سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیون دلاری ۴۲ شرکت ترکیه در آذربایجان‎شرقی کمتر از حد انتظار بود
سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیون دلاری ۴۲ شرکت ترکیه در آذربایجان‎شرقی کمتر از حد انتظار بود

معاون اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در آذربایجان شرقی ۴۲ شرکت ترک ۳۰۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: این تعداد و رقم سرمایه‌گذاری با توجه به ظرفیت‌های دو طرف کافی نیست.

به گزارش عصرتبریز، علی جهانگیری در نشست مشترک هیئت تجاری و اقتصادی آنتالیای ترکیه و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی، ارتباطات اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه در سال‌های اخیر را یادآور شد و اظهار داشت: دو کشور دوست و همسایه همواره در شرایط مختلفی کنار یکدیگر بودند و اکنون نیز در شرایط خاص اقتصادی دو کشور، روابط باید تقویت شود تا از تحریم‌ها و نوسانات اقتصادی به‌راحتی و با موفقیت عبور کنیم.

وی خواستار افزایش سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ترکیه در استان آذربایجان شرقی شد و گفت: ما علاقمندیم تا به‌دلیل قرابت فرهنگی و تاریخی تبریز و آنتالیا، برادران تُرک ما در این استان سرمایه گذاری کنند.

معاون اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی این استان را یک استان اقتصادی و صنعتی در کشور عنوان کرد و ابراز داشت: در آذربایجان شرقی بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داریم که با فعالیت بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و بیش از ۱۲۰ هزار واحد صنفی، صنایع کوچک، کارگاهی و خدماتی، دارا بودن حدود ۲۰۰ هزار دانشجو و نزدیک به ۴۰۰۰ نفر هیئت علمی دانشگاهی با ۱۲ دانشگاه بزرگ و ۱۰۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی متوسط و کوچک یکی‌از استان‌های خاص و ویژه از نظر صنعتی و اقتصادی در ایران است.

وی میزان صادرات غیرنفتی استان آذربایجان شرقی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این استان در سال گذشته حدود دو و نیم میلیارد دلار صادرات داشته و برای افزایش سهم خود در صادرات کشور تلاش می‌کنیم.

جهانگیری از تضمین ریسک‌های غیرتجاری سرمایه گذاران خارجی خبر داد و افزود: ایران یکی از کشورهای پیشرو در بحث قوانین سرمایه گذاری است از این رو سرمایه گذاران ترک با اطمینان خاطر می‌توانند ضمن سرمایه گذاری در کشور ما به توسعه فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی خود بپردازند.

وی با اعلام اینکه در آذربایجان شرقی ۴۲ شرکت ترک ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده‌اند، ابراز داشت: این تعداد و رقم سرمایه گذاری با توجه به ظرفیت‌های دو طرف، کافی نیست، لذا با کمال میل و افتخار آمادگی داریم از سرمایه گذاران ترکیه حمایت و پذیرایی کنیم که امیدواریم این جلسه نقطه عطفی در همکاری تبریز و آنتالیا باشد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، با اظهار اینکه «فضای کسب و کار» در آذربایجان شرقی در رتبه نخست کشور قرار دارد، خاطرنشان کرد: این رتبه می‌تواند نشان‌دهنده آماده بودن زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی به‌ویژه ترکیه‌ای در آذربایجان شرقی باشد.

وی شرایط اقتصادی ایران و نوسانات نرخ ارز را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه واردات بسیاری از کالاها که قبلاً از ترکیه یا سایر مبادی صورت می‌گرفت، دیگر مقرون به صرفه نیست، تأکید کرد: این بهترین فرصت برای سرمایه گذاران است تا با سرمایه گذاری در ایران، به‌ویژه تبریز، از نیروی کار متخصص ارزان و انرژی ارزان برای تولید و از دست ندادن بازار ایران استفاده کنند.

جهانگیری آذربایجان شرقی را استان‌ پیشتاز در حوزه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دانست و خاطرنشان کرد: در هفته‌های گذشته یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فناوری کشور با نام rinotex در تبریز برگزار شد که میزبان فناوران و سرمایه‌گذارانی از کشورهای مختلف ازجمله ترکیه نیز در این نمایشگاه بودیم.

انتهای پیام/