نهضت مشروطه نقطه آغاز رهایی ملت ایران از چنگ استبداد بود
نهضت مشروطه نقطه آغاز رهایی ملت ایران از چنگ استبداد بود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: نهضت مشروطه نقطه رهایی ملت ایران از چنگ استبداد بود که رهبری آن را علما و روحانیون به دست گرفتند اما شیرینی‌اش تداوم پیدا نکرد و به دست غربگرایان به انحراف کشیده شد.

به گزارش عصرتبریز، حجت‎الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در همایش بین‌المللی تبریز و انقلاب مشروطه ایران در سالن استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با بیان اینکه نهضت مشروطیت دفتر کهنه گذشته را در هم پیچید و استبداد را که از اول خلقت تا آن زمان فرمانروایی می‌کرد، واژگون کرد، گفت: انقلاب مشروطه بزرگترین واقعه‌ای بود که در تاریخ ایران روی داد و بالاترین تحول را در شأن سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران به وجود آورد.

امام جمعه تبریز افزود: نهضت مشروطه اولین انقلاب مشروعه با الهام گرفتن از آموزه‌های دینی بود و رهبران این انقلاب، علما و فقهای شیعه بودند که طبیعت استبداد را به خوبی شناخته و برای تنبیه برخی افراد دست به قیام زدند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: نهضت مشروطیت، نقطه آغاز آن تحریم تنباکو بود و افراد زیادی قبل از آن سر به دار دادند تا ایرانی و ایرانی سرسپرده احدی از اجانب نباشد.

وی مشروطه را  نقطه آغاز رهایی ملت قهرمان ایران اسلامی از استبداد دانست و اظهار داشت: این انقلاب بزرگ که با فتوای علما آغاز شد، شیرینی‌اش تداوم نیافت و به دست غرب‌گرایان به انحراف کشیده شد.

آل‌هاشم با بیان اینکه همیشه نسبت به مشروطه این سوال ایجاد می‌شود که چرا این نهضت فراگیر به بیراهه رفت، گفت: چرا روزهای سرد و سخت استبداد صغیر به روزهای تیره استبداد کبیر رضاخان انجامید و ثمره آن همه مجاهدت و ایثار کجا رفت؟!

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: راز ظهور رضاخان در کسوت پادشاهی و اشغال ایران و پیامدهای بعدی آن نظیر کودتا ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ از جمله تبعات به انحراف کشیده شدن مشروطه بود.

امام جمعه تبریز افزود: این راز را باید از چوبه‌داری پرسید که پیکر فقیه شیخ فضل‌الله نوری از آن بالا کشیده شد و فرنگی‌مآبان بر پیکر آن آزادی خواه کف زدند.

آل‎هاشم با تاکید بر اینکه کنسولگری بریتانیا در تهران پشت پرده این وقایع بود، گفت: البته در ادامه کنسولگری روس پیکر هشت مجاهد در عاشورای سال ۱۳۳۰ را  به دار آویخت که دو تن از آنها در کسوت روحانیت بودند.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه نباید از حق بگذریم که تبریز و آذربایجان نه تنها پیشتاز انقلاب مشروطه بود بلکه منتقد جدی مشروطه غیرمشروعه نیز بود، گفت: کیست که نام ستارخان، سردار ملی و باقرخان سالار ملی را بشنود و مجاهدت تبریزی‌ها در انقلاب مشروطه را به یاد نیاورد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: مگر می‌شود سخن از مشروطه کرد و نقش مساجد تبریز در روشنگری علیه استبداد را نادیده گرفت.

وی افزود: آذربایجان نه تنها در مشروطه بلکه در تمام مواقع پرچمدار مبارزه با استبداد داخلی و تسلط خارجی و التقاط فکری بودند.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در ادامه با بیان اینکه مشروطه انتقال تجربه۱۵۰سال اخیر مردم آذربایجان بود، گفت: این انقلاب سرآغازی شد برای تحقق آرمان همه مجاهدان و شهیدان راه آزادی که در زمان حاضر با رهبری‌های فقیه، حکیم و عارف بزرگ به فتح و پیروزی و نصرت رسید.

امام جمعه تبریز افزود: در حال حاضر با عنایت الهی و حضور مردم همیشه در صحنه و پیشوای بزرگ، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای این حیات مقتدرانه تداوم دارد.

وی گفت: مشروطیت حرکتی بود با پیشاهنگی علما که مظهر دینداری مردم بود و توانست پیش برود و آنچه در مشروطه مردم را به میدان آورد، عبارت از حضور علمای طراز اول بود.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه انگلیس‌ در مشروطه زرنگی کرده و بین علما اختلاف انداخت، تصریح کرد:  ایجاد دوگانگی بین مردم و به دنبال آن به دارآویختن شیخ فضل‌الله نوری، پیشگام‌ترین فرد در مشروطه بود، به اتهام ضدیت با مشروطه از دیگر اقدامات انگلیس در آن دوران بود.

امام جمعه تبریز افزود: یک عده دو دستی مشروطه را تقدیم انگلیس کرده و مشروطه آن شد که رضاخان شاه شد و کشور ۶۰سال عقب افتاد.

وی با تقدیر از همایش و اعضای ستاد برگزاری آن، این همایش را حرکت بزرگ علمی و فرهنگی عنوان کرد.

آل‎هاشم تاکید کرد بدخواهان نظام جمهوری اسلامی باید بدانند مردم ما هرگز حرکت مشروطه را فراموش نکرده اند و امروز پشتیبان انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام بزرگوار و اهداف رهبری هستند.

نماینده ولی فقیه درآذربایجان شرقی افزود: تبریز و تبریزی از انقلاب خود دست نمیکشد و پایبند آرمان امام و اهداف مقدس رهبری هست و این مردم آذربایجان با عشق به این انقلاب مطیع فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: لازم است از مردم بصیر آذربایجان تشکر کنم که در جریان تحرکات اخیر دشمن مانند گذشته بهانه‌ای به دشمن نداده و ایستادند و همیشه روی اهداف خود پایبند بوده و هیچ بهانه‌ای به دشمن ندادند.

آل‎هاشم با بیان اینکه دشمن در تلاش است مردم را به بهانه مشکلات اقتصادی تحریک کند، تصریح کرد: بصریت مردم آذربایجان در وقایع اخیر ستودنی است، اما این بدان معنا نیست مردم استان مشکل گرانی و معیشتی، بیکاری ندارد و فساد دستگاه‌های مختلف مخصوصاً در مسائل اقتصادی آنها را در تنگنا قرار داده است، بلکه با پایبندی به نظام و انقلاب خواهان اقدامات جدی از سوی دولتمردان هستند.

وی با انتقاد از شرایط بد اقتصادی و عدم توجه مسئولان به آن گفت: متأسفانه هیچ کسی پاسخگوی این مشکلات نیست.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه در جریان مشکلات بازار و بازاریان هستم، تصریح کرد: گرانی ها و مشکلات اقتصادی کشور بسیار نگران‌کننده است، باید مسئولان با دقت نظر بیشتر برای رفع این مشکلات اقدامی عاجل انجام دهند.

انتهای پیام/