۷۰ درصد زباله تبریز به صورت غیر اصولی دفع می‎شود
۷۰ درصد زباله تبریز به صورت غیر اصولی دفع می‎شود

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: ۷۰ درصد دفن زباله در کلان شهر تبریز به صورت دفن سنتی و غیر اصولی انجام می شود.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حسن عباس نژاد در گفتگو با خبرنگاران افزود: سرانه تولید زباله در میانگین جهانی۸۰ گرم و میانگین کشوری۸۲۰ گرم به ازای هر نفر می باشد که این میزان در شهر تبریز ۸۰۰ گرم و در استان۵۶۰ گرم در روز است.

وی افزود: تعداد ۵۲ مرکز دفن زباله شهری و روستایی در سطح استان وجود دارد که بر اساس آخرین آمار اخذ شده میزان پسماندهای خانگی تولید شده در استان در حدود ۹۸۰ هزار تن در سال است که در این میان تبریز با میزان تولید زباله ۱۲۰۰ تن در روز بیشترین تولیدکننده زباله در استان است و در سایر شهرهای استان ۱۵۲۳ تن در روز زباله تولید می شود.

عباس نژاد گفت: سهم تولید زباله شهرهای استان ۴۶درصد مربوط به شهر تبریز و ۵۴ درصد مربوط به سایر شهرهای استان است.

وی ادامه داد: متاسفانه ۷۵ درصد نحوه جمع آوری زباله از منازل به صورت غیر اصولی انجام می شود و پروسه تفکیک در مبدا تنها در حدود ۲۵ درصد موارد انجام می شود.

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه ۷۰ درصد دفن زباله در کلان شهر تبریز به صورت دفن سنتی و غیر اصولی انجام می شود.

عباس نژاد افزود: از ۵۹ مرکز دفن زباله شهری استان، حدود ۱۰ درصد دارای مجوزهای زیست محیطی بوده و در آن ها دفن زباله به صورت اصولی انجام می شود و متاسفانه غالب زباله‌گاه‌های استان از  وضعیت زیست محیطی و بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند.

وی تاکید کرد: پیگیری های لازم در راستای ساماندهی این مراکز در دست اقدام است و ما در حال تکمیل اطلاعات و ارائه گزارش در کارگروه پسماند استان به ریاست استاندار آذربایجان شرقی هستیم.

این مقام مسئول گفت: پایش  کلیه محل های دفن زباله استان در سه ماهه اول سال۹۷ انجام گرفته و در سه ماهه دوم نیز ضمن پایش و بروز رسانی آخرین وضعیت زباله گاه های استان، پیگیری های لازم در جهت اصلاح وضعیت زیست محیطی مراکز دفن زباله در حال پیگیری است و در این خصوص بعد از تبریز در ۲ شهرستان استان نیز مرکز دفن بهداشتی در سال۹۷ به بهره برداری می رسد و اصلاح وضعیت زباله گاه های استان تا پایان سال۹۷ از شهرداری های استان خواسته شده است.

عباس نژاد اذعان کرد: در حال حاضر نحوه جمع آوری، انتقال و دفن زباله در مرکز دفن تبریز از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و اخطاریه لازم جهت اصلاح وضعیت موجود صادر شده  و به مقامات ارشد استانی، دادگستری و ادارات ذیربط اطلاعات لازم داده شده است.

وی گفت: طرح های احداث و ساماندهی مراکز دفن ۵ شهر استان در سال جاری مورد بررسی قرار گرفته و ساماندهی محل های دفن در چند شهر بزرگ استان شامل مرند، مراغه، هشترود، عجب شیر و هریس در حال اجرا است.

انتهای پیام/