آسمان آبی پر از بادکنک های سرخ
آسمان آبی پر از بادکنک های سرخ

نمایندگان لیگ برتری فوتبال تبریز این روزها به آرامشی نسبی دست یافته و هوای بالای سرشان آفتابی شده است.

عصرتبریز، سعید عبدی: ماشین سازی و تراکتورسازی به عنوان دو نماینده شهر تبریز و فوتبال آذربایجان پای به رقابت های لیگ برتر ۹۸-۹۷ گذاشتند. فارغ از اتفاقات بسیاری که برای هر دو تیم رخ داد و بارها به آن اشاره کرده ایم، هفته های ابتدایی همراه بود با یکسری نوسانات منفی برای تراکتور و ماشین که آنها را به قعر جدول سوق داده بود. ماشین سازی پس از گذراندن یک فصل خوب البته با نام گسترش فولاد (!) و تراکتورسازی پس از یک فصل کابوس وار، یکی آمده بود برای تکرار و دیگری آمده بود برای جبران. با گذشت چند هفته از رقابت ها، مشخص شد که ماشین سازی در کادر فنی خود نیاز به یک بازنگری دارد. این بازنگری با برکناری فیروز کریمی و به روی آمدن رضا مهاجری تحقق پذیرفت.

تراکتورسازی نیز همانند همشهری خود دستخوش تغییرات زودهنگام شد. تغییرات زودهنگام در کادرفنی سرخ پوشان فوتبال آذربایجان اما غیر منتظره و اندکی غیر منطقی به نظر می رسید. این دو تغییر، چه منطقی و چه غیر منطقی، تا این لحظه جواب داده اند و نمایندگان لیگ برتری فوتبال تبریز این روزها به آرامشی نسبی دست یافته و هوای بالای سرشان آفتابی شده است.

آسمان آبی پر از بادکنک های سرخ

جان توشاک پس از شکست ناباورانه مقابل صنعت نفت آبادان در جام حذفی، از تراکتورسازی جدا شد. جدایی این سرمربی سرشناس ولزی از تراکتورسازی حواشی بسیاری به همراه داشت. هر چه که بود در نهایت باشگاه تراکتورسازی این گونه اعلام کرد که توشاک با رای خود جدا شده و برکناری در کار نبوده است. پس از این اتفاق محمد تقوی، یکی از دستیاران توشاک به عنوان سرمربی موقت، هدایت تراکتورسازی را بر عهده گرفت. تقوی که به عنوان آخرین دستیار توشاک به کادر فنی تیم تراکتورسازی اضافه شده بود؛ مصمم بود که خود را در تراکتور نشان دهد. با توجه به اینکه هواداران تراکتورسازی چندان تمایلی به اتفاق رخ داده شده نداشتند، تقوی و شاگردانش ناگزیر به کسب نتایج خوب بودند. آنها دوست نداشتند خیلی زود به سرنوشت فصل گذشته دچار شوند؛ سرنوشتی که همراه با هو شدن بازیکنان توسط هواداران خشمگین بود.

پدیده اولین حریفِ تراکتورِ بدون توشاک بود. پدیده لیگ هجدهم که بالاتر از همه تیم های بزرگ در صدر جدول قرار داشت پس از پنج پیروزی پشت سرهم آمده بود تا روند بردهای پی در پی خود را تداوم ببخشد. این اتفاق اما رخ نداد و تراکتورسازی موفق شد در مشهد، میزبان خود را با نتیجه مساوی بدون گل متوقف کند.

مدافعان پر اشتباه تراکتورسازی در هفته های ابتدایی، در بازی با پدیده کم اشتباه تر از همیشه ظاهر شدند تا دروازه تیم شان بسته بماند. اوج کار تراکتورِ تقوی هفته هشتم بود. این تیم در اولین بازی خانگی خود پس از جدایی توشاک، استقلال خوزستان را پیش رو داشت. بازی که شروع شد، تراکتور سرتا پا حمله بود. تنها ۱۵ دقیقه از بازی گذشته بود و نتیجه دو بر صفر به سود تراکتور بود. این اتفاق نوید این پیروزی پر گل را می داد. این اتفاق نیز رخ داد و در پایان شاهد پیروزی شش بر صفر تراکتورسازی بودیم. تراکتوری ها با کسب این برد، پر گل ترین پیروزی تاریخ باشگاه خود را در لیگ برتر رقم زدند تا آسمان بالای سرشان آبیِ و  پر از بادکنک های سرخ شود.

صعود زودهنگام با مهاجری

فیروز کریمی در شرایطی پیش از دربی تبریز برکنار شد که پیش از آغاز بازی ها هم به نظر می رسید که ماشین سازی فصل را با او به پایان نرساند. با توجه به اختلافاتی که بین او و مدیرعامل باشگاه وجود داشت، تغییر سرمربی تنها راه حل پایان بخشیدن به تنش های داخلی میان این دو نبود بلکه این تنش می توانست با جدایی مدیرعامل نیز فروکش کند ولی ماشین سازان ترجیح دادند نصیرزاده بماند و کریمی برکنار شود. به این ترتیب کریمی رفت، مهاجری آمد و نصیرزاده ماند.

مهاجری به محض ورود به مجموعه ماشین سازی چند بازیکن جدید به خدمت گرفت. بازیکنان جدید بازیکنان خوبی بودند هر چند هنوز یکی از آنها (فوریستر) به دلیل مشکلات شخصی با پیراهن سبز به میدان نرفته است. ماشین سازی با هدایت مهاجری دو پیروزی پی در پی کسب کرد هر دو پیروزی توام با صعود بودند. کاسپین اولین قربانی ماشینِ متحول شده بود. ماشین سازی در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی، در خانه کاسپین این تیم را شکست داده و راهی مرحله بعد شدند.

به این ترتیب آغاز کار ماشین با مهاجری همراه با برد بود. مهاجری و شاگردانش در اولین تجربه باهم بودنشان در لیگ برتر نیز پیروز شدند. آنها موفق شدند در چارچوب هفته هفتم، میهمان خود پارس جنوبی جم را با یک گل شکست دهند.این اولین پیروزی ماشین سازی در لیگ برتر فصل جاری بود. بعد از شش هفته طلسم بیگانگی ماشین سازی با برد، شکست و این تیم از کما بیرون آمد. ماشین سازی هفته هشتم را نیز می رفت با یک برد شیرین خارج از خانه به پایان برساند اما تنها چند دقیقه کم آورد و سه امتیاز را با یک امتیاز عوض کرد. سبزپوشان فوتبال آذربایجان روز شنبه در خانه فولاد خوزستان در حالی که با تک گل رضا خالقی فر پیش افتاده بودند در دقیقه ۹۰ گل خوردند تا بازی با تساوی یک بر یک به پایان برسد. همین نتیجه نیز برای ماشین سازی یک نتیجه بسیار خوب به شمار می رود. آنها در سه بازی اخیر خود دو برد و یک مساوی کسب کرده اند و به نظر می رسد که با فاصله گرفتن از بحران آغاز فصل، قدم در مسیر صعود گذاشته اند.

انتهای پیام/س