تنها ابزار در دست آمریکا، ابزار جنگ اقتصادی است/ کودتای ۲۸ مرداد نتیجه اعتماد به آمریکا بود
تنها ابزار در دست آمریکا، ابزار جنگ اقتصادی است/ کودتای ۲۸ مرداد نتیجه اعتماد به آمریکا بود

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه امروز تنها ابزار در دست آمریکا، ابزار جنگ اقتصادی است، گفت: در مورد تحریم‌های ایران نیز مسوولان آمریکایی به آن روی آورده‌اند که ان‌شاالله با شکست مواجه خواهند شد.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به زیاده‌خواهی آمریکا در منطقه، اظهارکرد: زیاده‌خواهی آمریکا حد معینی ندارد و این روزها ابعاد جدیدی پیدا کرده است؛ طی روزهای اخیر و پس از جنگ اقتصادی با چین و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، شاهد اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه بودیم.

وی افزود: با اینکه ترکیه عضو ناتو و از متحدان آمریکا در منطقه است اما زیاده‌خواهی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در ارتباط با متحدانش نیز صدق می‌کند و واقعیت این است که دولت آمریکا به علت افول قدرت و سقوط جایگاهش طی سال‌های گذشته در منطقه و جهان، این روزها به کارهای غیرقانونی دست می‌زند.

خطیب جمعه تبریز یادآوری کرد: امروز هیج کشور به جز چند رژیم وابسته و مستبد منطقه از سیاست‌های آمریکاا در منطقه حمایت نمی‌کنند و شاهد افول قدرت آمریکا در منطقه و‌جهان هستیم.

وی با بیان اینکه امروز تنها ابزار در دست آمریکا، ابزار جنگ اقتصادی است، گفت: در مورد تحریم‌های ایران نیز مسوولان آمریکایی به آن روی آورده‌اند و از طریق عملیات روانی قصد ایجاد فشار بر ملت ایران را دارند که ان‌شاالله با شکست مواجه خواهند شد.

آل‌هاشم با اشاره به اینکه اقداماتی خوبی از سوی مسوولان دولتی و قضایی پیش‌بینی شده و در حال اجرا است، تصریح کرد: سیاست‌های ارزی و بسته‌های حمایتی و تمهیدات قضایی در جهت تشدید و تسریع برخورد با اخلالگران و مفسدان اقتصادی اندیشیده شده و امیدواریم هرچه سریعتر شاهد بهتر شدن وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باشیم.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته در دیدار با اقشار مختلف مردم بیانات مهمی را در خصوص موضوعات روز مطرح کردند و همانطور که می‌دانید بحث تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا و تاثیر آن در کشور و تهدید به جنگ توسط آمریکایی‌ها از مباحث اصلی امروز است و رهبر انقلاب بطور دقیق به این مساله پرداختند.

آل‌هاشم گفت: طرح موضوع مذاکره موجب شد که برخی افراد مجددا به بحث مذاکره مجدد با آمریکا برای حل موضاعات فی‌مابین بپردازند ولی همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند واقعیت این است که یک جنگ روانی با پشتوانه رسانه‌ای قوی شکل گرفته است تا با ایجاد هراس در برخی مسوولان اقتصادی و مردم، فضای ترس و دو قطبی در کشور ایجاد کنند.

وی اذعان داشت: طرح موضوع مذاکره بدون شرط از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا حتی در داخل این کشور جدی گرفته نشد و وزیر خارجه آمریکا بلافاصله شروط ۱۲ گانه‌ای را مطرح کرد اما در داخل عده‌ای تلاش کردند به این موضوع بپردازند و دوباره موضوع مذاکره مجدد با آمریکا را مطرح کردند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه هفته آینده سالروز کودتا ۲۸ مرداد است، توضیح داد: طی آن دولت قانونی دکتر مصدق را سرنگون و ایران را به دوران سیاه استبداد پهلوی و استعمار بازگرداند.

وی ادامه داد: دکتر مصدق که با همکاری و همیاری نیروهای مذهبی و سایر نیروها موفق شد دست انگلیسی‌ها را از صنعت نفت ایران کوتاه کند در دوران نخست‌وزیری خود بجای تداوم اتحاد با روحانیت و مردم، به آمریکا روی آورد که نتیجه آن کودتای ۲۸ مرداد شد.

آل‌هاشم گفت: تاریخ معاصر ایران سرشار از تجربه‌هایی است که در نتیجه اعتماد به آمریکا کسب شده‌اند و به تبع آن باید گفت که هرگونه اعتماد به آمریکا پیامدهای جبران‌ناپذیری برای ملت ایران و استقلال کشور خواهد داشت.

وی اضافه کرد: از این‌رو مقام معظم رهبری در دیدار با اقشار مختلف مردم تکلیف این جنگ روانی آمریکا را مشخص کردند و فرمودند که نه جنگی رخ خواهد داد و نه جمهوری اسلامی ایران با آمریکا مذاکره خواهد کرد.

آل‌هاشم در بخش دیگری از سخنانش با اساره به روز ۲۶مرداد که سالگرد بازگشت آزادگان به میهن اسلامی است، افزود: ۲۶ مردادماه روز ماندگاری در تاریخ جمهوری اسلامی است. تقریبا دو سال پس از جنگ خبر بازگشت آزادگان مطرح شد و امروز فداکاری و ایثارگری این عزیزان را گرامی می‌داریم و از مسوولان درخواست داریم فقط به این روز کفایت نکنند و در طول سال به مشکلات این عزیزان رسیدگی کنند.

وی در ادامه با اشاره به روز صنعت دفاعی کشور، گفت: فعالیت‌های وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف واقعا قابل ستایش است چراکه عملکرد آن ها در توسعه‌ی ملی با مشارکت دانشگاه‌ها بسیار قابل توجه است.

امام جمعه تبریز در پایان خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته دولت در نماز جمعه هفته آینده مسوولان ذی‌ربط با دستور استاندار در نماز جمعه مستقر و بصورت حضوری پاسخ‌گوی مردم خواهند بود.

انتهای پیام/