مشکلات مالی آموزش و پرورش چگونه قابل حل است؟
مشکلات مالی آموزش و پرورش چگونه قابل حل است؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به مشکلات متعدد وزارت آموزش و پرورش به ویژه در حوزه مالی، پیشنهادی برای حل آن داد.

به گزارش عصرتبریز، ضیاء‌الله اعزازی با اشاره به اینکه موظف کردن قانونی دستگاه‌های دیگر مبنی بر کمک به آموزش و پرورش قابل دفاع و استقبال است، گفت: این وزارتخانه با مشکلات متعددی رو به رو است که در صورت عدم همکاری دیگر دستگاه‌ها این مشکلات دو چندان خواهد شد؛ این در حالی است که به غیر از کمبودهای حوزه گرمایشی و سرمایشی، این وزارتخانه با مشکل بزرگتری با عنوان فرسایش مدارس رو به رو است لذا دستگاه‌های دیگر نیز باید برای نوسازی و بازسازی مدارس وارد میدان شوند.

تزریق درصد بالایی از بودجه به آموزش و پرورش برای دولت ممکن نیست

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه بهتر است به جای کمک دستگاه‌های دیگر به آموزش و پرورش، این وزارتخانه بودجه بیشتری در دست داشته باشد اما از آنجا که تزریق درصد بالایی از بودجه به آموزش و پرورش برای دولت ممکن نیست این وزارتخانه باید از ظرفیت دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های درآمدزا بهره ببرد، ضمن آنکه بودجه دیگر دستگاه‌ها نیز از بودجه عمومی کشور، نفت و در نهایت دولت تامین می‌شود.

آموزش و پرورش مسئله واگذاری‌ها را جدی بگیرد

وی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های کشور باید در خدمت آموزش و پرورش کشور باشند، افزود: این وزارتخانه همچنین باید مسئله واگذاری‌ها را جدی بگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین معتقد است اقدامات صورت گرفته همچون تخصیص ۲۰درصد از عوارض گاز مصرفی به گازرسانی مدارس کشور از سوی کمیسیون عمران قابل تامل است و باید آن را ادامه داد چراکه در این صورت علاوه بر تامین هزینه‌های این نهاد توسط حاکمیت و خارج نشدن آن از زیردست دولت و حاکمیت، مشکلات مالی آن نیز حل خواهد شد.

انتهای پیام/