ترامپ تسهیل‌کننده‌ی روند سقوط آمریکاست/ «خدابخش» مسائل جناحی و سیاسی را قاطی کارش نکرد
ترامپ تسهیل‌کننده‌ی روند سقوط آمریکاست/ «خدابخش» مسائل جناحی و سیاسی را قاطی کارش نکرد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: آقای خدابخش یک فرد متدین و قرآنی است و یکی از امتیازات خدابخش این بود که در موقع کار، مسائل جناحی و سیاسی را قاطی کارش نکرد.

به گزارش خبرنگار عصر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز با اشاره به موضوع دور جدید تحریم‌های آمریکا، اظهارکرد: به پنج نکته درخصوص دور جدید تحریم‌های آمریکا می‌توان اشاره کرد؛ نخست، ادبیات سخیف و تند اخیر مقامات آمریکا در تهدید ملت ایران است که نشان‌دهنده‌ی هراس آن‌ها از شکست زودهنگام دور جدید تحریم‌هاست؛ چنانچه سران قریش در سال هفتم بعثت از مسلمانان می‌خواستند که در برابر دریافت غذا دست از عقایدشان بردارند.

وی افزود: نکته دوم این است که امروز دولت و مردم ایران هم‌پیمان شده‌اند و مردم قهرمان ایران موظف‌اند که در آخرین مرحله از تحریم‌ها سران آمریکا را شکست دهند و به تعبیر مقام معظم رهبری «سیلی دیگری به گوش آمریکا بنوازند».

خطیب جمعه تبریز، سومین نکته در ارتباط با آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا را «بی‌اعتنایی مردم به فراخوان آمریکا برای ایجاد اغتشاش» عنوان کرد و گفت: الحمدالله می‌بینیم که ثبات نسبی ارز و عدم افزایش قیمت ارز و صدور بیانیه‌ی اتحادیه اروپا در مخالفت با تحریم‌ها بیانگر شکست سناریو کاخ سفید در اعمال دور جدید تحریم‌هاست.

وی در تشریح نکته چهارم، توضیح داد: با دستیابی دموکرات‌ها به اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا و کسب اکثریت سنا برای جمهوری‌خواهان، هر دو حزب خود را برنده می‌دانند؛ با عنایت به سیاست هر دو حزب در خصوص ایران می‌توان گفت این انتخابات تاثیری در روند تحریم‌ها نداشته است. پیام این انتخابات در آمریکا به برخی از جریان‌های داخل کشور خودمان، ضرورت پرهیز از خوش‌بینی به روند تغییرات درون آمریکا و حتی تغییر ترامپ می‌باشد.

وی در ادامه گفت: نکته پنجم این است که به اعتقاد صاحب‌نظران غربی و اندیشکده‌های آمریکایی، سقوط امپراطوری آمریکا از یک ابرقدرت به یک چالش‌گر بی‌تاثیر در تحولات میدانی چه با حضور ترامپ و هر فرد دیگری که پس از او به عرصه خواهد آمد، خواه یا ناخواه اتفاق می‌افتاد اما ترامپ نقش تسهیل‌کننده‌ی روند سقوط آمریکا را دارد.

آل‌هاشم در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به آخرین روز خدمت استاندار آذربایجان‌شرقی، ابراز کرد: با توجه به ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در مسوولیت‌های دولتی لازم می‌بینم از ۱۴ ماه خدمت آقای خدابخش در استان آذربایجان‌شرقی از صمیم دل تشکر کنم. آقای خدابخش یک فرد متدین و قرآنی است و یکی از امتیازات خدابخش این بود که یک‌بار هم حضور در نماز جمعه را ترک نکرد و در موقع کار، مسائل جناحی و سیاسی را قاطی کارش نکرد و همواره پا در رکاب خدمت بود؛ در حد توان دائم از کارخانه‌ها و پروژه‌ها بازدید داشت فلذا آرزوی توفیق الهی برای ایشان و تمام مسوولان خدمتگزار نظام جمهوری اسلامی داریم.

وی با تجلیل از حضور زوار ایرانی در مراسم باشکوه پیاده‌روی اربعین، متذکر شد: البته از نحوه ارائه‌ی ارز به زائران ایرانی انتقاد داریم چراکه زائران ایرانی در آنجا تحقیر شدند که مسوولان بانک مرکزی باید پاسخگوی این ضعف باشند. همچنین در هنگام بازگشت زوار در مرز مهران کمبود وسائط نقلیه و اتوبوس باعث ‌ناراحتی زائران شد.

وی، در بخشی از خطبه‌ها سالروز درگذشت ستارخان سردار ملی و مبارز دوران مشروطه را مورد اشاره قرار داد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به سالروز شکست حصر سوسنگرد در ۲۶ آبان ماه سال ۵۹، یادآور شد: امام (ره) در دو جا گفتند که «باید این مساله انجام شود» که یکی شکست حصر آبادان و دیگری در آزادسازی سوسنگرد بود که فرمودند «سوسنگرد فردا باید آزاد شود».

وی افزود: نقش لشکر عاشورا در جریان آزادسازی حصر سوسنگرد نقش ممتازی است؛ شهید تجلایی نقش بسیار موثری در جریان سوسنگرد داشت و یکی از رموز شکستن حصر، وحدت نیروهای مسلح بود. سوسنگرد کلید فتح خوزستان محسوب می‌شد و اگر سقوط می‌کرد کل خوزستان شکست می‌خورد. 

آل‌هاشم در ادامه‌ی ذکر مناسبت‌های هفته، فرا رسیدن هفته‌ی کتاب و کتاب‌خوانی را مورد اشاره قرار داده و تصریح کرد: موضوع کتاب و نگارش مساله‌ای بسیار مهم است بطوریکه بزرگترین وسیله‌ی نگهبانی از علم و اندیشه دانشمندان کتابت است. علم با تمام ارزش ذاتی‌اش اگر انتقال نیابد محبوس مانده و کوچکترین ارزشی ندارد. علی‌رغم اینکه امروز دستگاه‌های دیجیتال به‌جای کتاب انجام وظیفه می‌کنند اما هرگز نمی‌توانند جای کتاب را بگیرند.

وی طبق روال هفتگی توصیه‌های محیط‌زیستی، گفت: یکی از مصادیق آلودگی هوا پدیده‌ی گرد و غبار است. گرد و غبار از جمله عوامل آلودگی هواست که بیشتر منشا خارجی داشته و از بعضی کشورهای خارجی و همسایه به کشور ما منتقل می‌شود اما علاوه بر منشا خارجی عواملی همچون خشکی، فقدان پوشش گیاهی مناسب، تخریب مناطق و مراتع جنگلی، بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی و … باعث تشدید پدیده گرد و غبار می‌شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که مسوولین ذی‌ربط بخصوص سازمان محیط‌زیست با همکاری مردم جلوی پدیده گرد و غبار را بگیرند.

انتهای پیام/م