عرصه اهدا خون حداقل است بطوریکه تنها ۲/۵ درصد جمعیت اهدا کننده خون استان را بانوان تشکیل می‌دهند.

امام جمعه تبریز افزود: نظر به محدودیت نگهداری خون بصورت طولانی‌مدت، نیاز به اهدا خون یک نیاز دائمی است و در طول سال باید با اهدا خون به هموطنا‌ن‌مان کمک کنیم.

وی در ادامه با سالگرد پیروزی غرورآفرین در عملیات مرصاد گفت: پنجم مرداد سالروز عملیات مرصاد است که در آن منافقین با پشتیبانی صدام و صدامیان با اشغال بعضی مناطق غربی کشور عملیاتی همه‌جانبه علیه نظام آغاز کرده بودند اما با حول و قوه الهی و تلاش براداران غیرتمند سپاه، ارتش و بسیج با شکستی مفتضحانه مواجه شدند.

مردم آذربایجان‌شرقی منتظر قدوم حضرت آیت الله خامنه‌ای هستند

نماینده ولی فقیه در استان یادآور شد: ۲۵ سال قبل در چنین روزی یعنی پنجم مرداد، مقام معظم رهبری به آذربایجان‌شرقی و تبریز قهرمان تشریف آوردند و مردم قهرمان آذربایجان استقبالی پرشور و پرشکوه از ایشان انجام دادند که این روز را گرامی داشته و اعلام می‌کنیم که مردم آذربایجان باز هم منتظر قدوم حضرت آیت الله خامنه‌ای هستند.

نماز جمعه پشتوانه محکم نظام اسلامی است

وی با اشاره سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از انقلاب اسلامی، گفت: پنجم مرداد ۵۸ سالروز اقامه اولین نماز جمعه جمهوری اسلامی ایران به امامت آیت‌الله طالقانی در تهران است که این روز را عزیز می‌شماریم چراکه یکی از برکات انقلاب همین نماز جمعه است که پشتوانه محکم نظام اسلامی، مرکز دعوت به تقوای فردی و اجتماعی و سنگر دفاع در مقابل نفوذ دشمنان بوده و امیدواریم نماز جمعه روز به روز پرشکو‌ه‌تر شود.

وی تصریح کرد: وظیفه ائمه جمعه توجه به هدایت سیاسی نمازگزاران و لزوم توصیه به امر تقوا و کوشش در جهت ترویج امور اخلاقی در جامعه است؛ همچنین باید برخورد پدرانه با تمام جناح‌ها و احزابی که درون نظام سیاسی کشور تعریف شده‌اند و صلاحیت سیاسی دارند، داشته و همچون پدری معنوی تمام گروه‌های سیاسی داخل نظام را حمایت کنند و به تبع آن در جامعه وحدت، همدلی، صفا و صمیمیت ایجاد کنند.

ضرورت برگزاری باشکوه مراسم عید غدیر

وی در پایان تاکید کرد: هیات‌ها و دستجات، عزاداری‌های حسینی را به بعد از ایام عید غدیر موکول کنند چراکه بایستی مراسم‌های پرشکوهی برای عید غدیر برگزار شود.

انتهای پیام/