افزایش مراجعات به کمیته امداد در پی وضعیت بد اقتصادی/ ۱۵ هزار خانوار مهمان جدید سفره کمیته امداد
افزایش مراجعات به کمیته امداد در پی وضعیت بد اقتصادی/ ۱۵ هزار خانوار مهمان جدید سفره کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی گفت: نوسانات ارزی و فشار اقتصادی حاکم بر جامعه مراجعات به این نهاد را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار عصر، محمد کلامی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: فقر امسال در کشور خارج از تصور ما بود و پیش بینی ورود ۱۵ هزار خانوار جدید را نداشتیم.

وی افزود: برنامه ای برای کاهش خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد به زیر ۵۰ هزار خانوار داشتیم که نوسانات ارزی و فشار اقتصادی در سال جاری، موجب افزایش مراجعات و بازگشت به همان آمار ۷۵ هزار خانوار شد.

افتتاح ۷۲۰ واحد مسکونی مددجویی همزمان با جشن نیکوکاری/ افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیه امداد

مدیرکل کمیته امداد استان با اشاره به نقش این نهاد در تهیه مسکن مناسب برای مددجویان گفت: ۱۷ اسفند همزمان با سومین روز جشن نیکوکاری ۷۲۰ واحد مسکونی مددجویی افتتاح و تحویل مددجویان داده می شود.

او افزود: ۸۰۰ واحد مسکونی مددجویی در سال ۹۶ تحویل مددجویان داده شد و امسال نیز در سومین روز از جشن نیکوکاری امسال ۷۲۰ واحد مسکونی دیگر تحویل مددجویان واجد شرایط می شود که ازاین حیث حائز رتبه اول کشوری هستیم

کلامی ادامه داد: پیش بینی ما برای سال آینده ۱۰۰۰ واحد مسکونی است که اعتبارات آن با همیاری سازمان بسیج سازندگی تأمین شده است که به طور متوسط ۳۰ میلیون از طریق کمیته امداد و ۱۵ میلیون از طریق بسیج پرداخت خواهد شد و انتظار می رود با این روند در سال آتی هیچ یتیمی فاقد مسکن نباشد.

کلامی همچنین از افزایش مستمری مددجویان در سال آتی خبر داده و افزود: دریافتی مستمری بگیران این نهاد خیریه در سال آتی، ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

کمیته امداد حامی تمامی اقشار جامعه

کلامی کمیته امداد را صرفا یک صندوق صدقه در ابعاد بزرگ ندانسته و اظهار داشت: کمیته امداد امام حامی تمامی اقشار جامعه در حوزه های مختلف امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، بهداشت و درمان و مسکن است که به اذعان دستگاههای اجرایی عملکرد موفقی داشته ایم.

او افزود: کمیته امداد در حوزه امنیت با حمایت از مستمندان جامعه و پیشگیری از شیوع آسیب اجتماعی، در حوزه اقتصاد با تزریق ماهانه ۴ میلیارد مستمری، درمان و اشتغال به حساب مددجویان، در حوزه فرهنگ و آموزش با تحت پوشش قراردادن ۱۶ هزار دانشجو و دانش آموز، در حوزه درمان و بهداشت با پرداخت ۹۰ درصد فرانشیز درمانی مددجویان و در حوزه مسکن با ۸۰۰ واحد مسکونی مددجویی، پیوند بین فقرا و مردم را با انقلاب حفظ کرده است.

پرونده فرهنگی مددجویان

مدیرکل کمیته امداد استان بهره گیری از ظرفیتهای فرهنگی خانواده های مددجویان را برنامه جدید این نهاد معرفی کرده و خاطرنشان کرد: در راستای بهره مندی خانوارهای مددجو ازظرفیت های فرهنگی خود، اقدام به تشکیل پرونده الکترونیکی فرهنگی در میان مددجویان کرده ایم که با شناسایی توانمندی و ضعف های فرهنگی این مددجویان، آنها را از این ظرفیت بهره مند سازیم.

رتبه اول رشد مشارکت های مردمی

محمد کلامی با اشاره به رشد مشارکت های مردمی در استان گفت:در بخش مشارکتهای مردمی صدقات استان، ۱۹ درصد رشد داشته ایم که در این زمینه حائز رتبه اول کشوری هستیم.

او افزود: در حوزه کمک به ایتام و محسنین با ۵۸ درصد رشد رتبه برتر، در حوزه طرح های مشارکتی با ۳۴ درصد رشد جزو ۳ استان برتر، در حوزه بهداشت و درمان با تسویه حساب مالی با پزشکان و داروخانه ها، در حوزه فرهنگ و آموزش با ۷ رتبه زیر ۱۰۰۰ در کنکور سراسری، ۳ رتبه برتر قرآنی، و اعزام ۷۰۰۰ هزار مددجو به مشهد مقدس و در حوزه اشتغال با ایجاد ۵۷۰۰ شغل،دستگاه برتر استان معرفی شده ایم.

کلامی خاطرنشان کرد: سعی داشته ایم که کمیته امداد عملکردی غیر سیاسی داشته باشد و افزون بر این مرکز ثقل وحدت میان تمامی ادارات، احزاب و جناح سیاسی باشد.

اشتغالزایی، فرهنگ، بیمه و حمایت های اجتماعی

مدیر کل کمیته استان، آمار دقیق مددجویان این نهاد خیریه را ۷۵۸۷۳ خانوار معرفی کرده و اظهار داشت: در حال حاضر ۷۵۸۷۳ خانوار تحت پوشش این نهاد هستند که ۵۵ درصد سرپرست این خانوارها زن هستند.

وی افزود: ۵۷۳۲۴ نفر از مددجویان این نهاد تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و ۶۷۰۸ نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.
کلامی از بدرقه سالانه ۲۲۸۱ نفر به اردوهای فرهنگی و تربیتی خبر داده و افزود: ۶۱۵۹۹ نفر از مددجویان این نهاد از اردوهای تربیتی و فرهنگی استفاده کرده اند که متوسط هر سال ۲۲۸۱ نفر است.

مدیرکل کمیته امداد امام استان، آمار استفاده کنندگان از خدمات آموزشی کمیه امداد را ۲۵۰۷۷۳ نفر دانسته و ادامه داد: ۲۲۷۲۰۰ دانش آموز و ۲۳۵۷۳ دانشجو از خدمات آموزشی ما استفاده می کنند که متوسط سالانه آنک۸۴۱۴ دانش آموز و ۸۷۳ دانشجو می باشد.

او کمیته امداد استان را دستگاه برتر در حوزه اشتغال معرفی کرده و تأکید کرد: ۸۳۴۲۸ شغل در قالب طرح های اشتغال و کاریابی ایجاد شده است که متوسط سالانه آن ۳۰۹۰ شغل می باشد.

شفاف سازی اولویت کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد امام، مهمترین اولویت این نهاد حمایتی در سال آینده را شفاف سازی معرفی کرده و عنوان کرد: اولویت ما در سال آتی شفاف سازی در حوزه های مختلف خواهد بود؛ بدین ترتیب که هر نهاد یا رسانه ای که بخواهد می تواند به صورت شفاف صورتحساب ها و اسناد و مدارک دریافت و پرداختی در این اداره کل را دریافت کند.

کلامی با اشاره به تعامل با دیگر نهادهای خیریه افزود: در بودجه سال ۹۸ ، ۱۰ درصد درآمد خود را به تعامل ایجاد شده با خیریه ها اختصاص داده ایم.
او ادامه داد : افزون بر این در راستای چابک سازی کمیته امداد، ۵۰ درصد صندوقهای خود را تحویل نهادهای خیریه خواهیم داد.

آغاز جشن نیکوکاری

مدیرکل کمیته امداد امام استان، با اعلام آغاز جشن نیکوکاری در مدارس افزود: از فردا جشن نیکوکاری در مدارس آغاز می شود که پس از آن در ۱۶ اسفند در خیابان های و مراکز اصلی شهر ادامه خواهد یافت و ۱۷ اسفند نیز در نماز جمعه پایان خواهد یافت.

وی، درآمد جشن نیکوکاری در سال گذشته را ۱۴ میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان اعلام کرد که شامل کمک های نقدی و کالا بود. از این مقدار ۷میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نقد و مابقی کالا بودند.

نیازمند کمک های نقدی هسیم

کلامی در بخش پایانی صحبت های خود نیاز کمیته امداد به کمک های نقدی را بیش از کالا دانسته و افزود: کمک های نقدی از ۳ جهت بر کمک های غیرنقدی یا کالایی ارجحیت دارند که شامل: ایجاد حس لذت خرید در کودکان، توزیع سریع بین خانوارهای نیازمند و امکان برابر کمک های نقدی و غیر نقدی می شود که گاها کالاهایی بیش از نیاز ما وارد مجموعه می شود یا در تهیه کالاهایی به مشکل بر می خوریم.