دشمنان درصدد تحت تاثیر قرار دادن تجمع میلیونی شیعیان در اربعین هستند
دشمنان درصدد تحت تاثیر قرار دادن تجمع میلیونی شیعیان در اربعین هستند

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه اقدام فتنه‌انگیز آتش زدن کنسولگری ایران در عراق، توطئه طراحی شده از طرف دشمنان دو ملت بوده است، گفت: دشمنان در آستانه اربعین می‌خواهند این تجمع میلیونی را که نقش مهمی در پیوند شیعیان جهان دارد، تحت تاثیر قرار دهند.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به عملیات اخیر موشکی توسط سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان ایران در عراق و بیان اینکه این حمله چند پیام مهم داشت، اظهارکرد: یکی از مهم‌ترین پیام‌های این عملیات لین است که دشمنان ایران متوجه شدند که ایران مقتدرانه آماده دفاع از تمامیت ارضی خود است. 

وی افزود: دشمنان برداشت غلطی از قدرت ایران داشتند چراکه با این برداشت غلط از صبر ایران سوءاستفاده کردند و انتظار چنین برخوردی را نداشتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان اضافه کرد: دیگر دستاورد این حمله موشکی، تسلط ایران بر شرایط میدانی و اشراف اطلاعاتی نسبت به موقعیت تروریست‌ها، تجزیه‌طلبان و غیره بود.

وی متذکر شد: دستاورد دیگر مرز خویشتن‌داری ایران را مشخص کرد چراکه تروریست‌ها دیدند ایران چقدر اشراف اطلاعاتی دارد.

آل‌هاشم با اشاره به لزوم هوشیاری اقلیم کردستان، گفت: اقلیم کردستان عراق اگر نتواند مانع این رفتارهای تحریک‌آمیز شود و گروهک‌ها را آزاد بگذارد، باید منتظر پاسخ جمهوری اسلامی ایران باشد و دیگر صبر معنی ندارد.

آل‌هاشم در ادامه سخنانس با اشاره به حضور رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی افسری در نوشهر، اظهارکرد: ایشان در این مراسم فرمودند که چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مورد آماج توطئه و خرابکاری آمریکا و متحدان این کشور قرار گرفته است ولی به حول و قوه‌الهی همان طور که ایشان نیز فرمودند امروز نهال کوچک انقلاب به درخت تنومند و پرثمری تبدیل شده و با وجود اکراه شدید و اقدامات فراوان مستکبر علیه انقلاب اسلامی ایران، دل‌های ملت انقلاب اسلامی جذب شده و توطئه‌ها روز به روز با شکست روبه رو می‌شوند.

آل‌هاشم با اشاره به نشست سه جانبه، سه کشور روسیه، ترکیه، ایران در تهران اظهار کرد: در این نشست برکاتی حاصل شد که می‌توان به شکل‌گیری محوری جدید در برابر غرب و آمریکا و از جمله مخالفت با حضور نامشروع آمریکا در منطقه و یک صدا کردن مواضع سه کشور در خصوص سوریه و امضای تاریخی صهیونیست‌ها و اتحاد روسای سه کشور برای حذف دلار در معاملات جهانی اشاره کرد.

وی در ادامه آتش زدن کنسولگری ایران در بصره، شهر شیعه‌نشین عراق را مورد اشاره قرار داد و گفت: در هفته اخیر شاهد رویدادهای خرابکارانه و مشکوک بودیم به طوریکه حمله برخی مغرضان و معترضان به کنسولگری باعث وارد شدن خسارت زیادی شد که البته این حمله وحشیانه از سوی بسیاری از نهادها و جریان‌های سیاسی و شخصیت دولتی در عراق محکوم شد.

امام جمعه تبریز با تاکید به اینکه به طور کلی کشور عراق در موقعیت حساس و سرنوشت‌سازی قرار دارد که نیازمند تامل و دقت نظر مسوولان، هوشیاری و بصیرت دارد، افزود: بسیاری از کارشناسان و ناظران بر این باورند که دور جدید از اقدامات دشمن برای ایجاد بحران در عراق با هدف تحت تاثیر قرار دادن روابط دو کشور ایران و عراق شروع شده که حادثه کنسولگری بخشی از این هدف بود.

آل‌هاشم افزود: البته در حادثه شهر مقدس مشهد نیز در همین راستا دشمن اقدام کرده بود چراکه در سال‌های اخیر که منطقه از جمله عراق دستخوش اقدامات تروریست‌ها و وحشی‌گری سلفی‌ها و وهابی‌ها بوده، ایران با حمایت و پشتیبانی از دولت و مردم عراق نقش موثر در مبارزه با تروریست‌ها ایفا کرد.

وی افزود: قطعاً دشمنان دو ملت، از نقش‌آفرینی ایران در عراق و رهایی مردم عراق از دست تروریست‌ها و به تبع آن اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه، ناراحت و عصبانی هستند و به همین دلیل حاضرند به هر اقدامی دست بزنند تا شیرینی این پیروزی‌ها را به کام همه تلخ کنند.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: اقدام فتنه‌انگیز آتش زدن کنسولگری ایران در عراق، توطئه طراحی شده از طرف دشمنان دو ملت بوده است و با توجه به این اقدامات که در آستانه اربعین قرار داریم، این را نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند این تجمع میلیونی را که نقش مهمی در پیوند شیعیان جهان دارد، تحت تاثیر قرار دهند.

وی ادامه داد: اربعین اکنون زائران زیادی از اقصی نقاط جهان دارد و باید هر دو کشور هوشیار باشند و از اقدامات تفرقه‌افکنان جلوگیری کرده و اجازه ندهند ملت‌های مسلمان دچار اختلاف شوند.

خطیب جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به اینکه قیام امام حسین (ع) نتایج چشمگیری داشت، گفت: روشنگری مردم و رسوایی حکومت بنی امیه از نتایج این قیام بود بطوریکه بعد از نهضت عاشورا عموم مردم یزید را سرزنش کرده و از وی رویگردانند.

آل‌هاشم ‌گفت: احیا و زنده نمودن برخی ارزش‌ها مانند قیام و شهادت در برابر حکومت ستمگران نیز جزء آثار معنوی قیام امام حسین است.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: مردم حجاز در زمان معاویه هرگز تصور غلبه بر آن جو سیاسی حاکم را نداشتند اما امام با شجاعت، قیام و مبارزه خود ارزش‌ها را بار دیگر مطرح کرد و به جامعه حیات بخشید.

وی با بیان اینکه نهضت عاشورا بهترین الگو برای آزادگان دنیا شد، افزود: قیام توابین و مختار و تمام قیام‌های سرزمین‌های اسلامی پس از نهضت عاشورا از آن الگو گرفتند و سرمشقی برای قیام‌های بعد از آن شد به‌گونه‌ای که نمونه محسوس قیام‌ها همان قیام امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران است.

آل‌هاشم تصریح کرد: امام حسین (ع) با خون و نهضتش اسلام اصیل محمدی را از اسلام اموی جدا کرد چراکه بنی امیه با نام اسلام و جانشینی پیامبر بدعت‌های فراوانی در اسلام نهادند و با مستی قصد حکومت بر مردم داشتند بطوریکه معاویه در روز چهارشنبه نماز جمعه برای مردم برپا کرد و قصد داشت تعالیم اسلام را وارونه نشان دهد.

وی در معرفی دیگر ابعاد قیام امام حسین (ع) بیان کرد: امام قرآن و مفاعیم آن را زنده کرد و آنچه را که در قرآن بعنوان امر به معروف و نهی از منکر معروف است احیا کرد و این همان هدف اصلی قیام امام بود.

وی با اشاره به ۲۷ شهریور ماه و روز بزرگداشت استاد شهریار، گفت: نه‌تنها شعرهای ترکی استاد شهریار بلکه شعرهای فارسی‌ او نیز شاهکار است بطوریکه روز بزرگداشت شهریار به‌پاس زحمات این شاعر بزرگوار بعنوان روز شعر و ادب فارسی نام نهاده است. همچنین نباید فراموش کرد که در زمان انقلاب و جنگ استاد شهریار با شعرهایش به انقلاب بسیار کمک کرد.

آل‌هاشم با اشاره به برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در مصلی تبریز، گفت: آفرین بر زنان ایران اسلامی و آفرین بر زنان غیرتمند آذربایجان که زینب‌وار در این مراسم حضور پیدا کردند.

وی در پایان با اشاره به ضرورت رعایت و حفظ آسایش مردم و شهروندان در هنگام برپایی مراسمات عزاداری، از تلاش‌های نیروهای انتظامی و امنیتی در برقراری نظم و امنیت برگزاری مراسمات حسینی تشکر کرد.

انتهای پیام/