کشمکش‌های میان دستگاه‌ها و بوروکراسی اداری مانع حفظ خانه‌های تاریخی
کشمکش‌های میان دستگاه‌ها و بوروکراسی اداری مانع حفظ خانه‌های تاریخی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس کشمکش‌های میان میراث فرهنگی، شهرداری و سازمان اوقاف را از جمله مشکلات سر راه حفظ خانه‌های تاریخی عنوان کرد و گفت: ارائه طرح ازسوی میراث فرهنگی و تصویب قانون در مجلس به منظور حل اختلافات میان دستگاه‌ها ضروری است.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی تهیه طرح حمایت از مالکین بناهای تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی را ضروری دانست و گفت: بناهای تاریخی که مالک خصوصی داشته یا اکنون به دست وارث رسیده‌اند مشکلات عدیده‌ای دارند به همین دلیل  ضروری است سازمان میراث فرهنگی برای حل این مشکل طرحی ارائه دهد یا از مجلس بخواهد با تصویب قانون موانع را از سر راه بردارد.

مالکین بناهای تاریخی نمی‌توانند به طور شخصی ملک‌های خود را بازسازی کنند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات آنها مخارج حفاظت‌شان است به همین دلیل ترغیب مالک به نگهداری این بناها نیازمند حمایت مادی و معنوی دولت است، به چند عامل دیگر عدم بازسازی بناهای تاریخی اشاره کرد و افزود: ابتدا اینکه مالکین بناها و خانه‌های تاریخی نمی‌توانند به طور شخصی ملک‌های خود را بازسازی کرده یا تغییر کاربری دهند چراکه سازمان میراث فرهنگی مانع آن‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان میراث به مالکان می‌گوید؛ از آنجا که این بنا ثبت ملی شده یا قدمت تاریخی موثقی دارند، باید طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی به چنین کاری اقدام کنید اما در مقابل حمایت لازم از آن‌ها نمی‌شود.

کشمکش‌های میان میراث فرهنگی و شهرداری و سازمان اوقاف از جمله مشکلات سر راه حفظ خانه‌های تاریخی

این نماینده مجلس با بیان اینکه در نظر گرفتن تسهیلات، وام‌های بلاعوض و بدون بهره برای مالکان بناهای شخصی، معافیت از عوارض شهرداری و… از جمله اقداماتی است که می‌توان در راستای حمایت از خانه‌های تاریخی انجام داد، تصریح کرد: اختلاف‌ها و کشمکش‌های میان “میراث فرهنگی و شهرداری”، “میراث فرهنگی و سازمان اوقاف” از دیگر مشکلات سر راه حفظ این آثار است و این اختلافات منجر به وارد آمدن خسارت‌های بسیاری به میراث تاریخی شده است درواقع نبود هماهنگی میان دستگاه‌ها آسیب بسیاری به دنبال دارد.

بوروکراسی اداری مزمن سد دیگر بر مقابل بازسازی خانه‌های تاریخی

سعیدی بوروکراسی اداری مزمن که سیستم اداری به آن گرفتار شده را سد دیگر بر مقابل راه این مهم عنوان کرد و افزود: سازمان‌ها کارها را به یکدیگر پاس می‌دهند و این مسئله فرآیند کار را بسیار کُند و طاقت‌فرسا کرده است که در نهایت منجر به بی‌رغبتی مالکان به ادامه راه یا ریزش و نابودی بناها خواهد شد.

ضرورت تصویب قانون در مجلس به منظور حل اختلافات میان دستگاه‌ها

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین حذف بروکراسی‌های زائد، ارائه طرح ازسوی سازمان میراث فرهنگی و تصویب قانون در مجلس به منظور حل اختلافات میان دستگاه‌ها ضروری دانست.

انتهای پیام/