مناسب سازی شهری پیشکش؛ مناسب سازی فکری کنید!
مناسب سازی شهری پیشکش؛ مناسب سازی فکری کنید!

رییس جامعه نابینایان آذربایجان شرقی به نمایندگی از معلولان استان به ارائه گلایه‌‎های این قشر فراموش شده استان پرداخت.

به گزارش خبرنگار عصر، فرهاد عبدوی که در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به مناسبت ۲۱ مهر ماه، «روز جهانی عصای سفید» سخن می گفت، با اشاره به فعالیت جامعه نابینایان استان گفت: این جامعه در سال ۱۳۶۰ با حضور تعدادی از پیشکسوتان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با هدف بهبود همه جانبه زندگی کمی و کیفی نابینایان تشکیل شد و فعالیتهای زیادی در زمینه اشتغال، مسکن و سایر امور مرتبط با نابینایان و کم بینایان انجام داده است.

رییس جامعه نابینایان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه ۷۰۰ عضو فعال در این جامعه وجود دارد افزود: بیش از ۳ هزار نابینا و معلول از خدمات ما بهره مند می شوند.

عبدوی در تشریح فعالیت های جامعه نابینایان استان گفت: برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی برای اعضا، اعطای وام، راه اندازی صندوق قرض الحسنه، برگزاری دوره های ماساژ درمانی، برگزاری دوره های قالیبافی برای نابینایان، برگزاری مراسم افطاری در رمضان، برگزاری جشن تحصیلی، آشنایی با طب سنتی و آموزش موسیقی آموزان و ‌‌… از جمله اقدامات جامعه نابینایان به شمار می‌آید.

فرهاد عبدوی که خود نیز کم بیناست، بحث اشتغال، مسکن و ازدواج را عمده ترین مشکل و دغدغه نابینایان استان برشمرد و گفت: متاسفانه برخی مسوولان و مدیران که خود از طریق رابطه مدیر شده اند اصلا اعتقادی به اشتغال نابینایان ندارند.

او در ادامه افزود: به اعتقاد همین مدیران نابینایان در کنار نابینایی می بایستی کر و لال و معلول جسمی و حرکتی نیز باید باشند! تا نتوانند از حق و حقوق خود دفاع کنند!

رییس جامعه نابینایان استان در ادامه با انتقاد از شهرداری تبریز گفت: شهرداری در خصوص مناسب سازی مسیرهای شهری اقدامی نکرده است، در زمان ریاست آقای نوین در شهرداری یک سری فعالیت های شروع شده بود که متاسفانه بعد از اتمام ریاست وی تقریبا متوقف و مشاوری که مشکلات و دغدغه های ما را انتقال می داد نیز کنار گذاشته شد  و شهرداری عملا نابینایان و معلولان را به حال خود رها کرد!

عبدوی در ادامه با اشاره به ساختمان فعلی جامعه نابینایان استان تاکید کرد: این ساختمان متعلق به شهرداری می باشد که اخیرا طی توافقی که شهرداری با کانون مهر دادگستری انجام داده دو اتاق این ساختمال در اختیار آنها قرار داده شده که مشکلاتی برای ما بوجود آورده است.

او نبود سیستم گرمایشی با توجه به رسیدن فصل سرما، چکه کردن سقف ساختمان در هنگام بارش، سختی عبور و مرور نابینایان و معلولان و همچنین نبود پل عابر هوایی برای رسیدن به ساختمان محل جامعه را از مهترین مشکلات این قشر برشمرد.

عبدوی با اشاره به دیدار خود با شهین باهر شهردار تبریز افزود: به اعتقاد آقای باهر شهرداری وظیفه ای در قبال جامعه نابینایان و معلولان ندارد و می بایستی مطالبات خود را از اداره بهزیستی پیگیری کنیم.

به اعتقاد رئیس جامعه نابینایان آذربایجان شرقی، مهمترین تحول در سال جاری تصویب قانون حمایت از نابینایان و معلولان در مجلس است که به تصویب شورای نگهبان رسید و از طرف رئیس جمهور به ادارات و سازمان ها ابلاغ شد.

عبدوی ادامه داد: در این قانون استفاده از خدمات شهری برای معلولان رایگان اعلام شده است ولی متاسفانه شهرداری تبریز در مقابل این قانون ایستاده و بهزیستی را مسوول خدمات دهی به معلولان می داند.

رییس جامعه نابینایان آذربایجان شرقی با بیان اینکه زیر ساخت های این قانون در کشور آماده نیست و ضمانت اجرایی برای آن وجود ندارد، ادامه داد: فرهنگ سازی صحیح در خصوص نحوه برخورد با معلولان و نابینایان و نشان دادن توانمندی های این قشر در جامعه انجام نگرفته است.

عبدوی با بیان اینکه مناسب سازی شهری انجام نمی شود مگر با مناسب سازی فکری، افزود:  رسانه ها نقش مهمی در این خصوص ایفا می کنند و باید صدای این قشر فراموش شده باشند.

وی با انتقاد از عدم اشتغال زایی برای معلولان در جامعه تصریح کرد: مسوولان نه تنها شغل ایجاد نمی کنند بلکه اخیرا اقدام به حذف شغل های مرتبط با معلولان کرده اند.

عبدوی تلفنچی های ادارات و سازمان ها را یکی از عمده ترین پایگاه های شغلی قشر معلول جامعه دانسته و افزود: اخیرا ادارات و سازمان ها به اپراتورهای خودکار تجهیز شده اند که این امر باعث شده نابینایانی که از این طریق برای خانواده های خود روزی کسب می کردند شغل خود را از دست بدهند.

او در ادامه دو نامه شورای اسلامی شهر تبریز و استانداری آذربایجان شرقی را مورد اشاره قرار داد و گفت: طبق نامه ریاست شورای شهر تبریز به کمیسیون فرهنگی و استانداری آذربایجان شرقی به شهرداری مقرر شد ساختمان جامعه نابینایان استان از دادگستری تحویل گرفته شود ولی متاسفانه علیرغم گذشت ۷ ماه از ارسال این نامه شهرداری پاسخی به آن نداده است.

رئیس جامعه نابینایان استان با بیان اینکه در جامعه ما زندگی برای یک نابینا و معلول بسیار پر هزینه است افزود: بسیاری از معلولان و نابینایان به دلیل عدم مناسب سازی شهری مجبور به استفاده از آژانس و تاکسی هستند.

انتهای پیام/پ