محکومیت برخی مسئولان مقصر حادثه قطار «تبریز – مشهد» مشخص نشده است/ تعیین شعبه‌ی ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده این حادثه
محکومیت برخی مسئولان مقصر حادثه قطار «تبریز – مشهد» مشخص نشده است/ تعیین شعبه‌ی ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده این حادثه

سعیدی با بیان این‌که شعبه‌ی ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده این حادثه مشخص شده، گفت: محکومیت برخی مسئولان مقصر در این حادثه هنوز مشخص نشده است.

به گزارش عصرتبریز، محمداسماعیل سعیدی در خصوص رسیدگی به پرونده حادثه قطار «تبریز- مشهد»، اظهار کرد: درخواست اصلی نمایندگان برخورد جدی با مقصران اصلی این حادثه بود؛ به طوری که نمایندگان موضوع را تا جایی پیش بردند که وزیر راه استیضاح شد.

وی با بیان این‌که مشکلات فنی که باعث وقوع این حادثه تلخ شد، در گذشته نیز به طور مکرر چندین بار تکرار شده بود، بیان کرد: براساس تکرار مکرر این مشکلات فنی، نیاز بود مسئولان برای رفع آن اقدام جدی انجام دهند، ولی از رفع آن‌ها کوتاهی کرده بودند، در این راستا تمامی اسناد مربوط به این حادثه را جمع بندی کرده و در اختیار داریم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حادثه قطار مشهد- تبریز در اثر قصور مدیریتی کاملا مشهود رخ داد، افزود: متاسفانه به دلیل وجود و تاثیر لابی گری شدید و عدم همراهی برخی از نمایندگان، استیضاح وزیر راه در این خصوص رأی نیاورد اما ما در این مورد قانع نشده و پرونده‌ای مفصل برای این حادثه تشکیل داده و آن را به دادستان کل کشور آقای منتظری و رئیس سازمان بازرسی کل کشور ارائه کردیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شعبه‌ی ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده این حادثه مشخص شده و اکنون نیز در این شعبه به تخلفات آن رسیدگی می‌شود، گفت: در همین راستا خواستار بررسی سریع و جدی مراحل رسیدگی این موضوع هستیم، البته حکم برخی‌ها صادرشده ولی محکومیت برخی مسئولان مقصر در این حادثه هنوز مشخص نشده است.

وی افزود: معتقدیم در سطح وزارت خانه باید با برخی از مسئولان برخورد شود تا مایه عبرت دیگران شوند.

سعیدی با بیان این‌که استیضاح وزیر راه در مجلس به جد در جریان است، گفت: متاسفانه برخی از جریانات قصد داشتند استیضاح قبلی وزیر راه را سیاسی جلوه دهند که بنده هم در سخنرانی اعلام کردم این استیضاح فنی و تخصصی بوده و در خصوص ناکارآمدی وزارت خانه به ویژه وزیر است. مجلس موظف به رسیدگی جدی این گونه استیضاح‌ها است.

گفتنی است که در حادثه برخورد دو قطار مسافربری در حوالی «ایستگاه هفت خوان» در محور «سمنان-دامغان» که در ساعت ۷:۲۲ صبح روز جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ به وقوع پیوست، قطار سمنان به مشهد از پشت به قطار تبریز به مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد. در پی برخورد دو قطار، چهار واگن از ریل خارج و پنج واگن نیز دچار حریق شدند. در این حادثه ۴۷ نفر کشته و ۱۰۳ نفر نیز مصدوم شدند.

این حادثه یکی از مرگبارترین حوادث ریلی در ایران پس از حادثه قطار نیشابور به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ایسنا