دفاع راهبردی از نظام با حداقل هزینه‌های ممکن/ از هیچ اقدامی برای آمادگی دفاعی دریغ نمی‌ورزیم
دفاع راهبردی از نظام با حداقل هزینه‌های ممکن/ از هیچ اقدامی برای آمادگی دفاعی دریغ نمی‌ورزیم

معاون امور بین‌الملل وزیر دفاع با اشاره به اینکه هزینه‌های دفاعی ایران کمترین میزان نسبت به کشورهای دیگر است، گفت: به لحاظ هزینه نظامی ایران در رده‌های پایین قرار دارد و حتی با کشور کوچکی همچون امارت نیز قابل مقایسه نیست.

به گزارش خبرنگار عصر، امیر سرتیپ محمد احدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز با بیان اینکه انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری را برای ملت ایران به ارمغان آورده، اظهارکرد: استقلال یکی از این دستاوردها و نعمت‌های انقلاب است و همانند بسیاری از نعمت‌ها وقتی در اختیار ما باشد پس از مدتی اهمیت آن فراموش می‌شود.

وی افزود: استقلال ودیعه‌ای از طرف خداوند است که به برکت انقلاب برای ملت ایران به ارمغان آورده شده چراکه کشور ما در صده اخیر و حتی چند قرن گذشته به این میزان استقلال نداشته و حتی می‌توان گفت اصلا استقلال نداشته است.

معاون امور بین‌الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه امروز بسیاری از کشورهای دنیا از نعمت استقلال محروم هستند، گفت: کشوری مثل ژاپن که امروز اقتصاد سوم جهان است، استقلال سیاسی ندارد و بایستی دنباله رو سیاست‌های آمریکا در منطقه باشد.

احدی ادامه داد: ملت ایران امروز در دنیا خودشان تصمیم می‌گیرند و کسی برای آن‌ها تعیین تکلیف نمی‌کند.

وی افزود: صرفا با اراده سیاسی و قصد استقلال، نمی‌توان به استقلال رسید چراکه استقلال و حفظ آن الزاماتی دارد که از جمله آن‌ها خوداتکایی و خودکفایی است که باید در حوزه‌های مختلف و همه‌جانبه باشد؛ اولویت‌های آن متفاوت هستند و طبیعتا در حوزه خوداتکایی برای استقلال، دفاع و صنعت دفاعی اولویت بیشتری دارد.

احدی بیان کرد: بر اساس شعار ملت ایران در بحبوحه انقلاب که یکی از پایه‌های آن استقلال بود، امام خمینی(ره) بر خودکفایی به‌ویژه در نیروهای مسلح تاکید کردند و به تبع آن با شروع جنگ تحمیلی این نیاز بیش از پیش بر همگان اهمیت مضاعفش نشان داده شد.

وی با بیان اینکه انقلاب ما دارای ماهیت فرهنگی است، گفت: اما امروز قدرت دفاعی مولفه‌ی مهمی در بحث استقلال است چراکه دشمن از بدو پیروزی انقلاب ما را تهدید نظامی کرده تا نظام نو پا را براندازد؛ از حمله نظامی در همان سال دوم پیروزی و انواع توطئه‌ها که دنبال کرد تا در سال‌های اخیر که روسای‌جمهور آمریکا از روی میز بودن گزینه‌ها سخن به میان آوردند و امروز هم در تلاش برای ایجاد جنگ اقتصادی هستند.

معاون امور بین‌الملل وزیر دفاع، گفت: میانسالان و سالخوردگان امروز شرایط وابستگی و استقلال و آثار هر یک را تجربه کرده‌اند و بخوبی ارزش و اهمیت استقلال و تبعات وابستگی را درک می‌کنند.

وی یادآور شد: زمامی مستشاران حتی اجازه باز و بسته کردن یه پیچ هواپیما را به ما نمی‌دادند اما امروز با همت و تلاش متخصصان جوان‌مان این افتخار را داریم که در آینده جنگنده‌های بومی نسل جدید را به پرواز درآوریم.

به گفته وی، سال هاست که به تکنولوژی ساخت جنگنده بومی دست یافته‌ایم.

احدی اضافه کرد: همان کشورهایی که در رابطه با قدرت دفاعی ایران حساسیت نشان می‌دهند در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حتی حاضر به در اختیار قرار دادن سیم خاردار به ایران نبودند چه برسد به تجهیزات و تسلیحات!

وی تصریح کرد: ملت ایران به حکم آیه شریفه «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه…» از هیچ اقدامی برای آمادگی دفاعی دریغ نمی‌ورزند و امروز به حرات می‌توان گفت که دشمنان را به مرحله‌ای رساندیم که از ما بترسند و جرات اقدام علیه ما را پیدا نکنند.

امیر احدی با اشاره به اینکه عده‌ای می‌پرسند چرا باید کاری کنیم که کشور را تهدید و تحریم کنند تا مجبور باشیم نبازهایمان را در داخل تامین کنیم، توضیح داد: قطعا افرادی که چنین سوالی را طرح کردند بخوبی به پاسخ آن واقف‌اند اما قصد ایجاد ابهام در جامعه دارند و جامعه را در مقابل معیشت و موشک یا معیشت و دفاع قرار می‌دهند.

وی متذکر شد: پاسخ این سوال مشخص است چراکه موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیکی ایران به نحوی است که قدرت‌های بزرگ استقلال آن را برنمی‌تابند و این موقعیت استراتژیک برای ملت ایران چالش‌هایی ایجاد کرده اس.

امیر احدی با اشاره به بی طرفی ایران در جریان جنگ‌های جهانی اول و دوم، یادآور شد: در حنگ جهانی اول دولت ایران اعلام بی طرفی مثکرد اما بیش از نیمی از نفوس این ملت از بین رفتند؛ در جنگ دوم هم اعلام بی‌طرفی کردیم اما کشور بطور کاکل اشغال شد؛ آیا امروز هم می‌توانیم نسبت به مسائل منطقه بی‌طرف باشیم؟ 

وی تصریح کرد: مساله دشمن در مورد ایران، مساله استقلال است و آن‌ها استقلال ایران را هدف گرفته‌اند و و در مقابل آن ایران یا باید وابسته باشد یا از یک دفاع اطمینان‌بخش برخوردار باشد.

احدی اذعان داشت: این موقعیت استراتژیک صرفا یک تهدید نیست بلکه فرصت‌هایی در اختیار ما قرار داده که اگر بتوانیم از قابلیت دفاع اطمینان‌بخش برخوردار باشیم قطعا می‌توانیم بعنوان فرصت از این موقعیت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دشمنان زیر دید موشک‌های نقطه زن جمهوری اسلامی ایران قرار دارند، افزود: در برنامه چهار ساله‌ای که وزیر دفاع سال گذشته تقدیم مجلس کرد در رأس اولویت‌ها برخورداری از دفاع راهبری قرار داشت یعنی بدون اینکه نیاز به دفاع در داخل مرزها باشد، دفاع را در خارج از مرزها انجام دهیم که این دفاع باعث شده داعش نتواند به مرزهای ما نزدیک شود و آنجا که لازم باشد داعش را در داخل سوریه هدف قرار می‌دهیم.

معاون امور بین‌الملل وزیر دفاع با اشاره به اینکه هزینه‌های دفاعی ایران کمترین میزان نسبت به کشورهای دیگر است، توضیح داد: به لحاظ هزینه نظامی ایران در رده‌های پایین قرار دارد و حتی با کشور کوچکی همچون امارت نیز قابل مقایسه نیست و دفاع را با هزینه‌های بسیار پایین انجام ‌می‌دهیم که این به لطف خوداتکایی و تولید داخلی است.

وی اضافه کرد: امروز متخصصان ما موفق به طراحی سامانه‌ای شده‌اند که قابلیت‌های بیشتری از سامانه روسی اس – ۳۰۰ دارد و از انتهای امسال آماده بهره‌برداری خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: با قدرت می‌توانیم بگوییم اگر دشمن یکی بزند ده تا می‌خورد و دوره بزن‌ در رویی تمام شده است.

انتهای پیام/