ساعی: اجازه نمی‎‎‎‎‎‎دهیم حق کارگران ضایع شود
ساعی: اجازه نمی‎‎‎‎‎‎دهیم حق کارگران ضایع شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اجازه نمی دهیم حق کارگران ضایع شود، گفت: نمایندگان صدای کارگران در مجلس شورای اسلامی هستند.

به گزارش عصرتبریز، زهرا ساعی در نشست کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی اظهارکرد: کارگران باغیرت و دلسوز استان متعهدانه مسائل کارخانجاتی مانند کارخانه ماشین سازی تبریز را پیگیری هستند که در این زمینه مسئولان نیز باید متعهدانه این مسائل را پیگیری کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه کارخانه ماشین سازی در کمال بی اطلاعی و بی خبری واگذار شد و بسیار شرم آور است که ظرفیت های صنعتی استان این گونه حیف و میل می شود.

ساعی تصریح کرد: در زمینه موضوع ماشین سازی تبریز جلسات بسیاری با حضور تمام نمایندگان استان برگزار شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در خصوصی سازی مسائلی مانند افزایش بهره وری، تقویت نیروی انسانی و کاهش تصدی گری دولت مطرح است ولی در دهه اخیر اکثر خصوصی سازی ها مانند کارخانه های نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز با مشکل مواجه شده است.

ساعی با بیان این که کارخانه ماشین سازی تبریز با پول بسیار کم به فرد ناشایستی فروخته شد، تاکید کرد: در واگذاری ها باید به اهلیت، شایستگی و انگیزه افراد توجه شود چرا که بعد از واگذاری مشکلات متعددی به وجود می آید.

وی با بیان این که آذربایجان شرقی یک استان صنعتی است، ادامه داد: صنایع مادر و قدیمی می توانند باعث رشد کشور شوند بنابراین باید اهمیت ویژه ای به این صنایع داده شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید در استان یک موتور متحرک ایجاد شود و با استفاده از نقدینگی سرگردان و جذب مشارکت مردم این فضا مدیریت شود.

ساعی گفت: آذربایجان شرقی در حوزه صنعت ظرفیت های زیادی دارد که در این زمینه تمام مسئولان دولتی و بخش خصوصی باید اقدام هایی انجام دهند تا این مشکلات برطرف شود.

وی با اشاره به اهمیت معیشت و افزایش دستمزد کارگران افزود: با توجه به تشکیل فراکسیون کارگری در مجلس شورای اسلامی تاکنون ۳ جلسه در این زمینه برگزار شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به افزایش قیمت کالاها و تورم حداقل معیشت حقوق کارگران باید سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شود.

ساعی ادامه داد: با افزایش قیمت کالاها، کارفرمایان باید حقوق کارگران را افزایش دهند. وی با بیان این که برای کارفرمایان احترام قائل هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر دولت، کارگران و کارفرمایان باید با هم تعامل داشته باشند چرا که به یکدیگر وابسته هستند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید انصاف رعایت شود چرا که کارگران واقعا زحمت می کشند و حداقل حقوق را برای کارگران در نظر گرفته شده است.

ساعی بیان کرد: براساس آمار دو هزار و ۴۰۰ واحد کوچک، بزرگ و متوسط و ۹۷ هزار کارگر در کشور وجود دارد که بسیاری از این کارگران در چند ماه اخیر حقوق دریافت نکرده اند‌.

وی گفت: شورای عالی کار و شورای تامین اجتماعی، مجلس شورای اسلامی و دولت باید با هم همکاری کنند تا افزایش حقوق کارگران به صورت منطقی اجرا شود و جوابگوی نیازهای کارگران باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این که اجازه نمیدهیم حق کارگران ضایع شود، اظهار کرد: مخالف نگاه امنیتی به اعتراض کارگران هستیم چرا که در این زمینه باید مسائل مطرح شود، توجه نکردن به مسائل موجب اعتراض و تجمع می شود بنابراین افزایش حقوق و دستمزد بسیار مهم است.

وی با بیان این که نباید اجازه بدهیم کارنجات استان از رونق بیافتند، افزود: نمایندگان صدای کارگران در مجلس شورای اسلامی هستند. وی تاکید کرد: اگر افراد علاقه و انگیزه ای برای مدیریت کارخانه های واگذار شده نداشته باشند باید کارخانجات از این افراد پس گرفته شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در استان افراد دلسوز بسیاری وجود دارد که می توانیم کارخانجاتی که بهره وری ندارند را به این افراد واگذار کنیم.

ساعی تصریح کرد: در انتخاب افراد برای واگذاری کارخانجات نباید از استان خارج شد به طوری که باید به دنبال افراد اهل از استان باشیم.

وی همچنین ادامه داد: باید جایگاه تمام تشکل های کارگری و شوراهای اسلامی کار تقویت شود. در این جلسه که با حضور بسیاری از نمایندگان تشکل های کارگری و صنایع بزرگ استان برگزار شد؛ بسیاری از مشکلات کارگران برخی از کارخانجات استان مانند ماشین سازی تبریز، راه آهن، بلبرینگ سازی، لیفتراک سازی و کمپرسورسازی مطرح و بررسی شد.