بن‌بست و مشکل غیرقابل حل در کشور وجود ندارد/ دولت هرچه زودتر تکلیف وزارت اقتصاد را مشخص کند
بن‌بست و مشکل غیرقابل حل در کشور وجود ندارد/ دولت هرچه زودتر تکلیف وزارت اقتصاد را مشخص کند

نماینده ولی فقیه در آذربایجا‌ن‌شرقی با بیان اینکه بن‌بست و مشکل غیرقابل حل در کشور نداریم، گفت: هنوز مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور بلا تکلیف‌اند؛ فلذا انتطار از دولت این است که هرچه زودتر تکلیف این انتصابات مشخص شود.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به ربایش ۱۴ مرزبان در مرزهای جنوب شرقی کشور، اظهارکرد: پنج نکته در ارتباط با این حادثه تروریستی وجود دارد؛ نخست اینکه حادثه تروریستی در مرز میرجاوه و ربایش ۱۴ مرزبان ایرانی در ادامه حرکت تروریستی در شهر اهواز است که به دست ایادی آمریکا در منطقه جهت بی‌ثباتی کشور انجام گرفته است.

وی افزود: نکته دوم این است که هرگونه تلاش دشمنان ملت مسلمان ایران در چنین حادثه‌هایی از لحاظ امنیتی فاقد هرگونه اعتبار است چراکه این عملیات ربایش از طریق تطمیع چند نفوذی انجام شده است.

امام جمعه تبریز، با بیان اینکه مسببان این حادثه هدفی جز سرپوش گذاشتن بر جنایت‌های اخیرشان در منطقه نداشتند، تصریح کرد: رسوایی که بنا به جنایت‌های آل‌‌سعود در موضوع قتل خاشقجی و شکست سیاسی‌شان در صحنه سیاسی و انتخابات عراق بوجود آمده و همچنین سرپوش گذاشتن به جنایت‌هایشان در یمن، دلیل انجام این عملیات بود.

وی در تشریح نکته سوم ابراز داشت: با عنایت به احتمال افزایش تلاش دشمنان، مسوولان امنیتی بایستی نسبت به حوادثی مانند میرجاوه و امر حفاظت از مرزهای میهن اسلامی و رصد فعالیت‌های گروه‌های تروریستی حساسیت و هوشمندی بیشتری به‌خرج دهند.

آل‌هاشم اضافه کرد: نکته چهارم این است که امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران و شهروندان آن، خط قرمز نظام محسوب می‌شود و‌به تبع آن ملت ایران انتظار دارند که نیروهای مسلح علاوه بر گوش‌مالی تروریست‌ها در اسرع وقت، فرزندان و مرزبانان میهن اسلامی را از چنگال دشمنان و تروریست‌ها نجات دهند.

وی نکته پنجم و پایانی را حساسیت و توجه بیشتر دولت پاکستان نسبت به امر امنیت در مرزهای مشترک عنوان کرده و گفت: بنا به تغییرات امیدوارکننده و روی‌کارآمدنِ «عمران خان» در پاکستان و به دنبال آن بهبود روابط دوجانبه پاکستان و ایران، دولت جدید پاکستان باید نسبت به امنیت مرزها و بحث نفوذ تروریست‌ها به خاک ایران حساسیت بیشتری داشته باشد تا بار دیگر شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

خطیب جمعه تبریز در ادامه خطبه‌های این هفته با اشاره به دیدار اخیر جمعی از نخبگان با مقام معظم رهبری، ابراز داشت: نخبگان نباید از مسوولیت‌شان در قبال مردم و‌ مسائل مهم کشور غافل شوند.

وی با تاکید بر ضرورت «غرق نشدن نخبگان در فضای تخصصی»، تصریح کرد: نباید فقط به یک تخصص فکر و تمرکز شود بلکه در کنار تخصص به تعهد و سایر امور نیز باید توجه داشت.

آل‌هاشم افزود: ارزش نخبگی و نخبگان کشور زیر پرچم عدالت‌خواهی، استقلال و هویت ملی باید بالاتر برده شود.

وی ادامه داد: احساس مسولیت ویژه نسبت به جنگ تحمیلیِ سیاسی – اقتصادی علیه ملت ایران که امروز آغاز شده است از دیگر تاکیدات مقام معظم رهبری خطاب به نخبگان کشور است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجا‌ن‌شرقی با اشاره به بخشی دیگر از سخنان رهبر معظم انقلاب، مهمترین کار و هدف دشمنان نظام را «تصویرسازی غلط» دانست و افزود: مهمترین کار دشمنان نظام این است که با اثرگذاری در افکار عمومی جهان و به‌ویژه ملت ایران، چهره‌ای غلط از نظام جمهوری اسلامی را به تصویر بکشند و در این راستا مهمترین وظیفه نخبگان کشور، تلاش علمی توام با انحصارشکنی و ستم‌ستیزی است.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنانش ابلاغ سند جامع تحقق تمدن نوین اسلامی توسط رهبر انقلاب را مورد اشاره قرار داده و گفت: این سند در واقع الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است و پیام مقام معظم رهبری از انتشار این سند پنجاه ساله، پیامِ اقتدار بود چراکه رهبر معظم انقلاب با ابلاغ این سند به ترامپ که از پایان نظام جمهوری اسلامی ایران حرف می‌زد، ثابت کردند نه‌تنها خواب آن‌ها تعبیر نمی‌شود بلکه بر خلاف خواست آن‌ها ایران برای بالا رفتن از پله‌های پیشرفت برنامه پنجاه ساله نیز دارد.

وی همچنین این سند منتشر شده از سوی رهبر انقلاب را حاوی پیام امید و تدبیر دانسته و عنوان کرد: اعتماد به سرمایه‌های داخلی و فراخوان نخبگان دانشگاهی و حوزوی جهت بررسی دقیق این سند دیگر پیام رهبر معظم انقلاب بود.

آل‌هاشم در ادامه با اشاره به قتل خاشقجی روزنامه‌نگار عربستانی در ترکیه، بیان کرد: این موضوع از دید مجامع بین‌المللی امری مهم است چراکه قتل او به دستور حکام آل‌سعود پرده از چهره واقعی این خاندان در رویکرد تروریستی و تربیت تروریست‌های بزرگ مانند داعش برداشت و به دنیا ثابت شد عامل حوادث تروریستی چندساله اخیر در منطقه که بود.

وی ادامه داد: این حادثه در ظاهر کوچک اما مهم، مدعیان مبارزه با  تروریسم و حقوق بشر را به همه شناساند.

آل‌هاشم، اثبات ادعای منابع امنیتی ترکیه مبنی بر مثله کردن جمال خاشفجی را مورد اشاره قرار داده و گفت: در فرهنگ آمریکایی تروریست بودن یا نبودن به نقش افراد در تامین منافع آن‌ها بستگی دارد؛ اگر او [خاشقجی] فعال رسانه‌ای و ستون‌نویس در روزنامه واشنگتن‌پست نبود و اگر به جریان اخوان‌المسلمین هم تعلق نداشت، مانند هزاران مخالف دولت سعودی در زندان‌های مخوف سعودی زیر شکنجه کشته شده یا مانند هزاران نفر دیگر در بیابان‌های یمن، افغانستان، بحرین و یا سوریه کشته می‌شد و کسی دم برنمی‌آورد.

وی در ادامه با یادآوری التهابات اقتصادی و تاکید بر ضرورت تحرک اقتصادی دولت، تصریح کرد: همه مسوولان به‌ویژه آن‌هایی که با مسائل اقتصادی سروکار دارند، از فشارهایی که به مردم و به‌خصوص اقشار آسیب‌پذیر جامعه وارد می‌شود اطلاع دارند و ابراز همدردی هم می‌کنند اما به فرموده رهبر معظم انقلاب در این رابطه نیاز به تصمیم‌گیری‌های کلان و قاطع از سوی مسوولان اقتصادی و دست‌اندرکاران امر احساس می‌شود.

امام جمعه تبریز گفت: بنا به فرموده مقام معظم رهبری بن‌بست و مشکل غیرقابل حل در مملکت ما وجود ندارد اما حل مشکلات اقتصادی جاری کشور و تامین نیازهای عمومی مردم مستلزم کار جهادی و تلاش فوق‌العاده است.

وی افزود: برخی چالش‌های درونی و اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکاست اما برخی مربوط به داخل است که امیدواریم برای گره‌گشایی از مشکلات مردم تلاش‌های فوق‌العاده انجام گیرد.

به گزارش خبرنگار عصر، وی در ادامه یادآور شد: از مدت‌ها قبل دلسوزان نظام و انقلاب از مقام معظم رهبری تا بسیاری از صاحب‌نظران اقتصادی درخصوص وضعیت جنگی در اقتصاد کشور، رسیدگی جدی به معضلات اقتصادی، حل مشکلات معیشتی مردم و مواردی از این دست، هشدارهای لازم را داده بودند و حتی چندین بار تاکید شد که شرایط جنگی خاص بوده و لوازم و مقتضیات خود را می‌طلبد. 

آل‌هاشم اذعان داشت: حتی صراحتاً وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که در کنار سازمان‌های دفاعی و برای مقابله با ایران ساختار جدیدی را به عنوان «گروه ویژه اقدام ایران» تاسیس کرده و فردی کارکشته را به مدیریت آن منصوب کرده‌اند و به تبع آن در داخل کشورمان هم با تدبیر رهبر معظم انقلاب، شورای عالی هماهنگی سه قوه تشکیل شده است.

وی افزود: با وجود گذشت مدت طولانی از کنار رفتن وزرای اقتصادی و در شرایطی که جنگ نرم افتصادی علیه کشور در جریان است، وزارت اقتصاد کشور بدون متصدی است و هر روز حرف‌وحدیث‌ها و اسامی جدیدی درخصوص افرادی که احتمال دارد به‌عنوان وزیر در این وزارتخانه معرفی شوند، به گوش می‌رسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ماه‌ها قبل برخی مسائل باید تعیین تکلیف می‌شد اما هنوز مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور بلا تکلیف‌اند؛ فلذا انتطار از دولت این است که هرچه زودتر تکلیف این انتصابات مشخص شود و افراد با تجربه را به مجلس معرفی کنند تا هرچه سریع‌تر در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور اقدام شود.

انتهای پیام/م