اطلاع‌رسانی در جامعه آزاد ارتقا می‌یابد/ همه مسئولان باید به اهمیت کار خبرنگاری واقف باشند
اطلاع‌رسانی در جامعه آزاد ارتقا می‌یابد/ همه مسئولان باید به اهمیت کار خبرنگاری واقف باشند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش مهم رسانه‌ها در بالا بردن سطح آگاهی‌های جامعه، گفت: تضارب آرا و اطلاع‌رسانی در جامعه آزاد ارتقا می‌یابد.

به گزارش عصرتبریز، رحیم شهرتی‌فر در مراسم رونمایی از نامگذاری بلوار خبرنگار در تبریز، افزود: در عصر حاضر ثابت شده است که بدون توجه به نقش و کارکرد رسانه‌ها و رکن اصلی آن که همان نیروی انسانی و خبرنگاران است، انتقال و افزایش آگاهی‌های آحاد مردم میسر نمی‌شود.

وی بحث پیرامون تقدم و تأخر آزادی و آگاهی توسط علمای سیاسی و اجتماعی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: محققان معتقدند اگر جامعه‌ای از آزادی کافی برخوردار نباشد، ارتقای آگاهی آن جامعه نیز ممکن نیست و البته اگر آگاهی افراد جامعه نیز به حد کافی بروز و ظهور پیدا نکند از آزادی کامل نیز نمی‌توان بهره برد و از مزیت‌های آن استفاده کرد.

شهرتی‌فر ادامه داد: با توجه به چنین مباحثی، آزادی و آگاهی هیچ تقدم و تاخری نسبت به هم ندارند و ارتباط آنها نزدیک و تنگاتنگ است.

وی با بیان اینکه توسعه جوامع با آزادی بیان و قلم و آزادی پس از بیان و نوشتن میسر است، بر گسترش و ترویج آن در کشور تاکید کرد و گفت: در این رابطه باید از تجربیات جوامع دیگر بهره برد.

شهرتی‌فر اضافه کرد: در هر جامعه‌ای که زمینه و شرایط برای فعالیت رسانه‌ای وسیع‌تر است، توسعه سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی نیز سریع‌تر و موفقیت آمیزتر طی می‌شود.

وی در عین حال افزود: البته این بدین معنی نیست که قوانین و مقررات به خاطر آزادی‌های رسانه‌ای نادیده گرفته شوند، چه بسا بی قیدی و بی توجهی به چارچوب‌های قانونی، حرکت جامعه به سوی توسعه را ممکن است با ناهموارهایی مواجه کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از خبرنگاران به عنوان سرمایه‌های اصلی رسانه‌ها نام برد و باید به نسبت وزن و جایگاه مهم اجتماعی آنها، مورد اهمیت قرار بگیرند.

شهرتی‌فر ادامه داد: این قشر از جامعه که برای ارتقای آگاهی عمومی نقش ایفا می‌کنند نه در یک روز خاص، بلکه باید در طول سال و تمام روزها مورد توجه بوده و مورد تجلیل قرار بگیرند که برای تحقق این امر باید همه مسئولان به اهمیت کار خبرنگاری واقف‌تر شوند.

همزمان با روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمی، با برگزاری مراسمی در ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان شرقی، بلواری در کلانشهر تبریز به نام «خبرنگار» نامگذاری شد.

انتهای پیام/