آذربایجان‎شرقی آنفولانزاخیزترین استان کشور است/ کشف و دور ریز ۱۳۶ هزار تن گوشت فاسد و مبتلا به بیماری
آذربایجان‎شرقی آنفولانزاخیزترین استان کشور است/ کشف و دور ریز ۱۳۶ هزار تن گوشت فاسد و مبتلا به بیماری

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: در سال ۸۴ حدود ۳۱۸ تن  در سال ۹۵ حدود ۳۸۸ و در سال ۹۶ حدود ۴۸۰ تن مواد غیر بهداشتی فاسد و تاریخ گذشته‌ در طی بازرسی های بهداشتی صورت گرفته از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی کشف و از چرخه مصرف خارج شده است.

به گزارش خبرنگار عصر، امیرحسین بهداد که در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته دامپزشک سخن می گفت با اشاره به نقش دامپزشکی در سلامت جامعه، افزود: در ایران باستان روزی وجود داشت که در آن روز مردم جمع می شدند و از افرادی که موجبات سلامت دامهایشان را فراهم می کردند قدردانی به عمل می آوردند.

بهداد گفت: یکی از محورهای مهمی که در طول این ۴ سال مسوولیت خود همواره بر آن تلاش و تاکیده کرده ام این بود که دامپزشکی را به مردم بشناسانم و آنها را نسب به حق و حقوق شهروندی و بهداشتی در حوزه دامپزشکی آشنا کنم.

او تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی در راستای وظایف محوله با در نظر گرفتن اختیارات و امکانات موجود خدمات ارزشمندی در بحث پیشگری و کنترل بیماری ها انجام داده است.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به شیوع تب کریمه کنگو، خاطرنشان کرد: این بیماری متاسفانه در برخی از استان‌های کشور به صورت محدود تلفاتی داشته است و در این راستا ما تقویت زیرساخت های لازم را به صورت جدی برای پیشگیری از وقوع آن را در دستور کار قرار دادیم.

او با بیان اینکه بیماری تب کریمه کنگو بصورت چشمی و بالینی قابل تشخیص نبوده و تنها از طریق آزمایش باید تشخیص داده شود، اذعان کرد: با توجه به حجم عظیم دام ها قبل از ذبح امکان آزمایش بر روی تمامی دام ها وجود ندارد، اما اگر گوشت های دام ها بعد از ذبح پیش سرد شود، ویروس احتمالی آن از بین خواهد رفت.

بهداد در توضیح بیشتر این فرایند گفت: در صورتی که گوشت دام ذبح شده به مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود ویروس ناقل بیماری نابود می شود و حتی کیفیت گوشت نیز بالا می رود.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اعلام اینکه این اداره در مسائل بهداشتی برخورد سختگیرانه ای دارد، افزود: تمامی کشتارگاه های استان به سیستم پیش سرد مجهز شده اند و مردم عزیز با خیالت راحت از گوشت دام های ذبح شده در کشتارگاه ها استفاده کنند.

بهداد همچنین از کشف و دور ریز ۱۳۶ هزار تن گوشت فاسد و مبتلا به بیماری خبر داد و گفت: با تجهیز کشتارگاه های استان به سیستم پیش سرد طی دو سال گذشته موردی از مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو گزارش نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: در سال ۸۴ حدود ۳۱۸ تن  در سال ۹۵ حدود ۳۸۸ و در سال ۹۶ حدود ۴۸۰ تن مواد غیر بهداشتی فاسد و تاریخ گذشته‌ در طی بازرسی های بهداشتی صورت گرفته از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی کشف و از چرخه مصرف خارج شده است.

بهداد، آذربایجان شرقی را آنفولانزاخیزترین استان کشور دانست و گفت: استان اصفهان یکی از استان های درگیر با آنفلوانزای حاد پرندگان است به طوری که یک میلیون قطعه مرغ در این استان معدوم شده است، خوشبختانه موردی از ابتلا به آنفولانزای حاد پرندگان در آذربایجان شرقی مشاهده نشده است و مردم با خیال راحت از طیور استفاده کنند.

او در ادامه با اذعان به اینکه این بیماری ریشه کن نشده است، افزود: آذربایجان شرقی را یکی از قطب های مرغ ها تخم گذار کشور می باشد و  با توجه به تعداد زیاد مرغداری ها در استان، هر لحظه نگران هستیم این بیماری در استان مشاهده شود، اما ما در آمادگی کامل بوده و در این راستا  پیشگیری های لازم را انجام داده ایم.

مدیر کل دامپزشکی استان یکی از عوامل شیوع بیماری آنفولانزای حاد پرندگان را مرغداری های غیر مجاز دانست و گفت: به کمک جهاد کشاورزی استان، فرمانداری شهرستان ها و دستگاه قضایی، مرغداری های غیر مجاز تعطیل و سپس به آنها مجوز تاسیس مجدد مرغداری داده می شود که در سطح کشور فقط استان آذربایجان شرقی مجاز به این فرایند می باشد.

او ادامه داد: در این راستا ۱۲۸ مرغداری غیرمجاز در استان تعطیل‌ و ۳۰ مرغداری غیرمجاز نیز ساماندهی شده است.

بهداد استفاده مجدد از کارتن شانه های مستعمل را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی اخیر شانه های تخم مرغ گران و کمیاب شده و این عامل باعث استفاده مجدد از آنها شده است.

او کارتن شانه های مستعمل را یکی دیگر از عوامل پخش ویروس برشمرد و گفت: امیدواریم مسوولان ذیربط نسبت به تهیه و توزیع کارتن شانه های جدید در استان اقدام نمایند.

انتهای پیام/پ