دلار در بودجه سال آینده ۵ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود/ افزایش درآمدهای مالیاتی خودزنی اقتصادی است
دلار در بودجه سال آینده ۵ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود/ افزایش درآمدهای مالیاتی خودزنی اقتصادی است

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‎گوید دلار در بودجه سال ۹۸، ۵ هزار و ۲۰۰ تومان می‎شود و روزانه یک میلیون و ۲۰۰ بشکه نفت به فروش می‎رسانیم.

به گزارش عصرتبریز، معصومه آقاپور در خصوص لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: تا جایی که می‎دانم قرار نیست در بودجه سال آینده دلار ۸ هزار تومان باشد و براساس اطلاعاتی که دارم قرار است که نرخ دلار را ۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببندند، میزان فروش نفت نیز یک میلیون و ۲۰۰ بشکه در روز در نظر گرفته می‎شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص اینکه قیمت هر بشکه نفت را ۶۰ دلار برآورد کرده‎اند، بیان داشت: این میزان محقق نمی‎شود، باید این نرخ تغییر پیدا کند، این میزان تامین نمی‎شود، نظر شخصی بنده این است که نمی‎توان هر بشکه نفت را ۶۰ دلار بفروش رساند و نباید بودجه سال ۹۸ را خوشبینانه تدوین کرد.

برای بودجه باید سناریوی بدبینانه در نظر گرفت

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۹۸ را باید کاملا واقعی، شفاف و باتوجه به شرایطی که در پیش داریم در نظر گرفت؛ برای بودجهسال آینده بایستی سناریوی بدبینانه بنویسیم تا براساس آن هزینه هایی را هماهنگ کنیم که اگر بودجه محقق نشد به کسری بودجه نیز اضافه نشود.

آقاپور گفت: فاجعه این است که بودجه‎ها را خوشبینانه می‎نویسیم درحالی که محقق نمی‎شود، در واقع هزینه‎‎ها اتفاق می‎افتند اما درآمدها محقق نمی‎شود و هر سال با کسری بودجه مواجه هستیم و تلنبار این کسری‎ها باعث تورم افسارگسیخته در جامعه می‎شود.

افزایش درآمدهای مالیاتی خودزنی اقتصادی است

آقاپور با اشاره به شرایط اوراق مشارکت در بودجه سال ۹۸، بیان داشت: در شرایط فعلی برای سال های ۹۸ و ۹۹ دولت نباید هیچگونه اوراقی را  منتشر کنیم، همین اوراقی که الان داریم برای شهریور ۹۹ است، حداقل برای دولت بعدی نباید اجازه بدهی بدهیم، دولت خودش تعهد بدهی‎های خودش را داشته باشد.

این نماینده مجلس در خصوص کاهش وابستگی به درآمد نفتی و درآمد مالیاتی را افزایش دهد، اظهار داشت: به نظر من افزایش مالیات در واقع سوراخ کردن کشتی اقتصادی است، در شرایط کنونی فشارآوردن به بنگاه های اقتصادی و افزایش مالیات در واقع خودزنی اقتصادی در داخل کشور است.

وی با تاکید براینکه دولت باید جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد اما فشار به بخش مالیاتی کشور خودزنی اقتصادی است، گفت: در شرایط فعلی با توجه به مسائلی که رخ داده است و اینکه کاهش ارزش پول ملی را شاهد بوده‎ایم، می‎توانیم با افزایش صادرات غیرنفتی از بازار ۱۵ کشور همسایه استفاده کنیم.

بنگاه‎های کوچک و متوسط با پایان آذر ورشکسته می‎شوند

آقاپور بیان داشت: ایجاد پل‌هایی برای صادرات غیرنفتی به سایر کشورها نیز می تواند باعث افزایش درآمد کشور شود، پتانسیلی که درباره کشورهای اوراسیا وجود دارد باعث می‌‎شود قسمتی ازکالاهای‎مان را با برند سایر کشورها به دنیا عرضه کنیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید بازار داخلی را نیز به دست آورد، گفت: با افزایش نرخ دلار، برندها به شدت گران می‎شوند، این درحالی است که تقاضا از بین نمی‎رود بنابراین می‎توانیم با افزایش کیفیت، کالاهای داخلی را جایگزین برندها کنیم، این امکان پذیر نیست جز با حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط، اگر به داد بنگاه های کوچک و متوسط نرسیم آنها از پایان آذر به صورت دومینویی ورشکست می‎شوند.

پیمان سپاری ارزی تیشه به ریشه تولید است

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه پیمان سپاری ارزی تیشه به ریشه تولید است، بیان داشت: ماده ۱۳ و ۱۶ قانون مقررات واردات و صادرات باید اصلاح شوند، پیمان سپاری ارزی در شرایط فعلی، ریشه به تیشه تولیدکننده می‎زند، این دو ماده یا باید حذف شود یا باید اصلاح شود.

انتهای پیام/