عصر تبریز: عصری که در آن زندگی می کنیم عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات است، اهمیت این دوران را شهید آوینی اینگونه بیان کرده اند که: ما خانه هایمان را باید در دامنه آتشفشان بنا کنیم. تجهیزات سخت افزاری در کمتر از یک دهه با رشد سریع از دیسکت به سی دی، از سی دی […]

عصر تبریز: عصری که در آن زندگی می کنیم عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات است، اهمیت این دوران را شهید آوینی اینگونه بیان کرده اند که: ما خانه هایمان را باید در دامنه آتشفشان بنا کنیم.
تجهیزات سخت افزاری در کمتر از یک دهه با رشد سریع از دیسکت به سی دی، از سی دی به دی وی دی، و در ادامه آن به فلش مموری و حافظه های همراه تبدیل شد.
ارتباطات میان کاربران در بستر تکنولوژی در یک زمان با مسنجرهایی مانند یاهو و پس از آن شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک دنبال می شد و نیاز به مودم، خط تلفن و رایانه خانگی داشت.اما امروزه این ارتباطات دیگر نیاز به این تجهیزات ندارد، فقط کافی است با یک گوشی تلفن همراه و نصب نرم افزارهای نسل جدید همه امکانات موجود در این سایت ها و نرم افزارها را یک جا و باهم استفاده کرد. نرم افزارهای تحت تلفن همراه امروزه امکانات بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد. قابلیت اشتراک گذاری تصاویر و ویدئو، چت گروهی بدون محدودیت، معرفی کاربران بر اساس شهر محل زندگی، امکان ارسال عکس، ویدئو و صوت به صورت رایگان، امکان ارسال موقعیت جغرافیایی فرستنده، نمایش مخاطبینی که بر روی گوشی خود نرم افزار نصب شده را دارند،پشتیبانی کامل از شماره های ایران و …از جمله قابلیت های این نرم افزارها می باشند.
برخی از این نرم افزارها عبارتند از: واتس آپ، وایبر،لاین، تانگو، تلگرام، بی تالک، اینستاگرام،اسکایپ،بادو،کاکائو تالک و …
با نصب این نرم افزارها بر روی گوشی ها در حقیقت مخاطبان اجازه می دهند شرکت میزبان به تمام شماره های مخاطبین کاربران دسترسی داشته باشند، موقعیت جغرافیایی کاربران را به دست آورند و حتی اگر کاربران از سیم کارت های غیر معتبر استفاده کنند متاسفانه به دلیل امنیت ضعیف این اپراتورها به مشخصات حقیقی ثبت نام کاربران نزد اپراتور دسترسی پیدا می کنند و مشخصاتی همچون کد ملی، شغل، آدرس و مانند آن را به دست می آورند.

در هر مرتبه بارگذاری تصاویر گالری عکس ها به نرم افزار، اپراتور یک نسخه پشتیبان از گالری عکس های مخاطب می گیرد. وقتی در یک شبکه متن،عکس و یا ویدئویی توسط کاربر به اشتراک گذاشته می شود در حقیقت آن فایل قبل از اینکه به دست فرد مورد نظر برسد، یک نسخه از فایل نزد شرکت میزبان به امانت گذاشته می شود! در این نرم افزارها شرکت های میزبان امکاناتی در اختیار مخاطبین قرار داده اند تا به واسطه آن از خود تصویر و یا ویدئویی گرفته و به دوستان خود ارسال کنند، با توجه به اجازه دسترسی کاربر به شرکت های میزبان موقع نصب، این قابلیت اجازه می دهد که شرکت میزبان به هر دو دوربین گوشی کاربران دسترسی داشته باشد و ضبط تصویر نماید.
شرکت های میزبان پیش از نصب نرم افزار از کاربران اجازه دسترسی به کلیه قسمت های گوشی از قبیل: خواندن وضعیت و هویت تلفن، خواندن پیام های نوشتاری و ام ام اس، عکسبرداری و فیلمبرداری، ضبط صدا، موقعیت یابی مکانی تقریبی و دقیق، خواندن اطلاعات تماس و گزارش ها، دسترسی کامل به شبکه، قابلیت تغییر یا اصلاح محتویات کارت اس دی و …را از مخاطبین سوال نموده و پس از تایید آن توسط خود مخاطب و نصب آن روی گوشی در حقیقت به معنی قبول آن قرارداد است!
شرکت های سازنده این نرم افزارها با استفاده از اطلاعات بدست آمده از جمیع کاربران یک جامعه و تحلیل آن به سلایق کاربران پی برده و برنامه ریزی های لازم در خصوص دسترسی به بازار هدف را انجام می دهند. علاوه بر آن شرکت های میزبان با فروش برخی از اطلاعات کاربران به بنگاه های جاسوسی سود کلانی به جیب می زنند!

Untitled

نکات مهم امنیتی در استفاده از این نرم افزارها:
– لزوم استفاده از یک سیم کارت مجزا
– لزوم استفاده از یک گوشی مجزا
– دقت در ارسال مطالب مهم و طبقه بندی شده
تجربه فیلتر کردن نرم افزار وی چت منتهی به استفاده بسیاری از کاربران از فیلترشکن های مختلف شد و شبکه های ماهواره ای بیش از دیگران به تبلیغ این فیلترشکن ها می پردازند. فیلترشکن هایی که تنها با فرستادن تنها یک ایمیل به شرکت های سازنده قابل دریافت می باشند. با استفاده از فیلترشکن ها در گوشی های تلفن همراه کاربران خطری بر خطرات دیگر این نرم افزارها افزوده می شود چرا که علاوه بر رصد محتوای کاربران توسط این شرکت ها از این به بعد خطرات جاسوسی و امنیتی نیز به آن افزوده خواهد شد.
لازمه عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات این است که ما باید نرم افزارهای بومی و قدرتمندی همتراز با این شبکه های اجتماعی تحت تلفن همراه ارایه کنیم بطوری که سرورهای پشتیبانی کننده این نرم افزارها در داخل کشور باشند و نگذاریم سرویس های جاسوسی و دشمنان این ملت با دسترس داشتن اطلاعات کاربران به آنالیز رفتاری جامعه، نقاط قوت و آسیب،سلایق و ذائقه ها و… دست یابند و علیه این ملت برنامه ریزی و استفاده کنند.
استفاده از نرم افزارهای بومی هر چند که به مرز رقابت با این نرم افزارها نرسیده اند باعث افزایش انگیزه برنامه نویسان داخلی می شود. با در نظر گرفتن همه این آسیب ها و تهدیدها می توان با برنامه ریزی دقیق و علمی این تهدیدات یا آسیب ها را کاهش داده و یا برخی از این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد تا ضمن بهره گیری از فناوری های به روز جهان، زمینه حرکت در مدار توسعه نیز فراهم شود. با در نظر گرفتن این نکته که بهترین دفاع حمله است، و با توجه به اینکه ما با محدودیت رسانه ای از طرف استکبار جهانی مواجهیم، با استفاده از امکاناتی که آنها در اختیار ما قرار داده اند می توانیم علیه خود آنها بکار بگیریم. تبدیل تهدید به فرصت یعنی ورود آگاهانه و بی واهمه به استفاده از ظرفیت این شبکه های اجتماعی برای تبیین اصول اعتقادی و سیاسی نظام.
رهبر معظم انقلاب چندی پیش با اشاره به این موضوع فرمودند: دنیا، دنیای ارتباطات است، دنیای اتصال و ارتباط است، نمی شود حصار کشید، قبل از اینکه بیاید به فکر باشید که برخورد حکیمانه چیست.معنای این همیشه این نیست که ما آن را رد کنیم، نه، گاهی یک پدیده ای است که ما می توانیم آن را قبول کنیم، گاهی پدیده هایی است که ما می توانیم اصلاح کنیم،گاهی پدیده ای است که می توانیم یک ذیلی برایش تعریف کنیم که آن ذیل مشکل آن را برطرف کند، دیر جنبیدن، دیر فهمیدن، دیر به فکر علاج افتادن این اشکالات را دارد که بعد شما دچار مشکلاتی می شوید که نمی توانید با آنها مواجه بشوید.پس ه من نمی گویم فقط موضع دفاعی داشته باشیم، البته وقتی تهاجم هست انسان باید دفاع کند؛ شکی نیست. توصیه من فقط موضع دفاعی نیست،اما موضع اثباتی، موضع تهاجمی،موضع حرکت صحیح باید داشته باشیم.