مطبوعات ما حال ناخوشی دارند/عده‌ای کاغذ ۴۲۰۰ تومانی را به قیمت آزاد فروختند
مطبوعات ما حال ناخوشی دارند/عده‌ای کاغذ ۴۲۰۰ تومانی را به قیمت آزاد فروختند

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مطبوعات ما حال ناخوشی دارند، گفت: یقین دارم عده‌ای کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کردند و به قیمت آزاد فروختند.

به گزارش خبرنگار عصر، مصطفی کواکبیان پیش از ظهر امروز در اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: خانه مطبوعات دموکراتیک ترین تشکل صنفی در کشور است بطوریکه در تمام استان‌های کشور شعبه و دفتر دارد.

وی افزود: خانه مطبوعات جامعیت دارد و همه سلایق، خبرگزاری‌های و رسانه‌های مختلف در آن عضویت دارند.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه بخشی از بودجه خانه مطبوعات توسط دولت تعیین می‌شود، تصریح کرد: خانه مطبوعات یک تشکل دولتی نیست و دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما خانه مطبوعات باقی می‌ماند بطوریکه این تشکل، مادر تمام تشکل‌های روزنامه‌نگاری است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقداماتی در رابطه با بیمه خبرنگاران انجام داده‌ایم، افزود: با کمک دوستان‌مان در مجاس یارانه ۲۳۲ میلیارد تومانی لایحه دولت را که بودجه مربوط به نشر و کتاب و مطبوعات است را به ۲۸۵ میلیارد تومان رساندیم.

رئیس خانه مطبوعات کشور تصریح کرد: مطبوعات ما حال ناخوشی دارند بطوریکه سال گذشته کاغذ مطبوعات را نهایت سه هزار تومان می‌خریدیم و اکنون بین ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان است و مطبوعات وضع ناگواری دارند که این وضعیت در رسانه‌های محلی وخیم‌تر است.

کواکبیان اظهارداشت: گفته شده بیش از ۲۵۰ هزار تن کاغذ مطبوعات با یارانه ۴۲۰۰ تومان وارد کشور شده و بنده که رئیس خانه مطبوعات کشور هستم اطلاعی درباره نحوه واردات و توزیع این کاغذها ندارم و هیچ کس نیز در اینباره پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: یقین دارم عده‌ای کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کردند و به قیمت آزاد فروختند؛ چرا نظارتی وجود ندارد؟ چنین مسائلی برای اقتصاد مطبوعات خوب نیست.

کواکبیان با بیان اینکه منزلت و جایگاه خبرنگار باید رعایت شود، گفت: خبرنگارانی داریم که زیر پانصد تومان ماهیانه می‌گیرند و حاضرند که همین مبلغ را گرفته و کار کنند!

وی ادامه داد: خبرنگاران استرس دارند و تمام مشکلات این عرصه اعم از ناملایمات و بی‌مهری‌ها را تحمل می‌کنند اما حداقل‌های معیشتی آنان باید برطرف شود.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها سیاست‌های دوگانه‌ای دارند، اظهار کرد: نمونه‌ای از برخوردهای دوگانه آمریکا در قبال قضایای حقوق بشر است به‌گونه‌ای که درباره اعدام‌های دسته‌جمعی عربستان هیچ واکنشی ندارند اما مدعی نقض حقوق بشر در کشور ما هستند.

وی با اشاره به این مطلب که به بعضی کتاب‌ها و ناشران اجازه ورود به نمایشگاه کتاب تهران ندادند، گفت: کتابی که مجوز چاپ دارد چرا نباید اجازه عرضه در نمایشگاه داشته باشد که این کار درست نبوده و برخوردی دوگانه محسوب می‌شود.

کواکبیان با بیان اینکه وزرای فرهنگ و صنعت پس از فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیگیر مساله و معضلات کاغذ در کشور شدند، اذعان داشت: در این کشور تا رهبر معظم انقلاب چیزی نگویند آقایان فکر نمی‌کنند.

وی در پایان با اشاره به انتشار خبر سهمیه‌بندی بنزین توسط یکی از خبرگزاری‌ها، خاطرنشان کرد: اگر یک خبرگزاری با انتشار خبری کذب در خصوص سهمیه‌بندی بنزین امنیت روانی کشور را بهم بریزد و موجب ایجاد صف‌های طویل در پمپ بنزین‌ها شود و کسی به آن‌ها نگوید بالای چشم شما ابروست، این نوعی برخورد دوگانه است.