چرا باید به تراکتور ۹۸-۹۷ امیدوار باشیم؟
چرا باید به تراکتور ۹۸-۹۷ امیدوار باشیم؟

تراکتورسازی در دو هفته اخیر روندی را در پیش گرفته که می توان به آینده آن بسیار امیدوار بود.

عصرتبریز، سعید عبدی: تراکتورسازی تبریز لیگ هجدهم را با شرایط ویژه ای آغاز کرد. این تیم بعد از سال ها درخواست هوادارانش، سرانجام به بخش خصوصی واگذار شد. محمدرضا زنوزی، مالک محبوب تبریزی، سهام باشگاه تراکتورسازی را خریداری کرد. وی پس از در اختیار گرفتن مالکیت تراکتورسازی وعده های جذابی را به هواداران این تیم داد. مهمترین وعده ای که زنوزی به هواداران داد تبدیل شدن تراکتورسازی به تیمی مدعی در لیگ برتر بود. دو فصل اخیر و محرومیتی که گریبان تراکتورسازی را گرفته بود، باور این وعده را کمی سخت کرده بود اما هر چه از بازی های لیگ برتر می گذرد وعده زنوزی باور پذیر تر از قبل می شود. سرخ پوشان فوتبال آذربایجان پس از شروع لیگ برتر چند بازیکن سرشناس و در عین حال مفید و کارامد به خدمت گرفتند. این باعث شد تا آنها قدرتمندتر از آن چه که لیگ را شروع کرده بودند شده و آرام آرام تبدیل به یک مدعی شوند.

پیشرفت قابل قبول در روند نتیجه گیری

تراکتورسازی لیگ را با تساوی خارج از خانه مقابل نفت مسجد سلیمان آغاز کرد. این تیم در هفته دوم مقابل میهمان خود نساجی با نتیجه مساوی یک بر یک متوقف شد. این نتیجه مساوی در شرایطی رقم خورد که تراکتوری ها از داشتن تماشاگر در این دیدار محروم بودند. شکست به بر صفر مقابل استقلال تهران در ورزشگاه آزادی شرایط را برای تراکتوری ها اندکی دشوار کرد. این شکست خارج از خانه آن هم با سه گل باعث شد تا انتقادات زیادی به تیم توشاک و شخص او وارد شود. عملکرد انتقاد بر انگیز مدافعان تیم از جمله مواردی بود که در شکست سه بر صفر تراکتورسازی مقابل استقلال نقش غیر قابل کتمانی داشت. البته سیستم اتخاذ شده توسط توشاک مخصوصا در چینش مدافعان و البته اشتباهات فردی از عوامل مهمی بود که باعث شد تراکتورسازی در دفاع آسیب پذیر نشان دهد. در بازی هفته چهارم مقابل سایپا شاهد تغییرات تاکتیکی مثبتی در تیم تراکتورسازی بودیم. توشاک چند تغییر نیز در تیمش داده بود. این دیدار که با حضور ۶۵ هزار نفر تماشاگر تبدیل به یکی از ماندگارترین بازی های تراکتورسازی شد، با کسب برد یک بر صفر برای هواداران شیرین تر هم شد. سرخ پوشان به اولین پیروزی خود در لیگ هجدهم دست یافته بودند و این باعث شد تا آنها با روحیه و انگیزه بالاتری بازی ها را ادامه دهند. رویارویی با سپاهان در هفته پنجم یک آزمون دشوار برای شاگردان توشاک بود که آنها با کسب تساوی دو بر دو مقابل میزبان قدرتمند شان با موفقیت این آزمون را پشت سر گذاشتند.

امیدی که تراکتوری ها ایجاد کردند

تراکتورسازی در شرایطی راهی اصفهان شده و به مصاف سپاهان رفت که شرایط دو تیم به هیچ عنوان مشابه همدیگر نبود. سپاهان لیگ هجدهم را به بهترین نحو ممکن آغاز کرده بود. این تیم در نقل و انتقالات تابستانی خود را خیلی زود آغاز کرده و زمانی که تراکتورسازی هنوز سرمربی خود را انتخاب نکرده بود، تیم اصفهانی بازیکنان مورد نظرش را یکی پس از دیگری به خدمت می گرفت. سپاهانی ها خیلی زود تیم خود را برای لیگ هجدهم تشکیل داده و با قدرت وارد بازی ها شدند. همان گونه که اشاره شد تراکتورسازی با آمادگی و شرایطی متفاوت نسبت به سپاهان، بازی ها را آغاز کرد. این تیم هنوز جاهای خالی بسیاری در ترکیب خود داشت و آمادگی بازیکنانش هنوز به حد ایده آل نرسیده و ناهماهنگی را می شد به خوبی در بازی های این تیم و بین بازیکنان مشاهده کرد. در چنین شرایطی حتی قبول شکست مقابل سپاهان نیز برای تراکتورسازی نتیجه چندان عجیبی به نظر نمی رسید. سپاهان دو برد و دو مساوی کسب کرده بود و بدون شکست آمده بود تا سومین برد خود را در اصفهان کسب کند. بازی در شرایطی آغاز شد که هر دو تیم با انگیزه نشان می دادند. با این که سپاهان زودتر از تراکتورسازی به گل اول رسید اما تراکتور هیچ نشانی از تیم میهمان و شایسته باخت نداشت. شاگردان توشاک بازی را به تساوی کشاندند ولی بازهم دروازه شان باز شد. دروازه تراکتوری ها در شرایطی باز شد که قبل از آن اگر شانس یارشان بود می توانستیم شاهد باز شدن دروازه سپاهان باشیم. این پایان کار نبود و سرخ پوشان به قدری مصمم به نتیجه گیری و ترک اصفهان با دست پر بودند که بازهم دست از تلاش برنداشتند و موفق شدند در دقیقه ۹۱ با سوپر گل اسماعیلی فر بازی را به تساوی دوباره بکشانند. این بازی با نتیجه مساوی دو بر دو به پایان رسید اما نتایج حاصل از آن بیش از یک امتیاز برای تراکتورسازی ارزش داشت. این بازی همه را به تراکتورسازی امیدوار کرد. همه دریافتند که تراکتور مدل ۹۸-۹۷ حرف های بسیاری برای گفتن دارد و می توان رویش حساب ویژه ای باز کرد.

ستاره هایی که فقط ستاره نیستند

ستاره هایی که تراکتورسازی در لیگ هجدهم به خدمت گرفته فقط ستاره نیستند؛ آنها فراتر از نام ستاره، از نظر فنی بازیکنانی در حد نام شان هستند به گونه ای که می توان در شرایط حساس رویشان حساب ویژه ای باز کرد. تراکتورسازی در این فصل ستاره های پر شماری را به خدمت گرفت. اکثر این ستاره ها خیلی زود توانستند در تیم جدید خود جا بیافتند. اشکان دژاگه، مسعود شجاعی، یوکیا سوگیتا و آنتونی استوکس ستاره هایی هستند که این روزها تراکتور حول آنها می چرخد. آنها تبدیل به ستاره هایی شده اند که در لحظات حساس به داد تیم شان می رسند و می توان روی تک تک آنها در هر لحظه ای حساب باز کرد. استوکس بازهم برای تراکتور گل زد تا این امیدواری را در هواداران ایجاد کند که دوران رکورد در خط حمله تیم شان به پایان رسیده است. سوگیتا روز به روز در حال هماهنگ تر شدن با هم تیمی هایش است و پاس گل دوم تیمش را مقابل سپاهان داد. اشکان و مسعود هم در میانه میدان تراکتور آقایی می کنند و تبدیل به وزنه هایی غیر قابل انکار در تیم توشاک شده اند و این سرمربی دیگر مثب هفته اول از بازی دادن به آنها خود را سرزنش نمی کند که هیچ به خود آفرین نیز می گوید! تراکتورسازی با ستاره های جدیدش می تواند خیلی زود به یک مدعی تبدیل شود و این اتفاق با روند رو به رشدی که این تیم گرفته خیلی زود می تواند عملی شود.

انتهای پیام/