توسعه استان مبتنی بر علم و فناوری پیگیری می‌شود
توسعه استان مبتنی بر علم و فناوری پیگیری می‌شود

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر نگاه چندبعدی به موضوع توسعه گفت: وظیفه اصلی مدیران ارشد استان تمرکز بر موضوع توسعه است و این مهم محقق نمی‌شود مگر با تأکید بر علم و فناوری و توسعه استان مبتنی بر این دو مؤلفه اصلی پیگیری می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، علی جهانگیری در آیین تودیع و معارفه رییس پارک علم و فناوری استان با اشاره به برنامه‌های پیش روی دولت در تحقق برنامه‌های کلان اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی نیز با تکیه‌بر اقتصاد دانش‌بنیان خواهد توانست به مؤلفه‌های اصلی مردمی بودن، برون‌نگر بودن و درون‌زا بودن دست یابد.

وی، با اشاره به ساختارهای اقتصادی کشور در طول سالیان متمادی گفت: متأسفانه در کشور ما توسعه اقتصادی به مفهوم اصلی آن محقق نشده است و تنها در برخی از بخش‌ها و به‌صورت محدود و خودجوش این توسعه را شاهد هستیم اما در برخی از کشورها ازجمله کشورهای جنوب غرب آسیا، ژاپن و چین این مهم با آگاهی و برنامه‌ریزی دقیق به نتیجه مطلوبی رسیده است.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در تحقق برنامه‌های کلان توسعه‌ای را یادآور شد و گفت: امروز برای ایجاد تحول در این عرصه نیازمند نظام منطقه‌ای نوآوری هستیم تا اقتصاد مبتنی بر دانش روز در کشور شکل بگیرد و این نظام بدون شک به دنبال نخبگان، کارآفرینان است نه بروکراسی‌های سنگین که اجازه نوآوری و خلاقیت را از افراد نخبه می‌گیرد.

جهانگیری حضور منطقی دولت در تسریع روند توسعه‌یافتگی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم و نباید به سمت بنگاه‌داری حرکت کنیم بلکه این بخش خصوصی است که باید بازیگر اصلی این میدان باشد اما دولت نیز به‌عنوان ناظر و تسریع‌کننده امور باید در کنار بخش خصوصی باشد.

وی، ورود سرمایه‌گذاران به بخش دانش‌بنیان و فعالیت‌های فناوری را لازمه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: متأسفانه ما در طول سالیان متمادی نتوانستیم سرمایه‌گذاران را با عرصه‌های جدید فناوری آشنا کنیم و امروز جای خالی این‌گونه فعالیت‌ها در استان به‌شدت احساس می‌شود.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از هدف‌گذاری‌های استان در راستای تحقق برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان خبر داد و گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا استان آذربایجان شرقی را به یکی از قطب‌های اقتصاد دانش‌بنیان در کشور و منطقه تبدیل کنیم و این برنامه نیازمند همدلی دانشگاهیان، فناوران، سرمایه‌گذاران و صنعتگران استان است.

وی با اشاره به جایگاه برجسته پارک علم و فناوری در تحقق برنامه‌های کلان توسعه‌ای در کشور افزود: این مجموعه باید به‌عنوان حلقه واسط ارتباط صنعت و دانشگاه در جامعه عمل کند تا  ضمن عمل به ماموریت اصلی خود شاهد تحقق اکوسیستم نوآوری در استان باشیم.

گفتنی است در ادامه این آیین ضمن تقدیر از زحمات ۱۶ ساله محمدعلی حسین پور فیض، عبدالرضا واعظی به‌عنوان رییس جدید پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی معرفی شد.

انتهای پیام/