بررسی ظرفیت های همکاری منطقه آزاد ارس و جمهوری خودمختار نخجوان
بررسی ظرفیت های همکاری منطقه آزاد ارس و جمهوری خودمختار نخجوان

عصر تبریز: ظرفیت های همکاری های اقتصادی سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در نشستی با حضور منصور آیرم سرکنسول کشورمان در نخجوان بررسی شد. در این نشست هماهنگی سفر قریب الوقوع هیات اقتصادی و تجاری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس به سرپرستی مدیرعامل این منطقه […]

عصر تبریز: ظرفیت های همکاری های اقتصادی سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خودمختار نخجوان در نشستی با حضور منصور آیرم سرکنسول کشورمان در نخجوان بررسی شد.

در این نشست هماهنگی سفر قریب الوقوع هیات اقتصادی و تجاری منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس به سرپرستی مدیرعامل این منطقه به جمهوری خودمختار نخجوان با هدف توسعه همکاری های دوجانبه اقتصادی و بازرگانی بررسی شد.

هیاتی ۲۵ نفره شامل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و معاون اقتصادی این سازمان به همراه برخی از مدیران اقتصادی، فرهنگی و سرمایه گذاران بخشهای مختلف ارس روزهای ۱۴ و ۱۵ مهرماه به جمهوری خودمختار نخجوان سفر خواهند کرد.

منصور آیرم طی سخنانی در این نشست ضمن تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های تجاری فیمابین گفت: ارس و نخجوان هر دو از توانمندی ها و ظرفیت های ویژه ای در حوزه اقتصادی و تجارت برخوردار هستند که تجار و هلدینگهای فعال هر دو طرف می توانند از این ظرفیت ها به نحو مطلوب استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سرکنسولگری ایران در نخجوان برای توسعه روابط اقتصادی با صاحبان صنایع و سرمایه گذاران آماده هرگونه همکاری است افزود: از هر گونه ایده عملی که باعث ارتقای روابط اقتصادی ارس و نخجوان باشد استقبال می کنیم و سفر این هیات نیز در همین راستا است.

سرکنسول کشورمان گفت: برای توسعه صادرات و حمایت از تجار ایرانی و همچنین گسترش روابط اقتصادی ارس و نخجوان در تلاش هستیم تا موانع موجود در این راستا بررسی و رفع شود.

منصور آیرم در خصوص برنامه سفر هیات اقتصادی و تجاری ارس به سرپرستی مدیرعامل این منطقه آزاد به نخجوان گفت: این هیات قرار است برای بررسی چشم انداز توسعه روابط و همکاری در سه حوزه عمده از جمله تجاری و صنعتی، فرهنگی و گردشگری و حمل و نقل، ترانزیت و گمرک با وزیران اقتصاد و فرهنگ نخجوان دیدار و گفت وگو کنند .

بازدید از هلدینگ های تجاری و اقتصادی، گمرک و فرودگاه نخجوان از دیگر برنامه های سفر دو روزه هیات تجاری و اقتصادی ارس به جمهوری خودمختار نخجوان عنوان شده است.

منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است.

منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس با وسعت ۵۱ هزار هکتار شامل بخش هایی از دو شهرستان جلفا و خداآفرین در استان آذربایجان شرقی است.

محدوده این منطقه شامل یک بخش متصل به وسعت ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار و سه بخش منفصل به وسعت ۲۴ هزار هکتار در قلی بیگ لو ، شش هزار و ۱۰۰ هکتار در اطراف سد خداآفرین و ۲۴۰ هکتار در محدوده گمرک نوردوز ( مرز ایران با ارمنستان) است.