درخواست «آبدار» برای انتقال مرکز ملی فرش ایران به تبریز
درخواست «آبدار» برای انتقال مرکز ملی فرش ایران به تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خواستار انتقال مرکز ملی فرش ایران به تبریز شد.

به گزارش عصرتبریز، مرتضی آبدار در «همایش ملی فرش و نیازهای معاصر» به انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف از سوی شورای جهانی صنایع دستی اشاره کرد و افزود: فرش و تبریز پیوندی دیرینه دارند، پیوندی شبیه روح و جان و هنر فرش ایران به نام تبریز و هنرمندان ارجمندش گره خورده است. پژوهش‌های صورت گرفته جای هیچ تردیدی را باقی نگذاشته است که چه از منظر تکنیک و خلاقیت و چه از منظر اقتصادی، فرش تبریز همواره پیشتاز و ممتاز بوده است.

وی تاکید کرد: کسب این عنوان در سایه هنر ارجمند قالیبافان و تلاش و هم افزایی نزدیک مجموعه‌های ذیربط در استان به ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و سازمان صنعت، معدن و تجارت به بار نشست که افتخاری برای تبریز و دستان هنرمند قالیبافانش و همواره موجب عزت و سربلندی خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان گفت: حل دغدغه های معیشتی زمینه را برای ظهور و بروز خلاقیت و ایده های نو برای بالندگی روز افزون فرش تبریز در عرصه های بین المللی فراهم می آورد. در این راستا برابر سوابق تاریخی خواستار انتقال مرکز ملی فرش ایران به تبریز می باشیم.

آبدار در پایان عنوان کرد: امیدواریم این اتفاق، فرصتی ارزنده در راستای حرکت به سوی محورهای تعیین شده در حوزه رونق صنعت فرش و تحقق به اهداف متعالی در این صنعت را فراهم سازد.

انتهای پیام/