امضای توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا توسط پوتین
امضای توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا توسط پوتین

رئیس جمهور روسیه توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد.

به گزارش عصرتبریز به نقل از ریانووستی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه توافقنامه ابتدایی ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد.

توافقنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیش از این در مجلس دوما و شورای فدراسیون پارلمان روسیه امضا شده بود و حال با گذشت کمتر از یک ماه از تصویب این توافقنامه در پارلمان روسیه، رئیس جمهور این کشور نیز این توافقنامه را که شکل قانونی به خود گرفته است، امضا کرد.

توافقنامه مذکور میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بهار امسال در شهر آستانه امضا شده بود و حال با تصویب و امضا در روسیه در آستانه عملیاتی شدن قرار گرفته است.

براساس این توافقنامه ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا حداکثر تلاش خود را برای کاهش یا لغو حقوق گمرکی و دیگر موانع غیرگمرکی برای برخی از کالاها در روابط تجاری خود بکار خواهند بست.

لازم به ذکر است که اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی است که بیشتر اعضای آن کشورهای شمال منطقه اوراسیا در شرق اروپا هستند و معاهده تشکیل آن در سال ۲۰۱۴ توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه ۲۰۱۵ اجرایی گردید.

انتهای پیام/