افزایش نرخ ارز مشکلاتی برای ۳۰ هزار دانشجوی ایرانی رقم زده است
افزایش نرخ ارز مشکلاتی برای ۳۰ هزار دانشجوی ایرانی رقم زده است

نماینده مردم تبریز در مجلس از بی توجهی مسئولان به وضعیت ۳۰ هزار دانشجوی ایرانی که در دانشگاه های خارج از ایران به دلیل افزایش نرخ ارز با مشکل مواجه شده اند، انتقاد کرد.

به گزارش عصرتبریز، احمدعلیرضا بیگی در نشست علنی امروز (یکشنبه اول مهرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به وزیر علوم گفت: نزدیک ۳۰ هزار نفر از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند که افزایش نرخ ارز زندگی آنها را به مخاطره انداخته است و این در حالی است که در بسته ارزی دولت تامین ارز این گروه به بازار ثانویه سپرده شده است که در عمل فشار اقتصادی زیادی را بر آنها تحمیل خواهد کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم اکنون ظرفیت دانشگاه های داخلی و پردیس ها نیز برای پذیرش این دانشجویان کافی نیست ضمن اینکه هزینه هایی که از طریق پردیس ها از آنها خواسته می شود، کمرشکن است. از سوی دیگر تعدادی از این دانشجویان در دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های ارزشمند دانشگاه های معتبر جهان در حال تحصیل هستند و وضعیت کنونی هم گذرا است.

وی تصریح کرد: فرزندان مردم که در پی عهد با دولت به خارج از کشور رفته اند را نمی توان به حال خود رها کرد، ضمن اینکه تحصیل آنها در خارج هم یک امکان برای کشور محسوب می شود، بنابراین تسهیل در بازگشت دانشجویان و تامین ارز برای تعدادی از آنها که ناچار به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی هستند، باید در دایره نظارت وزارتخانه های علوم و بهداشت قرار بگیرد، همچنین دولت نیز باید اهتمام جدی برای چاره جویی در این خصوص داشته باشد.

انتهای پیام/