کشت زعفران گلخانه‌ای ارزش افزوده و اشتغال به دنبال دارد
کشت زعفران گلخانه‌ای ارزش افزوده و اشتغال به دنبال دارد

استاندار آذربایجان شرقی گفت: کشت زعفران و گل محمدی گلخانه ای ارزش افزوده و اشتغال به دنبال دارد.

به گزارش عصرتبریز، مجید خدابخش روز در بازدید از واحد گلخانه ای کشت زعفران در سردرود تبریز اظهار داشت: زعفران باید به روش گلخانه ای توسعه یابد و تسهیلات مورد نیاز برای کشت این محصولات ارائه شود چون ایجاد شغل، درآمد مناسب و کاهش مصرف آب در کشاورزی را موجب می شود.

وی همچنین با اشاره به فواید کشت ۲ محصول زعفران و گل محمدی در آذربایجان شرقی گفت: می توان از اسانس زعفران و گل محمدی در حوزه عطر و ادکلن استفاده کرد که این فرآورده ها نیز ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنند.

خدابخش با اشاره به اینکه ۵۰ رشته دانشگاهی مرتبط با همین موضوع وجود دارد گفت: ایجاد کارخانه عطر و ادکلن موجب اشتغال بسیاری از جوانان استان شده و همچنین کارخانجات شیشه استان نیز می توانند با تولید شیشه های ادکلن تنوع، درآمد و اشتغال خود را افزایش دهند.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: برای کشت و تولید زعفران می توان از وام ارزان قیمت ۶ درصد روستایی نیز استفاده کرد.

وی همچنین با تاکید بر مدیریت مصرف آب در کشاورزی و رعایت الگوی کشت بیان کرد: در حوزه های مختلف به خصوص کشاورزی باید نسبت به مصرف آب توجه شود که در کشت زعفران این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: الگوی کشت متناسب برای احیا دریاچه ارومیه باید مورد توجه جدی متولیان و کشاورزان قرار گیرد و نباید محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا را کشت کنند.

وی همچنین یادآور شد: بسته بندی محصولات و تولیدات مختلف کشاورزی نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد زیرا برای افزایش بازار فروش محصولات تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/