تیم تراکتورسازی تبریز در حالی خود را آماده دیدار با نفت تهران کرده است که پیش از این و در طول تاریخ ۴۵ ساله اش هرگز طعم قهرمانی در لیگ را نچشیده است. باشگاه تراکتورسازی تبریز که به سال ۱۳۴۹ شمسی تاسیس شده است، در طول این همه سال هرگز موفق به کسب عنوان قهرمانی […]

تیم تراکتورسازی تبریز در حالی خود را آماده دیدار با نفت تهران کرده است که پیش از این و در طول تاریخ ۴۵ ساله اش هرگز طعم قهرمانی در لیگ را نچشیده است. باشگاه تراکتورسازی تبریز که به سال ۱۳۴۹ شمسی تاسیس شده است، در طول این همه سال هرگز موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ کشور اعم از جام آزادگان (قبل از حرفه ای شدن لیگ) و لیگ برتر نشده است و حالا در یک قدمی تحقق این رویای خود قرار گرفته است.

تراکتور تا فصل قبل حتی در جام حذفی نیز سابقه قهرمانی نداشت و سرانجام با درخشش بازیکنان و حمایت همیشگی طرفدارانش، توانست با شکست مس اولین قهرمانی خود در جام حذفی را در ورزشگاه شهید باهنر کرمان جشن بگیرد.

قهرمانی در لیگ برتر اما حلاوتی بس شیرین از تر از قهرمانی جام حذفی خواهد داشت چراکه در دنیای فوتبال و در کشورهای صاحب فوتبال، همواره کسب قهرمانی در مسابقات طولانی و طاقت فرسای لیگ بسیار ارزشمند تر از قهرمانی در مسابقات کوتاه حذفی است.

Sahand_Stadium

حال بخت به تراکتورسازان رو کرده و این تیم می تواند جای خالی کاپ قهرمانی لیگ برتر را در کلکسیون افتخارات خود در جاده دیزل آباد تبریز پر کند.

دیدار با نفت تهران برای تیم تراکتورسازی فارغ از حساسیت های یک بازی بین دو تیم مدعی و اول و دوم جدول، اهمیت بالا بردن جام را نیز دارد و حالا قطار لیگ به ایستگاه آخر رسیده و ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز ایستگاه پایانی لیگ چهاردهم است، ایستگاهی که می تواند محلی برای جشن قهرمانی سرخپوشان تبریز باشد و چه به یادماندنی خواهد بود وقتی این جشن همراه با ۷۰ هزار هوادار عاشق تراکتور باشد.

آنچه مسلم است تیم نفت، استقلال نبوده و با این تیم تفاوت‌های زیادی دارد. نفت تهران در چند سال اخیر همیشه در جمع بزرگان فوتبال ایران قرار داشته است، اما هیچگاه جامی را کسب نکرده و منصوریان و شاگردانش از این فرصت طلایی به دست آمده به راحتی نمی‌گذرند.

تراکتورسازی در سال ۹۰ خاطره تلخی از بازی نفت دارد که بازخوانی آن می‌تواند هشداری برای بازیکنان این تیم باشد.

در دوره یازدهم لیگ برتر فوتبال کشور و در هفته ششم تیم تراکتورسازی با هدایت امیر قلعه‌نویی در تهران به مصاف استقلال رفت. تراکتورسازی با ۱۲ امتیاز در تعقیب استقلال ۱۳ امتیازی بود و طی یک بازی برتر با گل‌های فلاویو لوپز، سیدمحسن حسینی و آل نعمه ۳ بر ۲ استقلال را در تهران شکست داده و برای نخستین‌بار به صدر جدول لیگ برتر صعود کرد.

دقیقا مشابه این فصل، تراکتورسازی بعد از برتری برابر استقلال در تبریز میزبان نفت تهران بود. بازیکنان این تیم در آن سال که هنوز برد برابر استقلال را فراموش نکرده بود، برابر نفت تهران غافلگیر شده و بازی را ۲ بر ۱ در تبریز و در حضور ۵۰ هزار تماشاگر خود واگذار کردند.

هر چند یکی از گل‌های نفت تهران از اشتباه مسلم دروازه‌بان تیم تراکتورسازی به دست آمد، اما بازی بد و دستکم گرفتن حریف سبب باخت تراکتورسازی و از دست دادن صدر جدول به فاصله یک هفته شد.

۴ سال بعد تاریخ تکرار شده و تراکتورسازی بعد از پیروزی برابر استقلال تهران، در تبریز میزبان نفت تهران است. شاگردان تونی اولیویرا تلاش می‌کنند که پایان این حکایت مشابه ۴ سال پیش نباشد و با برتری برابر نفت تهران جام قهرمانی را برای تبریز به ارمغان آورند.