زبان ترکی آذربایجانی مطالبه مردم بود/ ایجاد رشته علوم ارتباطات در مقطع ارشد
زبان ترکی آذربایجانی مطالبه مردم بود/ ایجاد رشته علوم ارتباطات در مقطع ارشد

رئیس دانشگاه تبریز گفت: زبان ترکی آذربایجانی مطالبه مردم آذربایجان از دولت بود که از سال ۹۳ اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار عصر، میررضا مجیدی عصر دیروز در نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه، با اشاره به پیشینه مطالبه زبان ترکی، اظهار داشت: قرار بود رشته زبان و ادبیات ترکی پس از انقلاب ایجاد گردد که شهید دکتر بهشتی در مقابل مخالفت ها با این مطالبه عمومی، خواستار تصویب قانون تدریس زبان ترکی و کردی و ایجاد این رشته در دانشگاه ها بودند.

وی ادامه داد: از سال ۹۳ تا به امروز بیش از ۹۰ دانشجو در این رشته به تحصیل می پردازند.

پیشینه انقلابی دانشگاه

رئیس دانشگاه تبریز به اشاره جایگاه دانشگاه و دانشجو در اعتراضات قبل از انقلاب ابراز داشت: اولین دانشگاهی که قبل انقلاب و پیروزی آن تعطیل شد، دانشگاه تبریز بود که دانشجویان آن به اعتراضات مردمی پیوسته و در ادامه به عضویت کمیته های مختلف انقلاب درآمدند.

وی ادامه داد: پس از انقلاب نیز دانشجویان این دانشگاه، عزم جبهه های حق علیه باطل کردند و راهی مناطق غرب و جنوب کشور شدند.

مجیدی، دانشگاه تبریز را مشهد الشهدای دانشجویان معرفی کرده و خاطرنشان کرد: ۲۷ دی ماه ساعت ۱۰ شب دانشگاه تبریز و کارگاه های پشتیبانی جبهه در این دانشگاه هدف بمباران هواپیماهای رژیم صدام شد که ۲۲ دانشجو در این حادثه شهید شدند.

دانشگاه درجه یک کشور

مجیدی، دانشگاه تبریز را جزو دانشگاه های درجه یک کشور دانسته و تأکید کرد: ۱۳ دانشگاه کشور عنوان درجه یکی و بین المللی دارند که دانشگاه تبریز نیز یکی از آنها است.

وی ادامه داد: در برخی زمینه ها من جمله در زمینه مطالعات آب، رتبه دانشگاه تبریز در جهان زیر ۲۰۰ است که درصدد هستیم تا در تمام زمینه ها به زیر رتبه ۲۰۰ برسیم.

رئیس دانشگاه تبریز، مقالات پژوهشی در دانشگاه تبریز را ۱۸۰۰ مقاله در سال عنوان کرده و افزود: قبل انقلاب ما سالانه ۳، الی ۴ مقاله داشتیم که مختص رشته های پزشکی بود، اما پس از انقلاب رشد چشمگیری داشته است، به طوری که امسال ۱۸۰۰ مقاله پژوهشی در این دانشگاه نگارش یافته است.

رتبه ۱۶ دانشگاه های ایران

رئیس دانشگاه تبریز، از جایگاه شانزدهمی دانشگاه های ایران در دنیا خبر داده و اظهار داشت: امروز در شرایط تحریم، رتبه شانزدهمی دانشگاه های دنیا را داریم. رتبه ۴ فناوری نانو را داریم که کشور های اروپایی و آمریکا نسبت به آن حساس هستند.

وی افزود: قرار بود در چشم انداز ۱۴۰۴، رتبه های بالاتری در تولید علم داشته باشیم، ولی خیلی زودتر از آن تاریخ به آن دست یافته‌ایم.

ارتباط مستمر با ۱۵۳ دانشگاه دنیا

مجیدی، ارتباط مستمر با ۱۵۳ دانشگاه دنیا در زمینه تبادل دانشجو، یافته ها و تحقیقات دانشجویی را مورد اشاره قرار داد و افزود: دانشگاه تبریز اولین دانشگاه ایرانی است که در اتحادیه های بین المللی عضو شده است و در همین راستا نیز با بسیاری از دانشگاه های دنیا ارتباط مستمر برای تبادل دانشجو و انجام پروژه های مشترک داریم.

وی افزود: دانشگاه تبریز عضو اتحادیه های بین المللی دانشگاه های قفقاز، اتحادیه بین المللی دانشگاه های آسیایی، اتحادیه بین المللی دانشگاه های اوراسیایی، کنسرسیوم دانشگاهی آسیا و دانشگاه های فرانسوی زبان است که با برخی از این دانشگاه ها، من جمله با دانشگاه های فرانسه، تبادل دانشجو دارد.

احداث موزه دانشگاه تبریز/ جذب ۴۰ نفر هیئت علمی

رئیس دانشگاه تبریز، احداث موزه دانشگاه تبریز را جزو اولویت های کاری خود دانست و بیان کرد: در برنامه های آتی به دنبال ایجاد موزه دانشگاه تبریز هستیم.

وی با اشاره به جذب بیش از حد هیئت علمی دانشگاه در سال ۹۲، اذعان کرد: به دلیل جذب بی از حد هیئت علمی در سال ۹۲، تا به امروز جذبی نداشته ایم. همچنین افراد جذب شده قبلی بیشتر به دلایل مشکلات خانوادگی و دوری از محل زندگی و… جذب شده اند.

مجیدی با اشاره به فراخوان جذب هیئت علمی در دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد: فراخوانی را تهیه و در اختیار هیئت امنا قرار داده‌ایم که در صورت قبول آن، اقدام به جذب ۴۰ نفر به عنوان هیئت علمی دانشگاه تبریز خواهیم کرد.

خبر خوش برای اهالی رسانه

رئیس دانشگاه تبریز از ایجاد رشته علوم ارتباطات و خبرنگاری در مقطع ارشد خبر داد و گفت: خبر خوش برای اصحاب رسانه و علاقمندان به رشته علوم ارتباطات این است که مقطع ارشد این رشته در دانشگاه تبریز ایجاد خواهد شد.

آمار پایین اعتیاد و خودکشی در جامعه

مجیدی در پاسخ به سوالی در ارتباط با آمار نفوذ آسیب های اجتماعی من جمله اعتیاد و خودکشی در دانشگاه تبریز افزود: به دنبال نفی اعتیاد موجود در دانشگاه نیستم، ولی به نسبت جامعهف آمار بسیار پایینی را شاهد هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال مورد خودکشی نداشته‌ایم، و آمار خودکشی در دانشگاه هم به نسبت جامعه بسیار پایین است.

  • نویسنده : جهانبخش احمدیان