به گزارش عصر تبریز، یکی از مهمترین ریشه‎های ظهور افکار انحرافی در یک جامعه، کمبود خلأ فرهنگی در جامعه است. در این بین ضعف و ناهماهنگی نهادهای فرهنگی نیز در پیدایش افکار انحرافی موثر می باشد.هر یک از نهادهای فرهنگی مانند خانواده، مدرسه، نهاد دولت و… عهده دار مسئولیت و وظایف و کارکردهای تعریف شده […]

به گزارش عصر تبریز، یکی از مهمترین ریشه‎های ظهور افکار انحرافی در یک جامعه، کمبود خلأ فرهنگی در جامعه است.

در این بین ضعف و ناهماهنگی نهادهای فرهنگی نیز در پیدایش افکار انحرافی موثر می باشد.هر یک از نهادهای فرهنگی مانند خانواده، مدرسه، نهاد دولت و… عهده دار مسئولیت و وظایف و کارکردهای تعریف شده خود در یک جامعه هستند. اگر هر یک از این نهاد‎هادر عمل به وظایف خود کوتاهی و کم کاری کنند جامعه دچار خلأ فرهنگی و مذهبی می شود.

در دهه های اخیر شاهد رشد فرقه های انحرافی و کاذب در سطح جهانی بوده ایم که کشور ما نیز تحت تاثیر آنها قرارگرفته است.متاسفانه به دلیل همین خلأ فرهنگی گرایش جوانان به این فرقه های انحرافی و کاذب در حد قابل توجهی افزایش یافته و نیازمند آسیب شناسی جدی و روشنگری در این خصوص می باشد.

عدم تبین و عرضه صحیح مسائل دینی و مذهبی به جوانان، سخت گیری در حوزه مسائل دینی،فاصله بین حرف تا عمل، جذابیت های کذب فرقه های انحرافی و هزاران دلیل دیگر زمینه را برای یکه تازی این فرقه مساعد می کند.

شهر تبریز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه شاهد دین گریزی در بین جوانان هستیم. در این راستا این فرقه ها با برگزاری کلاس های آموزشی زیرزمینی زمینه گرایش جوانان به این افکار انحرافی را فراهم می سازند.

عرفان های نوظهوری از قبیل فرقه حلقه و کیهانی با شگردهای خاصی و مطرح کردن مباحثی چون قدرت و انسان و راه های رسیدن به خدا! طرفداران زیادی در بین جوانان پیدا کرده اند.

اساتید این فرقه ها از دانشجویان و هنرجویان بنیان گذار این فرقه،محمد علی طاهری که هم اکنون در زندان می باشد هستند. طریقه ثبت نام و برگزاری کلاس های آموزشی این عرفان ها از طریق اعضای فعال و تک به تک و پس از حصول اطمینان از صلاحیت فرد ثبت نام شونده صورت می پذیرد، ارتباط تلفنی و پیامکی اعضا نیز برای جلسات هماهنگی و اطلاع رسانی به صورت رمزی و کلمات از قبل تعیین شده انجام می گیرد، هزینه کم کلاس ها و برگزاری دوره های آموزشی که حدودا بین ۵۰هزار الی ۶۰هزار تومان می باشد و هر ترم نزدیک ۸جلسه بوده و اساتید نیز بصورت رایگان تدریس می نمایند!

در ترم های اول بحث های مربوط به خداشناسی،فرا درمانی، حلقه حفاظ(در امان بودن از شر انرژی های بد!) پس از برگزاری مراسم سوگندنامه صورت می گیرد.کلاس ها نیز بصورت دوره ای در منزل هر یک اعضا برگزار می شود و این بستگی به اختیار افراد شرکت کننده در دوره ها دارد. به مرور زمان در ترم های بعدی بحث حلقه های بعدی مطرح می شود.

در بین داوطلبین افراد میان سال، کهن سال و حتی کودکان نیز وجود دارد.سطح تحصیل افراد نیز از دانش آموز، دانشجو، دکتر، دندانپزشک و مهندس نیز متغیر است! برای متقاضیان جزوه، کتاب، سی دی و حتی نرم افزار نیز توریع می شود.

جا دارد متولیان فرهنگی با عزم جدی در این خصوص وارد عمل شده و بودجه های نجومی فرهنگی را در راستای تبیین و ارایه مدل عرفان اسلامی و  معرفت شناسی اسلامی برای پر کردن این خلأ در راستای مقابله با این فرقه های نوظهور هزینه نمایند!