زباله‎گاه شهر جدید سهند غیرمجاز و کاملاً غیر استاندارد است
زباله‎گاه شهر جدید سهند غیرمجاز و کاملاً غیر استاندارد است

معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از انجام اقدامات قانونی در خصوص عدم توجه شهرداری سهند در دفع غیر مجاز زباله این شهر خبر داد.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حسن عباس نژاد با اعلام این خبر، گفت: طی بازدیدهای سرزده کارشناسان اداره محیط انسانی حفاظت محیط زیست استان از زباله گاه غیر مجاز شهر جدید سهند که از لحاظ ضوابط زیست محیطی کاملاً غیر استاندارد است، عدم توجه به اجرای قوانین و مقررات زیست محیطی شهرداری شهر جدید سهند در دفع زباله این شهر محرز است.

وی افزود: زباله گاه شهر جدید سهند به لحاظ عدم رعایت شعاع از مناطق مسکونی غیر قانونی است و جریان شیرابه زباله های تولیدی به زهکش های طبیعی تپه های همجوار فاز دو شهر جدید سهند نفوذ می کند.

عباس نژاد ادامه داد: بر اساس مقررات، پسماند شهرهای واقع در شعاع ۵۰ کیلومتری کلان شهرها باید تجمیع شود و دفع زباله ها به صورت متمرکز انجام شود و از این لحاظ هم دفع زباله های سهند در این محل غیر مجاز بوده است و باید پسماندهای سهند به سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز تحویل شود.

وی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان تا کنون دو بار اخطاریه کتبی به شهرداری سهند صادر کرده است، اما متاسفانه همچنان عدم توجه شهرداری سهند در دفع زباله در محل غیر مجاز ادامه دارد و این اداره کل به سبب اهمیت و فوریت موضوع، انجام اقدامات قانونی در خصوص پرونده تخلف شهرداری سهند را شروع کرده و این پرونده جهت اقدامات قانونی به واحد حقوقی اداره کل ارجاع شده است و در حال پیگیری از مرجع محترم قضایی است.

معاون پایش و نظارت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: بر اساس بررسی کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست حدود ۵ هزار تن زباله در زباله گاه غیر مجاز شهر جدید سهند دفن شده است که شهرداری سهند موظف است نسبت به انتقال این زباله ها اقدام کند.

عباس نژاد در پایان گفت: بنا بر وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست و نظر به بی توجهی های صورت گرفته به اخطاریه های قبلی، بر اساس ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، پرونده تخلف شهرداری سهند به دستگاه قضایی استان ارجاع شده است.

انتهای پیام/