۲۵ سامانه خورشیدی در تبریز، اسکو و آذرشهر نصب شده است
۲۵ سامانه خورشیدی در تبریز، اسکو و آذرشهر نصب شده است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز، گفت: ۲۵ سامانه خورشیدی سه کیلوواتی درمدارس و مراکز آموزشی شهرهای تبریز، اسکو، آذرشهر و خسروشاه نصب شده است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی برق تبریز، عادل کاظمی با بیان اینکه برنامه فوق در راستای اجرای تفاهم نامه سازمان انرژی های نو ایران (سانا) با توانیر از سال ۹۳ آغاز شده است، اظهار داشت: هم اکنون کل ظرفیت سامانه های یاد شده مجموعا ۷۵ کیلووات بوده و برق تولیدی آن‌ها به شبکه تزریق می شود.

وی با اشاره به پیامدهای استفاده از منابع فسیلی مثل گاز، گازوئیل، نفت تصریح کرد: آلودگی محیط زیست ناشی از سوخت نیروگاه های حرارتی به ویژه در زمستان ما را بیش از پیش برای جایگزین کردن انرژی های پاک و ارزان ترغیب می کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در ادامه گفت: برنامه ریزی های لازم جهت احداث ۳۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی در محل امورهای بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق تبریز در سال ۹۷ انجام شده و در این راستا در سال ۹۶، یک نیروگاه خورشیدی ۹ کیلوواتی در محل امور برق باغمیشه احداث شده است.

به گفته کاظمی، تاکنون یک فقره تائیدیه اتصال نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۵۱ کیلووات ودو فقره تائیدیه اتصال به شبکه نیروگاه بادی به ظرفیت تجمعی یک هزار و ۹۸۰ کیلووات برای شرکت های برق منطقه ای و شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی صادر گردیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با بیان اینکه دولت قرار داد جدید تضمینی برق به مدت ۲۰ سال با نیروگاه های تجدید پذیر و با نرخ مصوب منعقد نموده است گفت: تبریز یکی از مناطق مناسب برای احداث سامانه ی خورشیدی است چراکه علی رغم باور عمومی در خصوص کارکرد نامناسب نیروگاه خورشیدی در دمای پایین تبریز، پنل های خورشیدی در مناطق با دمای کمتر راندمان بالاتری دارند.

وی با بیان اینکه نظارت کامل بر عملیات سایت یابی، نصب، راه اندازی و بهره برداری نیروگاههای تجدیدپذیر از وظایف این شرکت است، تصریح کرد: ابلاغ و اجرای ظرفیت برآوردی ادارات و ارگان های مشمول طرح تامین ۲۰ درصد برق مصرفی از انرژی های تجدید پذیر و پاک، مصوبه هیئت وزیران، با تعامل و پیگیری استانداری در دستور کار قرار دارد.

کاظمی با اشاره به حمایت های این شرکت سرمایه گذاری در زمینه تولید برق خورشیدی، یادآور شد: تهیه راهنمای متقاضیان خرید تضمینی نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر (شامل مشترکین برق تا سقف ۱۰۰ کیلووات خورشیدی و ۱ مگاوات بادی) در سایت برق تبریز به آدرس www.toztab.irدرج شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متقاضیان می توانند با مراجعه به همان سایت از لیست پیمانکاران تایید شده که قبلا از طریق همین شرکت تهیه شده است برای بهره‌مندی در زمینه طراحی، نصب، راه اندازی سیستم های تجدیدپذیر استفاده نمایند.

انتهای پیام/