دولت عربستان هنوز غرامتی برای فاجعه منا نپرداخته است
دولت عربستان هنوز غرامتی برای فاجعه منا نپرداخته است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تشریح شروط برقراری سفر عمره مفرده، گفت: دولت عربستان هنوز غرامتی برای فاجعه منا نپرداخته است.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی درباره برقراری حج عمره مفرده از سال آینده، توضیح داد: کمیسیون فرهنگی مجلس در این رابطه با رئیس سازمان حج و زیارت نشستی برگزار کرد که بر اساس مذاکرات صورت گرفته با وزارت حج عربستان، عنوان شد که طرف عربستانی اعلام کرده که مسائل سیاسی را از مسئله حج تفکیک کرده است و به مسئله حج به عنوان مسئله‎ای غیرسیاسی می‌انگارد.

اعتمادسازی برای برقراری حج عمره مفرده از سوی دولت عربستان صورت نگرفته است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر مسئله مهم برای ما، تأمین امنیت حجاج است که با توجه به حادثه تلخ منا و عدم پاسخگویی و پرداخت غرامت و دیه از سوی دولت عربستان به بازماندگان فاجعه منا در این خصوص اعتمادسازی صورت نگرفته است و یکی از دلایلی که نمی‌توانیم سفر عمره مفرده را مجددا برقراری کنیم همین مسئله است.

وی ادامه داد: البته در خصوص برقراری سفر حج واجب با توجه به اینکه درخواست‌ها برای انجام این فعل واجب در کشور وجود داشته است و حکومت اسلامی نیز وظیفه دارد که زیرساخت‌ها برای انجام امور واجب را فراهم کند، مذاکرات فشرده‌‎ای برای برقراری سفر حج واجب انجام شد و با توجه به تضمین دولت عربستان برای تأمین امنیت کامل حجاج و حفظ عزت آنان این سفر در بازه زمانی خاص خود از سر گرفته شد.

شرط برقراری سفر عمره مفرده

عضو فراکسیون ولایی مجلس تصریح کرد: در مقابل برای برقراری سفر عمره مفرده که یک امر مستحب به شمار می‎آید، باید دو فاکتور امنیت حجاج و پرداخت دیه به حجاج صورت گیرد و پس از آن برای برقراری حج عمره تصمیم‌گیری شود.

سعیدی افزود: چنانچه عربستان سیاسی برخورد نکند، دستگاه‌‎های قضایی این کشور برای پرداخت دیه و غرامت به حجاج ایرانی باید سریع‌تر تعیین تکلیف کنند تا حقانیت عربستان در خصوص عدم برخورد جانبدارانه و سیاسی در موضوع حج برای همگان عیان شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چنانچه عربستان در حرف و عمل رفتاری داشته باشد که بیانگر تغییر در سیاست‌هایش باشد، می‌‎توان در خصوص برقراری سفر عمره مفرده تصمیم‌گیری کرد ولی در مقطع کنونی سخن گفتن از برپایی سفر عمره ضرورتی ندارد.

انتهای پیام/