مقامات اجرایی از بخش خصوصی هیچ مشورتی در بحث ارز نگرفتند
مقامات اجرایی از بخش خصوصی هیچ مشورتی در بحث ارز نگرفتند

عضو اتاق بازرگانی تبریز گفت: برخی مقامات اجرایی کشور از بخش خصوصی هیچ مشورتی در بحث نوسانات ارز ی نگرفته و نمی‌گیرند.

به گزارش عصرتبریز، صمد حسن‌زاده در نشست با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی که در هتل پارس ائل‌گلی برگزار شد، با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی نهادی مردمی و اقتصادی است که مورد تایید مسئولان و مردم است اظهار داشت: باید به رسالت‌های اصلی خود در اتاق بازرگانی با کمک هیات نمایندگان همچون گذشته عمل کنیم.

وی با بیان اینکه  باید از جایگاه اتاق بازرگانی، حداکثر استفاده را برای ارتقای صنعت آذربایجان داشته باشیم گفت: امیدوارم بتوانیم افرادی را برای حضوری موثر در اتاق ایران معرفی کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز در ادامه، با انتقاد عدم پرداخت مالیات توسط شرکت‌های خصولتی ابراز داشت: در شرایطی که بخش خصوصی تحت فشار زیادی، مالیات پرداخت می‌کند، فرار مالیاتی این شرکت‌ها درست نیست.

حسن زاده با بیان اینکه قانون رفع موانع تولید در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و اتاق بازرگانی کشور بررسی و به قانون تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: بخش زیادی از این قانون با همراهی اتاق بازرگانی به تصویب رسیده که بخشی از این قانون عملیاتی شده و بخشی هم باید به اجرا در آید.

بیشتر بخوانید:

آمیزه علم و تجربه در خدمت اتاق بازرگانی تبریز

اقتصاد امروز دنیا زبان و قواعد خاص خود را دارد

جمشید برزگر، عضو اتاق بازرگانی تبریز هم در ادامه با بیان اینکه کشور بهتر از این می‌توانست اداره شود گفت: نحوه ارائه ارز به تمامی مردم و تولیدکنندگان کشور تاسف آور است.

رئیس انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه برخی مقامات اجرایی کشور از بخش خصوصی هیچ مشورتی در بحث ارز نگرفتند و نمی‌گیرند، افزود: علی رغم اینکه در قوانین مصرح، این مهم وظیفه تمامی سه قوه است، اما عمل نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید با رانت و رانت خواری و فساد در کشور مبارزه کنیم تصریح کرد: علی رغم وجود قانون بهبود فضای کسب و کار، مقامات اجرایی کشور توجهی به نظرات بخش خصوصی و اساتید حوزه اقتصاد ندارند، تا زمانی که قانون فضای کسب و کار اجرا نشود در صنعت و اقتصاد راه به جایی نخواهیم برد.

برزگر با اشاره به اینکه در قبال فعالیت اقتصادی، همه تولیدکنندگان نقشی اجتماعی دارند ابراز داشت: اعتماد به دولتمردان نابود شده است و برای خروج از این وضعیت باید افرادی شجاع در اتاق بازرگانی داشته باشیم.

اسماعیل چمنی دیگر عضو اتاق بازرگانی تبریز با انتقاد از اینکه با وام‌های ۲۰ و ۱۸ درصد هیچ اقتصاد و صنعت و تولیدی رشد نمی‌کند گفت: باید این مشکلات و زیرساخت‌ها به صورت اصولی حل شود.

وی افزود: نباید برای ارز دولت تصمیم بگیرد بلکه بازار و تجارت تصمیم می‌گیرد چراکه این موضوع باعث رانت و فساد شده است.