با برگزاری آیین اختتامیه کنگره بین المللی استاد شهریار در منطقه آزاد ارس، این کنگره پس از دو روز به کار خود پایان داد. عصر تبریز: آیین اختتامیه کنگره بین المللی استاد شهریار صبح جمعه با حضور مهمانان داخلی و خارجی و جمعی از مسئولان در منطقه آزاد ارس برگزار شد. رئیس حوزه هنری انقلاب […]

 با برگزاری آیین اختتامیه کنگره بین المللی استاد شهریار در منطقه آزاد ارس، این کنگره پس از دو روز به کار خود پایان داد.

۱۸۳۵۸۹۸

عصر تبریز: آیین اختتامیه کنگره بین المللی استاد شهریار صبح جمعه با حضور مهمانان داخلی و خارجی و جمعی از مسئولان در منطقه آزاد ارس برگزار شد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در این آیین با بیان اینکه سعی کردیم تا ابعاد وسیع تری از شخصیت استاد را تبیین کنیم، اظهار داشت: شهریار یکی از شعرای بزرگ ایران بوده و روز ملی شعر و ادب فارسی به پاس آثار بی نظیر و زحمات ایشان برای شعر و ادب ایران نامگذاری شده است.

حسین میلانی ادامه داد: تمامی ابعاد استاد شهریار از جمله ابعاد دینی، ارزشی، اجتماعی، تربیتی و اخلاقی وی باید برای تمامی مردم آشکار شود و این امر در سایه تلاش پژوهشگران حاصل می شود.

میلانی در خصوص جزئیات برگزاری این کنگره بین المللی گفت: این کنگزه از روز چهارشنبه در تالار وحدت آغاز شده و امروز نیز در منطقه آزاد ارس شاهد برگزاری آئین اختتامیه آن هستیم که در مجموع در این دوره میزبان مهمانانی از کشورهای آذربایجان، ترکیه، عراق، روسیه، لیتوانی، تاجیکستان، سوریه، هندوستان،افغانستان و پاکستان بودیم.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان ادامه داد: در مجموع بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که هشت مقاله حائز شرایط برای ارائه معرفی شدند.

وی همچنین از چاپ ۲۲ مقاله در قالب مجموعه مقالات خبر داد و گفت: همچنین بیش از ۲۵۰ شعر نیز به دبیرخانه ارسال شده بود.

میلانی ادامه داد: در مراسم اختتامیه نیز از تابلوی مشاهیر استان و کشور در مجتمع فرهنگی مشاهیر آذربایجان در منطقه آزاد ارس رونمایی شد.

عضو هیئت علمی کنگره بین المللی استاد شهریار در خصوص جلسه شب شعر نیز گفت: در میان اشعار ارسال شده، ۲۷ شعر در جلسه شب شعر بررسی و خوانده شد.

علی حاجی بلند در خصوص ارائه ۱۴ مقاله در نشست علمی کنگره نیز گفت: هدف اعضای هیئت علمی راهیابی آثار حاوی معرفی ابعاد شخصیتی استاد شهریار بود.

در این آئین پیام رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در وصف مقام شاعر بلندآوازه ایران قرائت شد.

همچنین با اهدای لوح سپاس و تندیس کنگره، از شاعران جلفا تقدیر بعمل آمد. اجرای موسیقی تاجیکی و تجلیل از اعضای انجمن شعر نباتی نیز از دیگر برنامه های این آئین بود.

شایان ذکر است قبل از برگزاری آئین اختتامیه کنگره بین المللی استاد شهریار در آمفی تئاتر پیام نور دانشگاه جلفا، از تندیس استاد شهریار و تنی چند از بزرگان خطه آذربایجان در مجتمع تجاری، رفاهی و خدماتی مشاهیر آذربایجان در منطقه آزاد ارس رونمایی شد.