تکمیل پروژه‎های عمرانی منوط به استفاده از توان بخش خصوصی/ اعتبارات ناچیز کفاف نمی‎دهند
تکمیل پروژه‎های عمرانی منوط به استفاده از توان بخش خصوصی/ اعتبارات ناچیز کفاف نمی‎دهند

عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است: در شرایط اقتصادی فعلی که با تعداد زیادی پروژه نیمه تمام در کشور مواجهیم، غیر از اینکه از توان بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی استفاده کنیم، راه دیگری نداریم.

به گزارش عصرتبریز، قلی‌ الله قلیزاده با ابراز تاسف از نبود اعتبار لازم برای به سرانجام رسیدن پروژه های عمرانی گفت: بیش از ۹۰ درصد پروژه ها در کشور نیمه تمام مانده اند که عمر آن ها گاه به ۲۰ سال هم می رسد.

اعتبارات ناچیزی که کفاف نمی دهند

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: هر ساله اعتبار مختصری برای پروژه های نیمه تمام مصوب می شود که این اعتبارات ناچیز نمی تواند هزینه های تکمیل پروژه ها را تامین کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت مکلف شده بعضی پروژه های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند، اما در این راه موفق نبوده است، گفت: تا به امروز به دلیل شرایط اقتصادی و نوسانات نرخ ارز و حتی بروز تحریم ها دولت نتوانسته کاری کند که بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار وارد این عرصه شود.

استفاده از توان بخش خصوصی؛ تنها راه ممکن

وی تصریح کرد: این در حالی است که در شرایط اقتصادی فعلی که با تعداد زیادی پروژه نیمه تمام در کشور مواجهیم، غیر از اینکه از توان بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی استفاده کنیم، راه دیگری نداریم اما متاسفانه هنوز ساز و کار مشخصی برای این مشارکت هم نداریم.

دولت مسیر مشارکت را روان سازی کند

قلی زاده خاطرنشان کرد: دولت باید بخش خصوصی را تشویق کرده و در فعالیت او سهولت ایجاد کند. در واقع باید مسیر مشارکت بخش خصوصی را روان سازی کند تا سرمایه گذار از مشارکت پشیمان نشده و هر روز دلگرم تر شود. سرمایه گذار در جایی که احساس می کند سرمایه اش امن است و با او همکاری لازم انجام می شود با خیال راحت وارد کار شده و مشارکت می کند.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند در مجلس شورای اسلامی، در پایان اضافه کرد: هموار نبودن مسیر برای مشارکت بخش خصوصی به منظور تکمیل پروژه های نیمه تمام باعث شده سرمایه گذاران رغبت نداشته باشند به این حوزه وارد شوند.

انتهای پیام/