احیای دریاچه ارومیه نیازمند پذیرش برخی محدودیت هاست
احیای دریاچه ارومیه نیازمند پذیرش برخی محدودیت هاست

معاون محیط طبیعی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی گفت: احیای دریاچه ارومیه نیازمند اعمال و پذیرش برخی محدودیت هاست.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، میرمحسن حسینی قمی در نشست خبری به مناسبت روز ملی محیط بان با حضور خبرنگاران در شهرستان اهر، گفت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی، حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است و اگر به حفظ محیط زیست توجه نشود، توسعه ناپایدار خواهد بود.

وی با تقدیر از حساسیت رسانه نسبت به مسائل زیست محیطی تقدیر کرد و گفت: حساسیت رسانه ها به مسائل زیست محیطی باعث می شود اداره کل حفاظت محیط زیست و سایر سازمان های مرتبط با دقت نظر بیشتری مسائل را پیگیری کنند.

۱۳ درصد عرصه های آذربایجان شرقی تحت حفاظت محیط زیست است

حسینی قمی با بیان اینکه ۱۳ درصد عرصه های آذربایجان شرقی در قالب مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: رشد جمعیت و توسعه صنعتی حفاظت از محیط زیست را در سال های اخیر به چالش کشیده است.

وی ادامه داد: بر اساس کنوانسیون های بین المللی جمهوری اسلامی ایران متعهد شده است مناطق حفاظت شده از عرصه های کشور را به ۱۷ درصد برساند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: مناطق حفاظت شده در استان به صورت همگن پراکنده شده است و حفظ تنوع زیستی آذربایجان شرقی بر اساس تعهدات بین المللی پیگیری می شود.

حسینی قمی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست با همه توان و استعداد خود برای حفظ تنوع زیستی در استان تلاش کرده است.

ثبت حضور گونه میش مرغ در آذربایجان شرقی

وی از تثبیت وضعیت گونه سیاه خروس و شوکا با حفاظت های انجام شده خبر داد و گفت: علی رغم مشکلات دریاچه ارومیه، حضور گونه میش مرغ در استان ثبت شده است.

حسینی قمی به توسعه صنعتی در دهه های اخیر اشاره کرد و گفت: متاسفانه در دهه های اخیر شاهد سرعت گرفتن تخریب محیط زیست بوده ایم و رشد منطقه آزاد ارس در جوار مناطق حفاظت شده نیاز به تلاش بیشتری برای حفظ حیات وحش و محیط زیست دارد.

احیای دریاچه ارومیه نیازمند پذیرش برخی محدودیت هاست

وی به مطالبه عمومی در مورد بحران خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: توجه به  بحران دریاچه ارومیه در سایه سال ها فرهنگ سازی به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: احیای دریاچه ارومیه نیازمند اعمال و پذیرش برخی محدودیت هاست و امروز پذیرش این محدودیت ها برای احیای دریاچه ارومیه مورد خواست و مطالبه قاطبه مردم است.

حسینی قمی به موضوع گردو غبار اشاره کرد و گفت: گرد و غبارها امروز موضوعی فرامنطقه‌ای و بین المللی بوده و کانون های گرد و غبار در دریاچه ارومیه طی طرحی در حفاظت محیط زیست استان مطالعه شده و موضوعات مربوطه اولویت بندی شده است.

وی از مطالعه طرح اصلاح میانگذر دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: در مورد عوارض جاده میانگذر دریاچه ارومیه مطالعات جامعی در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده و طرح اجرایی اصلاح این پروژه به دستگاه ذی ربط ابلاغ شده است و اکنون بهترین فرصت برای اجرای این طرح اصلاحی است.

قابلیت های منحصر به فرد منطقه حفاظت شده یای قاری از لحاظ تنوع زیستی

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به قابلیت های منطقه حفاظت شده یای قاری اشاره کرد و گفت: شرایط اکولوژیکی خاص ارتفاعات «گچی قیران» که از یک طرف به ارتفاعات سبلان و از طرفی به کوه های «گویجه بئل» و شهرستان ورزقان به زیستگاه های مشرف بر رودخانه ارس مرتبط می شود، کریدور حساس حیات وحش محسوب می شود و علاوه بر مراتع غنی، دارای عرصه های جنگلی در شهرستان اهر نیز هست.

حسینی قمی گفت: این منطقه به وسعت تقریبی ۶۰ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده «یای قاری» در حوزه های سیاسی شهرستان اهر، هریس و سراب قرار دارد.

وی ادامه داد: این منطقه با عنوان جنگل های فندقلو جهت افزایش قابلیت های گردشگری شهرستان اهر و از طرفی دیگر به عنوان توزیع متوازن گردشگران علاقمند برای دیدن حیات وحش به خصوص مرال در استان مدیریت می شود که مورد توجه گردشگران است.

انتهای پیام/