بررسی آمادگی آذربایجان شرقی در مواجهه با بلایای طبیعی

دسته: آذربایجان شرقی , اجتماعی , ویژه
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۴

عصر تبریز: بررسی سازمانهای بین المللی نشان میدهد کشور ایران در بین ۲۲۶ کشور کوچک و بزرگ که ۱۹۳ کشور آن عضو سازمان ملل متحد است از نظر حادثه خیزی و بلایای طبیعی در رتبه ۱۰ قرار گرفته است.

دکتر مسعود پزشکیان وزیر اسبق بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این مطلب می گوید : پیشرفت و پیچیده شدن زندگی انسان امروزی وقوع حادثه و بحران را نیز بر او پیچیده می کند و بشر متمدن همراه با پیشرفت تکنولوژی پیچیدگی شرایط زندگی ، روشهای مدیریتی پیشرفته ای را با گرایش های متنوع و گوناگون برای آن به کار گرفته است.

دکتر هوشوند استاد مدیریت منابع انسانی دانشگاههای تبریز نیز می گوید : روش های برنامه ریزی و برخورد مطلوب با حوادث غیر مترقبه که همان مدیریت بحران نامیده می شود امروزه به یکی از گرایش های مدیریتی نوین درآمده است و نجات جان انسانها و اداره زندگی آنها زمانی که حادثه در زیست گاههای مدرن به سراغشان رفته است یک مواجهه علمی برنامه ریزی شده را می طلبد و مدیریت تهییج ، بسیج و بکارگیری تمامی امکانات مادی و معنوی برای کاستن از آلام مردم آسیب دیده را به مدیران ملی و بومی گوشزد می کند.

دکتر سلطانعلی محبوب استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز گفت : اگر چه همیشه نمی توان از بروز بلایا بویژه بلایای طبیعی جلوگیری کرد اما با پیش بینی ، برنامه ریزی و مدیریت صحیح می توان زیانهای ناشی از آن را کاهش داد و با ایجاد آمادگی لازم و فراهم کردن امکانات و تجهیزات مورد نیاز بعد از وقوع بحران برای جمعیت بلا دیده شرایط بهتری را فراهم آورد.

وی می گوید: آذربایجان شرقی بعنوان بزرگترین کانون جمعیتی و صنعتی و اقتصادی شمال غرب کشور در دهه گذشته شاهد بلایای طبیعی از قبیل سیل ، خشکسالی ، بحران دریاچه ارومیه و زلزله بوده است اما با این حال در وقوع اینگونه حوادث ، مردم مناطق آسیب دیده خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند ، مزارع و محصولات کشاورزی نابود شده است و حمل و نقل و ارتباطات دشوار شده و در نهایت ساختار اجتماعی منطقه به هم ریخته است.

دکتر نادر حاتمی مدرس جامعه شناسی دانشگاههای تبریز نیز با اشاره به اینکه در بحرانهای بزرگ طبیعی باید همه مردم آمادگی لازم را برای کاستن از خسارتهای جانی و مالی داشته باشند گفت : متاسفانه در ایران دید عمومی در مواجهه با بحرانهای طبیعی فقط به دولت است درحالیکه امکانات دولتی به تنهایی جوابگوی مهار بحران های طبیعی و به حداقل رساندن ضرر و زیان مادی و معنوی ناشی از بحرانها نیست و باید عموم مردم ، گروهها ، جمعیت ها و سازمانهای غیر دولتی و مردم نهاد برای مهار بحران های طبیعی و حوادث بد روزگار آماده باشند.

دکتر مهران صمدی استاد علوم ارتباطات نیز گفت : اگر به حوادث غیر مترقبه کشورهای پیشرفته چون ژاپن نگاه کنید در مواقع بحران بسیج تمامی امکانات دولتی و غیر دولتی دیده می شود.

وی افزود : از همه مهمتر رسانه های نوشتاری ، شنیداری و دیداری روزانه برنامه های متنوعی برای بالا بردن آگاهیهای عموم در مواجهه با بحران های طبیعی و اجتماعی را بعهده گرفته اند و در واقع بعد آموزشی ، آگاه سازی ، اطلاع رسانی و هوشیار سازی رسانه ها در مواجهه با بلایای طبیعی بسیار پر رنگ است.

استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به تجربه موفق این استان در زلزله هولناک ارسباران در سال ۹۱ گفت : بسیج امکانات مردمی و دولتی در آن روزهای سخت مردم آذربایجان موجب حضور اکیپ های امدادی در اولین دقایق بعد از زلزله در مناطق مذکور شد و مدیریت بحران استانداری با عملکرد قابل دفاع توانست در آواربرداری ، تعمیرات ، بازسازی و احداث واحدهای مسکونی برای اولین بار در کشور در مدت کمتر از یکسال ۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی را برای زلزله زدگان آماده کند.

اسماعیل جبارزاده افزود : با استفاده از تجارب گذشته مدیریت بحران استان مستقر در استانداری آذربایجان شرقی ۲۱ کارگروه حوادث غیر مترقبه را در استان برگزار می کند در حالیکه تعداد کارگروههای تخصصی مرتبط با حوادث غیر مترقبه در کشور ۱۴ کارگروه است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی نیز می گوید :هم اکنون دهها هزار نفر از اقشار مختلف مردم آذربایجان شرقی آموزشهای مقدماتی را در مواجهه با حوادث طبیعی دیده اند ولی ما معتقدیم که آموزش علمی و عملی برای مهار بحران های مختلف طبیعی باید گسترده تر از این باشد.

نوری می افزاید : آموزشهای منظم و برنامه ریزی شده مردم در زمینه های مختلف امداد و نجات در استان ادامه دارد طوریکه این استان در ارائه آموزشهای آزاد علمی و عملی برای کاستن از زیانهای ناشی از حوادث طبیعی در بین استانهای کشور رتبه ممتازی دارد.

پور هادی کارشناس ستاد حوادث غیر مترقبه استان نیز به بحث مدیریت بحرانها بر مبنای جامعه محور اشاره می کند و می گوید : باید به استانداردسازی شرایط زندگی مردم بیاندیشیم و ایجاد زیرساختهای بزرگ برای مقابله با بحرانهای امروز از نان شب نیز واجب تر است.

وی لزوم بازسازی بیمارستانهای فرسوده و مراکز درمانی و یا احداث مراکز مدرن و ضد زلزله در شهرها و بخشها و همچنین تمرین های آمادگی برای استقرار فوری بیمارستانهای صحرایی و مراکز اقامتی موقت را پس از بحران های طبیعی یادآور می شود و می گوید: در مباحث بحران های اجتماعی و طبیعی نقش خانواده در مهار آنها از همه اولویت ها چشم گیرتر است.

پور هادی خاطرنشان می کند : در شکل گیری برخی بحران های طبیعی ردپای انسان ها دیده می شود طوریکه در بحران سالهای اخیر دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه بزرگ شور جهان که نقش بی بدیلی در تلطیف آب و هوای استانهای آذربایجان دارد می توان نقش مخرب استان را دید آنجا که با حفر هزاران حلقه چاه غیر مجاز و یا برخی سد سازیهای غیر اصولی به بحرانی شدن دریاچه ارومیه کمک کردیم .

مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز گفت : مدیریت بحران استان ، آموزش و اطلاع رسانی و آگاه سازی عموم مردم به مقابله با حوادث طبیعی را در اولویت کاری خود قرار داده است طوریکه سازمانهای آموزش و پرورش ، صدا و سیما و جمعیت هلال احمر استان کارهای خوبی را در مباحث آموزشی و آگاه سازی آغاز کرده اند و تاکنون دهها هزار نفر از داوطلبان آموزش های امداد و نجات به جمعیت جوانان هلال احمر استان پیوسته اند و برنامه های مفیدی درباره لزوم کاستن از ضرر و زیانهای مادی و معنوی حوادث غیر مترقبه از صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی پخش شده است.

ساعی افزود : در کنار این فعالیتها، آموزش کلاس به کلاس و مدرسه به مدرسه دانش آموزان استان آغاز شده و دانش آموزان نیز در اکثر مدارس استان با نحوه مقابله و برخورد قبل و پس از بحرانهای طبیعی چون زلزله آشنا شده اند و امروز زنگ زلزله در مدارس استان برای همه دانش آموزان آشناست و پس از زلزله هولناک ۳ سال پیش استان در منطقه ارسباران ، شاهد رغبت بیشتر مردم برای آموزش امداد و نجات بوده ایم .

وی گفت : در سال گذشته در همه شهرستانهای استان آموزش و مانورهای وسیع امداد و نجات برگزار کردیم و حداقل ۲ رزمایش بزرگ امداد و نجات و مقابله با حوادث طبیعی چون سیل ، آتش سوزی ، زلزله و … در ۲۱ شهرستان استان با استفاده از کارشناسان با تجربه حوزه مدیریت بحران برگزار شد.

مدیر کل مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت : آخرین نتایج تحقیقات بین المللی نشان می دهد که در دنیا ۴۳ حادثه و بلیه و حوادث غیر مترقبه شناسایی شده است که امکان وقوع ۳۴ حادثه در کشور ما وجود دارد و در آذربایجان شرقی نیز امکان وقوع ۲۰ حادثه طبیعی محتمل است .

وی به برپایی اولین دوره های تخصصی مقابله با حوادث طبیعی با حضور کارشناسان ۶ استان شمال غرب در تبریز اشاره کرد و گفت : هدف این دوره های تخصصی مرور آخرین دستاوردهای بشری در مقابله علمی و عملی با حوادث طبیعی و انتقال تجارب مدیریت بحران استان به کارشناسان و مدیران حوادث غیر مترقبه شمال غرب کشور بوده است.

وی درباره آمادگی ادارات ، نهادها و ارگانهای دولتی و مردمی آذربایجان شرقی برای کاستن از اثرات بلایای طبیعی گفت: با برپایی ۲۱ کارگروه تخصصی در استان همه دستگاههای دولتی و نیمه دولتی و همچنین صنایع و واحدهای خصوصی ملزم به مشارکت در مواقع بحران های طبیعی شده اند.

به گفته وی بر اساس مصوبات قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور کلیه دستگاههای دولتی و غیر دولتی در مواقع بحران در استان آذربایجان شرقی موظفند بنا به صلاحدید شخصی استاندار به عنوان رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تمام هم و غم و امکانات فنی ، ماشین آلات و منابع انسانی خود را برای کاستن از درد و رنج و آلام مردم بکار ببندند و تمامی شرکت های خصوصی هم موظفند در مواقع بحران به کمک ستاد بحران استان بشتابند و پس از رفع بحران هزینه های متحمل شده را از بودجه عمومی طلب کنند.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل